Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia 2013: Zamiast kierować się modą, lepiej przyjrzeć się trendom na rynku pracy

Magda M. Maciejczyk
Fot. Grzegorz Jakubowski/Polskapresse
Wybór studiów bywa twardym orzechem do zgryzienia. Czym ostatecznie się kierować - głosem serca czy rozumu? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, jednak warto chociaż spróbować uczyć się tego, co sprawia przyjemność.

Pierwszy krok, który musisz zrobić, wybierając studia, to odpowiedź na pytanie, jaki zawód chcesz wykonywać. Później zastanów się, czy wyobrażasz sobie siebie w tej profesji czy zawodzie przez najbliższych 30 bądź 40 lat.

Czytaj także: SGH i Microsoft otwierają nowy kierunek studiów podyplomowych

Twoje Pasje

Wybierając kierunek studiów, musisz wziąć też pod uwagę swoje predyspozycje i cechy osobowości. Innych cech wymaga się od lekarza, innych od księgowego, a jeszcze innych od nauczyciela. Aby je określić, można skorzystać z pomocy psychologa lub doradcy zawodowego. Jeśli już jednoznacznie odpowiesz sobie na pytanie, co chcesz robić w przyszłości, musisz zastanowić się, jakie wykształcenie będzie dla ciebie najlepsze i dalej, która uczelnia je zagwarantuje. Warto zwrócić uwagę na szkoły, które oferują dużo praktycznych zajęć i posiadają bogatą ofertę praktyk.

Jeśli nie wiesz, co chcesz robić po studiach, zastanów się nad swoimi zainteresowaniami. Doradcy zawodowi mają wiele dowodów na to, że największą szansą na dobrą posadę i sukces zawodowy jest bycie dobrym w swoim fachu. A jest to trudne do zrealizowania, jeśli wybrany kierunek studiów tak naprawdę nie będzie cię interesował. Nie staraj się też dostać na kierunek, który nic dziś nie znaczy na rynku pracy, chyba że to twoja prawdziwa pasja. Złym pomysłem jest również kierowanie się modą, sugestiami rodziców i znajomych.

Pod żadnym pozorem nie zawierzaj swojej przyszłej kariery losowi. Pamiętaj, że wiele kierunków można studiować na politechnikach i uniwersytetach, uczelniach artystycznych i technicznych. Rodzaj uczelni wpływa na program studiów, np. z zakresu przedmiotów ścisłych.

Ważne są zarobki

Zobacz koniecznie: Rekrutacja na studia: uważaj na te kierunki

Jeżeli wybierzesz bardzo popularny kierunek, to można założyć, że w przyszłości w tym zawodzie będzie większa konkurencja. A to przekłada się na trudność w znalezieniu pracy i często niższe zarobki . Dlatego wybierając studia, musisz brać pod uwagę aktualną sytuację na rynku pracy i sprawdzić prognozy na najbliższe 10 lat.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto