Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superbiblioteka na Bielanach rośnie w oczach

Andrzej Rejnson
Materiały prasowe
Budowa bielańskiej mediateki, czyli multimedialnej biblioteki, wchodzi w decydującą fazę. Pod koniec ubiegłego tygodnia urzędnicy podpisali umowę na prace wykończeniowe budynku przy ul. Szegiedyńskiej 13a. Tam właśnie dobiegają końca roboty budowlane. Całość ma być gotowa w połowie przyszłego roku.

Centrum Start-Meta - powstaje pomiędzy dwoma budynkami socjalnymi. Adresowane będzie głównie do młodych ludzi w wieku 13-25 lat, którzy szukają celu w życiu. Robotnicy właśnie kończą pierwszy etap inwestycji.

- Wyburzyli istniejący budynek, na suficie nowego umieścili dziewięć świetlików, przygotowali szyb na windę i nadbudowali pierwsze piętro - wylicza Grzegorz Pietruczuk, członek zarządu dzielnicy. - Teraz przebudowywane jest wejście do budynku. Ciężkie prace mają zakończyć się 30 września - dodaje. Później do budynku wejdzie firma Dorbud, z którą pod koniec ubiegłego tygodnia dzielnica podpisała umowę na prace wykończeniowe.

Robotnicy wygładzą posadzkę, zamontują windę, przygotują podłączenie pod urządzenia i pomalują ściany (ciepłe kolory uzupełnią dynamiczne rysunki). Prace mają zakończyć się 15 kwietnia przyszłego roku i wtedy rozpocznie się montaż największych atrakcji - multimediów.

Nowinką ma być wykrzyknik. Gdy wejdziemy do wytłumionej, wyglądającej jak walec konstrukcji, będziemy mogli wykrzyczeć wszystko, co chcemy, rozładować emocje i wyrzucić z siebie wszystkie nasze problemy. Specjalne urządzenie zarejestruje również siłę naszego głosu. - Rozważamy możliwość, żeby każdy mógł później dostać swoje nagranie w formacie MP3 - zdradza Karol Tomaka, kierownik zespołu ds. mediateki.

Będzie można też nagrywać własne pytania w mediatece, na które później będą odpowiadali zaproszeni goście. Tak ma wyglądać IQ Ring. Ring daje nam też możliwość prowadzenia bitew na argumenty z rówieśnikami. Wszystkie pojedynki będą nagrywane i obejrzymy je na stronie internetowej mediateki.

Ta również będzie pełniła funkcję portalu społecznościowego. Będzie można umieszczać na nim m.in. filmiki nagrane komórką. Te mają również być pokazywane w e-galerii mediateki. Zobaczymy tam filmy o historii miasta oraz o wydarzeniach, które mają miejsce przy Szegiedyńskiej.

Wszystko oparte na komputerach oraz wyświetlaczach LCD. Kino niezależne, warsztaty filmowe - to wszystko zobaczymy z kolei w Sali Kinoffej, odpowiednio nagłośnionej, z możliwością zaciemnienia o dowolnej porze dnia. - To miejsce będzie zaadresowane zarówno do seniorów, jak i najmłodszych - zaznacza Tomaka. Na parterze będzie można także wypożyczać książki i multimedia, a także korzystać z internetu.

Najważniejszym punktem mediateki ma być Multicentrum (będzie znajdować się na 1 piętrze). Tam dzieci będą uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych. Będą mogły stworzyć własnego robota oraz nagrać swój przebój. Wszystko to przy pomocy nowoczesnych urządzeń.

Część warsztatów, które będą odbywały się w centrum, dzielnica już organizuje w bibliotekach. Najmłodsi mogą uczestniczyć w warsztatach plastycznych, ruchowych, grach i zabawach, a także obejrzeć różne gatunki broni białej. - Gdy centrum ruszy, będziemy prezentować również pojedynki - zaznacza Tomaka.

Władze dzielnicy chcą, żeby mediateka wystartowała 1 czerwca - na Dzień Dziecka. - Jeżeli będą jakieś opóźnienia, otworzymy budynek 1 września 2010 r. - tłumaczy Pietruczuk. Koszt budowy obiektu to ok. 12 mln zł.

Multimedialne biblioteki warte odwiedzenia

NAUTILUS, ul. Pancera 18
Placówka stylizowana jest na łódź podwodną. Organizowane są zajęcia o różnych krajach, prezentowane są filmy z zakątków całego świata. Multicentrum biblioteki znajduje się przy ul. Porajów 14. Tam odbywają się m.in. zajęcia multimuzyka, gdzie można się nauczyć sztuki komponowania muzyki. Multitechnika adresowana do młodzieży, która może prowadzić tu własne badania naukowe. A multikid oferuje zabawy i gry dla najmłodszych.

PRZYSTANEK KSIĄŻKA, ul. Grójecka 42
W pomieszczeniach stylizowanych na XIX-wieczną stację kolejową stoliki umieszczone są na torach i jeżdżą wzdłuż budynku. Na ścianach znajdziemy kolejowy zegar, tablicę informacyjną przypominającą te, które znajdziemy na dworcach, a na podłodze leży zabytkowy bruk. Mediateka ma także pokaźne zbiory. Warszawiacy mogą korzystać z 30 tys. woluminów i 2 tys. multimediów. Korzystać można też z komputerów i ekranów, gdzie wyświetlane są filmy edukacyjne. Oglądać można również wystawy oraz brać udział w konsultacjach językowych i w warsztatach plastycznych (dla najmłodszych). Książki mogą tu wypożyczać nawet osoby, które nie są zameldowane w stolicy. Punkt przystosowany jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się tam także kącik dla malucha.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto