Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superbakteria atakuje mazowieckie szpitale! Czy mamy się czego obawiać?

Marcin Chrzaniuk
Superbakteria atakuje mazowieckie szpitale! Czy mamy się czego obawiać?
Superbakteria atakuje mazowieckie szpitale! Czy mamy się czego obawiać? pixabay.com
W szpitalach na Mazowszu obowiązuje podwyższony nadzór epidemiologiczny. Wszystko z powodu wykrycia w kilkunastu placówkach ognisk bakterii New Delhi. Ta superbakteria wywołuje między innymi zapalenie płuc, a nawet sepsę. Warszawski sanepid stale monitoruje sytuację i twierdzi, że część ognisk została już ugaszona. Jednak eksperci uważają, że wciąż należy zachować szczególne środki ostrożności.

Superbakteria New Delhi została wykryta już w listopadzie ubiegłego roku. W szpitalach wdrożono wtedy wzmożony nadzór epidemiologiczny. Jednak największy wzrost ognisk epidemiologicznych nastąpił na początku 2016.

- Obserwowany na początku 2016 r. wzrost liczby pojedynczych przypadków, jak i zgłaszanych ognisk epidemicznych może sugerować nie tylko zwiększenie rozmiarów problemu, ale także wzmożoną czułość prowadzonego obecnie nadzoru, m.in. z powodu wykonywania zwiększonej liczby badań mikrobiologicznych i rejestrowanie zarówno przypadków bezobjawowej kolonizacji, jak i objawowych zakażeń. Dalszą analizę umożliwi prowadzony w sposób ciągły monitoring sytuacji oraz współpraca z dyrektorami szpitali i kontynuowanie działań zgodnych z wytycznymi. – stwierdza Maria Pawlak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.
Dodatkowo personel stale przechodzi szkolenia, a w szpitalach przeprowadzane są podwyższone kontrole sanitarne.

Czytaj także:Jakie badania profilaktyczne warto zrobić? [PRZEGLĄD]

Do końca kwietnia 2016 roku potwierdzono 19 przypadków wystąpienia szczepów bakterii New Delhi. Większość z nich została już ugaszona - pozostały dwa w Warszawie oraz jedno poza stolicą. W tym czasie do szpitali zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego trafiło ponad milion osób. Jednak nie stwierdzono żadnych zgonów, które mogłyby być wywołane przez szczepy bakterii.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Zdaniem warszawskiego sanepidu bakteria może żyć w przewodzie pokarmowym człowieka, nie wywołując przy tym żadnych objawów - możemy być tylko jej nosicielem. Jednak u osób o obniżonej odporności może dojść do zakażenia organizmu. Dotyczy to między innymi osób starszych oraz poddanych chemioterapii przeciwnowotworowej. Wywołuje ona bowiem zapalenie płuc oraz sepsę. I co najważniejsze, jest lekooporna. Aby ustrzec się przed superbakterią, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Zobacz również:Szpital Bródnowski, Warszawa. Działa tu pierwszy taki oddział w Europie [WIDEO]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto