Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stuletni statek wpłynie na Wisłę [zdjęcia]

boa
boa
Przetrwał trzy wojny, kilka razy go nawet zatopiono. Przez blisko 30 lat służył też jako… restauracja. Teraz przejdzie gruntowny remont i będzie wozić turystów w stolicy. Oto pływająca legenda – holownik Lubecki.

– Bocznokołowy statek zbudowano w Petersburgu w 1911 r. Przewieziono go w częściach koleją do Włocławka i zmontowano w tamtejszej stoczni. Holownik służył do przewożenia barek z naftą. Przetrwał trzy wojny, kilka razy go nawet zatopiono. Po Wiśle pływał do późnych lat 60. – opowiada Krzysztof Woch, rzecznik firmy Hydrobudowa Polska S.A., która podarowała zabytkową jednostkę Warszawie.

http://gfx.mmka.pl/newsph/270846/254195.3.jpg

I całe szczęście, bo od 1977 do 2005 r. cenny statek funkcjonował jako… restauracja nad Jeziorem Zegrzyńskim. Odkupiła go i odkopała z piaszczystego brzegu właśnie Hydrobudowa. Holownik przeszedł gruntowny remont w bydgoskiej stoczni i miał trafić do miasta, w którym się powtórnie narodził, czyli do Włocławka.

http://gfx.mmka.pl/newsph/270846/254199.3.jpg

Ale najwyraźniej plany "ożywienia Wisły" w Warszawie spodobały się właścicielowi cennej jednostki. Holownik Lubecki będzie już jako statek wycieczkowy wozić turystów w stolicy. Najpierw jednak doczeka się rewitalizacji z prawdziwego zdarzenia. – Odrestaurowanie holownika to kwestia kilku miesięcy – mówi MM-ce Tomasz Andryszczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

– Warszawa ma kilka dobrych pomysłów, jak wykorzystać zabytkową jednostkę. Oby stuletni statek odzyskał dawny blask. Trzymamy kciuki! – cieszy się Krzysztof Woch.

http://gfx.mmka.pl/newsph/270846/254190.3.jpg

Holownik Lubecki to nie jedyna atrakcja, jaka ma się pojawić nad rzeką. Właśnie powstaje zapowiadany od dana projekt bulwarów nadwiślańskich. – W zeszłym miesiącu podpisaliśmy umowę z wykonawcą. Prace ruszą w 2011 roku i potrwają dwa lata. Powstanie promenada, nowe ścieżki rowerowe i zielone skwery. Wyłożymy na tę inwestycję 47 mln zł – zdradza Andryszczyk.

Z kolei niedaleko pomnika Syreny wyrośnie **
park fontann**
. – Na tafli będzie można wyświetlać obrazy. Strumienie wody i snopy światła stworzą barwny, niezapomniany pokaz, a całości dopełni nastrojowa muzyka. Chcemy, by takie widowiska odbywały się w każdy weekend – tłumaczy rzecznik ratusza.

Miasto ma w zanadrzu jeszcze jeden plan. Chce przebudować Port Czerniakowski. – Ogłaszamy właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji wykonawczej robót pogłębiarskich – informuje Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent Warszawy ds. Wisły i dodaje: –- Nasza rzeka żyje też kulturalnie, sportowo, a przede wszystkim przyrodniczo.

Dlatego Warszawa pracuje nad koncepcją Wiślanego Parku Przyrodniczego. Mają powstać m.in. pływające wyspy i specjalne ambony, z których warszawiacy będą mogli obserwować ptaki.


Zobacz także:
Park fontann wyrośnie na Podzamczu [wideo]
Marek Kamiński przywraca Wisłę Polsce
Wskocz w kolorowy piasek nad Wisłą

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto