Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Supernowoczesny ośrodek Legii pod Warszawą. Wyszkolą tam polskiego Messiego? [WIZUALIZACJE]

Redakcja
Supernowoczesny ośrodek Legii pod Warszawą. Wyszkolą tam polskiego Messiego? [WIZUALIZACJE]
Supernowoczesny ośrodek Legii pod Warszawą. Wyszkolą tam polskiego Messiego? [WIZUALIZACJE] mat. pras.
Wychowankowie mają być mocną stroną Legii. Piłkarskie diamenty swoją przygodę z futbolem będą zaczynać w spektakularnym ośrodku pod Warszawą. Jego budowa zakończy się w 2019 roku.

Piłkarska akademia to kuźnia wielkich talentów. Wystarczy wspomnieć o słynnych na całym świecie szkółkach Barcelony, Ajaxu czy AC Milan. Tą samą drogą chce podążać warszawska Legia, która od kilku lat rozbudowuje system szkolenia młodych piłkarzy. Na razie, choć to dopiero początek drogi, może się pochwalić kilkoma sukcesami. Szkolili się tu m. in. Rafał Wolski (kadrowicz, strzelec bramki z Armenią) czy Michał Żyro (obecnie grający w angielskim klubie Wolverhampton Wanderers). Młodzi piłkarze grali ze swoimi rówieśnikami w Lidze Mistrzów juniorów, a po zakończeniu przygody z Legią trafiali do klubów we Włoszech (Serie A i B), Belgii (Jupiler League), Francji (Ligue 1), Anglii (Championship) czy Niemczech (2. Bundesliga).

Nowa siedziba

W przyszłości młodzi piłkarze mają ćwiczyć w podobnych warunkach jak ich brytyjscy czy holenderscy koledzy. Wszystko za sprawą nowej siedziby Akademii Piłkarskiej Legii, która za dwa lata otworzy się 30 kilometrów od Warszawy, w Książenicach (gmina Grodzisk Mazowiecki).

Spektakularny kompleks sportowy powstanie w oparciu o zachodnie wzorce. Pracownicy akademii i projektanci zwiedzili ponad 30 ośrodków w całej Europy. Na podstawie ich doświadczeń, w oparciu o rozmowy z trenerami, młodym zawodnikami i rodzicami, określono, jak powinna wyglądać akademia najwyższej klasy. Ostateczna koncepcja architektoniczna została przygotowana przez polską pracownię LAP Studio we współpracy z Estudio Lamela, międzynarodowym biurem architektonicznym, które jest autorem m. in. projektu ośrodka treningowego Realu Madryt w Hiszpanii - jednego z najnowocześniejszych i najbardziej znanych realizacji tego typu na terenie Europy.

- W realizację projektu naszego ośrodka zaangażowanych jest wielu ludzi i instytucji, zarówno w ramach Legii, jak i poza. Wiemy, jak bardzo taka infrastruktura jest potrzebna i doceniamy zaangażowanie wszystkich, którzy wspierają realizację podobnych projektów - powiedział Tomasz Zahorski, kierujący pracami Akademii Piłkarskiej Legii. - Teraz w pełni skupiamy się nad tym, aby jak najszybciej rozpocząć budowę ośrodka - dodaje Zahorski.

Na piętnastu hektarach, które klub już zakupił, znajdzie się osiem pełnowymiarowych boisk, wielofunkcyjna sala sportowa oraz centrum odnowy biologicznej. W budynku (powierzchnia 9 tys. m kw.) znajdą się siłownie i szatnie przeznaczone dla zawodników. To tam na przedmeczowe zgrupowania przyjeżdżać będzie pierwsza drużyna Legii. Dla nich przygotowano 24 pokoje o standardzie czterogwiazdkowego hotelu. Dla akademii przeznaczony będzie internat składający się z 30 pokoi.

Poza częścią sportową, nowa siedziba akademii będzie składała się ze strefy chill out-u oraz z patio. Tam młodzi piłkarze spotkają się z odwiedzającymi ich rodzicami.

Cała budowa, która zakończy się w 2019 roku, ma kosztować 60 mln złotych. Klub razem ze sponsorami sfinansuje większość, a 11 mln zł dołoży ministerstwo.

- Mamy wysokie wymagania i projekt Legii je spełnił. Wierzymy, że w ślad za nim pójdą kolejne kluby. Jesteśmy otwarci na wsparcie następnych obiektów służących szkoleniu - mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski. W ramach ośrodka powstanie także laboratorium sportowe - LegiaLab oraz akcelerator startupów.

Na razie treningi akademii odbywają się na sztucznym boisku przy ul. Łazienkowskiej 3. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny boiska pokrywa balon, dzięki czemu zawodnicy mogą trenować w komfortowych warunkach. Od sezonu 2017/18 najstarsza drużyna akademii (U19, CLJ) korzysta na co dzień z nawierzchni naturalnej w Rembertowie, gdzie rozgrywa również mecze.

Jak działa "szkółka" Legii?

Akademią Legii Warszawa, od strony sportowej, przewodzi Jacek Zieliński. Dawniej piłkarz pierwszej drużyny (rozegrał aż 404 spotkania), następnie trener Legii, asystent Franciszka Smudy w kadrze narodowej, a także selekcjoner reprezentacji U-20. To on czuwa nad kompleksowym rozwojem akademii. A jest czym zarządzać, ponieważ w piłkarskiej szkółce trenuje aż 170 zawodników, w różnych kategoriach grupowych. Najmłodsi mają 9-10 lat, a najstarsi 19 lat.

Nad dyspozycją młodych piłkarzy czuwają cenieni specjaliści z wielu dziedzin - między innymi treningu piłkarskiego, indywidualnego podnoszenia umiejętności, przygotowania fizycznego, dietetyki i psychologii. Ideą szkółki Legii jest nie tylko działalność sportowa, ale także edukacja. Wartości przyświecające akademii to: szacunek, tolerancja, uczciwość, skromność i sumienność. Celem treningów ma być oczywiście awans do pierwszej drużyny Legii Warszawa.

Szkolenie rozpoczyna się w wieku dziewięciu lat, choć klub otworzył także Legia Soccer Schools, czyli przedszkola piłkarskie. Tylko tam można zapisać swoje dziecko. Wszystkie kolejne szczeble kariery piłkarskiej (poza przedszkolem) to już specjalna selekcja. Do szkółki Legii nie można się zgłosić. Trenerzy sami wybierają najlepszych zawodników lokalnych drużyn czy szkół. Gdy chłopak wpadnie w oko skauta, zapraszany jest na testy. Wtedy sztab decyduje, czy trafi do drużyny.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Supernowoczesny ośrodek Legii pod Warszawą. Wyszkolą tam polskiego Messiego? [WIZUALIZACJE] - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto