Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulecie Legii. Na ich meczach bywał Piłsudski. Obchody będą trwać do końca 2016

P. Momot
Legia świętuje stulecie. Obchody potrwają cały rok
Legia świętuje stulecie. Obchody potrwają cały rok Szymon Starnawski
Stulecie Legii. W tym roku Legia Warszawa obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji władze klubu przygotowały dla kibiców wiele atrakcji. Świętowanie ma potrwać cały rok.

Legia zbroi się przed wiosną

Legia Warszawa to jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów sportowych. Zawodnicy Legii wywalczyli dla naszego kraju blisko sto medali na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata oraz mistrzostwach Europy. Legioniści przez blisko sto lat swojej aktywności zdobyli ponad 2000 tytułów mistrzów Polski w różnych dyscyplinach sportu kobiet i mężczyzn. Najbardziej znana jest oczywiście sekcja piłkarska klubu.

Kulminacyjny punkt obchodów stulecia Legii Warszawa zaplanowany jest na końcówkę maja. Wtedy stołeczni piłkarze mają zakończyć sezon na pierwszym miejscu w tabeli, cieszyć się z 11. tytułu mistrza Polski i uczestniczyć w uroczystej fecie, która z pewnością przeniesie się na ulice całej Warszawy. Nastrojów w jakich Legioniści będą obchodzić setne urodziny nikt nie może być jednak pewien, ponieważ po rundzie jesienniej futboliści Legii tracą pięć punktów do liderującego w tabeli Ekstraklasy Piasta Gliwice.

Włodarzom klubu przy ul. Łazienkowskiej szczególnie zależy, aby w setną rocznicę powstania, mistrzostwo ponownie trafiło w ich ręce. Po średnio udanej rundzie jesiennej piłkarskiej sezonu, szybko zabrano się za wzmocnienia kadrowe. Do drużyny trafiła jedna z największych gwiazd naszej Ekstraklasy - Fin Kasper Hamalainen, grający ostatnio w Rosji Artur Jędrzejczyk oraz wychowanek Ariel Borysiuk.

Zaczynali jako Drużyna Legionów

Początek funkcjonowania Legii Warszawa datuje się na kwiecień 1916 roku. To wtedy żołnierze Legionów Polskich, czyli formacji wojskowej powstałej z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, postanowili uformować drużynę piłkarską. Wszystko działo się w okolicach Maniewicz na Wołyniu. Dla wielu żołnierzy piłka nożna już wcześniej była wielką pasją, dlatego w sytuacji względnego spokoju na froncie działań wojennych, podjęto decyzję o utworzeniu klubu. Większość członków drużyny pochodziła z Krakowa i Lwowa.

Stroje pierwszym Legionistom uszyto z resztek żołnierskich mundurów. Ustalono, że klub będzie miał biało-czarne barwy, a jego herbem będzie biała litera "L" na czarnym tle. Pierwsze mecze Legioniści rozgrywali z innymi drużynami wojskowymi, a na ich spotkaniach bywał sam Piłsudski. W Warszawie klub osiedlił się w 1917 roku wraz z wydarzeniami wojennymi, chociaż z początku nie był traktowany jako drużyna miejscowa. Kilka miesięcy później rozpoczął się kryzys przysięgowy i wojskowych piłkarzy internowano, co oznaczało zawieszenie jego funkcjonowania.

Zobacz też: Oprawy legionistów docenione. Jest trzecie miejsce na świecie w rankingu kibiców [GALERIA]

Odrodzenie nastąpiło 14 kwietnia 1920 roku w Kasynie Oficerskim na Zamku Królewskim. Grupa oficerów wyszła w tamtym czasie z inicjatywą utworzenia wielosekcyjnego klubu sportowego, który miałby propagować sport i organizować czas wolny żołnierzom. Dużą popularność, podobnie jaka cała dyscyplina, zaczęła wtedy zyskiwać sekcja piłkarska. Po krótkim epizodzie połączenia z Koroną, innym stołecznym klubem, ustalono biało-zielone barwy, a Legia funkcjonowała jako Wojskowy Klub Sportowy.

Stulecie Legii - obchody trwają od kilku miesięcy

Dzisiaj Legia oddzieliła się już od wojskowych struktur, ale cały czas pamięta o swoich korzeniach. W ubiegłym roku powstał program lojalnościowy klubu o nazwie "Legiony". Posiadacze karty nagradzani są stopniami wojskowymi w zależności od ilości meczów obejrzanych na żywo z wysokości trybun. Stali bywalcy stadionu przy ul. Łazienkowskiej mają rangę pułkowników.

Program lojalnościowy "Legiony" też jest włączony w obchody stulecia klubu, ale to tylko jedna z wielu inicjatyw utworzonych z tej okazji. Prezes Legii Bogusław Leśniodorski podpisał niedawno porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim, który także świętuje w tym roku 200. rocznicę powołania do życia.

Już latem ubiegłego roku Legia zaprezentowała nowe, specjalnie przygotowane na setne urodziny, stroje piłkarskiej drużyny. Białe, przedzielone czarnym pasem koszulki nawiązują do tradycji. Właśnie w takich strojach swoje pierwsze mecze rozgrywała drużyna Legionów. "Gotowi do walki", czyli hasło promujące nowe koszulki także odwołuje się do wojskowej historii klubu. Miesiąc po zaprezentowaniu nowych strojów, sprzedano już kilka tysięcy koszulek.

Specjalne stroje, książka oraz ekspozycja w muzeum

Czynnie w obchodach stulecia klubu uczestniczy Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa. Z początkiem aktualnego sezonu rozpoczęto akcję "Na stulecie - pełny stadion".

- Pragniemy wrócić do tradycji lat 80-90-tych, kiedy Warszawa przed każdym meczem Legii była oplakatowana afiszami zachęcającymi do przyjścia na mecz. Każdy z Was może się od dziś do tego przyczynić poprzez wywieszenie plakatów w ogólnodostępnych, dozwolonych miejscach - napisali wtedy w oficjalnym oświadczeniu fani stołecznej drużyny. Plakaty wieszane są w różnych miejscach, np. na witrynach zaprzyjaźnionych sklepów, w pubach, restauracjach, na osiedlach i dzielnicach - czyli wszędzie tam, gdzie pojawią się potencjalni kibice, którzy mają zapełnić stadion na meczach Legii.

- Świętowanie stulecia potrwa tak naprawdę cały rok. Mamy przygotowanych dla kibiców wiele atrakcji, a dokładny plan obchodów przedstawimy za kilka dni - powiedziała naszemiasto.pl Izabela Kuś, rzecznik prasowy stołecznego klubu.

Setne urodziny Legii uświetni również wyjątkowa publikacja wydawnictwa naukowego PWN, które wyda spisane na ponad 1000 stronach losy klubu tworzonego przez mistrzów Polski, Europy i świata, zdobywców medali olimpijskich, legendy sportu i bohaterów Warszawy - nie tylko piłkarzy, lecz także zawodników innych sekcji. Autorami tej wyjątkowej publikacji są Wiktor Bołba (historyk Legii Warszawa i kustosz klubowego Muzeum), Adam Dawidziuk (dziennikarz "Przeglądu Sportowego"), Grzegorz Karpiński (wieloletni aktywista ruchu kibicowskiego i badacz historii Klubu) oraz Robert Piątek (dziennikarz i współtwórca "Naszej Legii"). Wszyscy od wielu lat są kibicami Legii, łącznie mają na koncie tysiące publikacji na jej temat - od artykułów prasowych po książki i albumy. Pozycja ma się ukazać na rynku we wrześniu, ale już teraz można ją oglądać w oficjalnym sklepie kibica.

W ostatnich dniach w klubowym muzeum utworzono także specjalną ekspozycję poświęconą stuleciu Legii. Mnóstwo informacji o historii klubu znajdziemy również na jego oficjalnej stronie internetowej, gdzie codziennie publikowane są ważne informacje dotyczące wydarzeń z historii klubu.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto