18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji: zostań świadomym dawcą narządów

Agata Witek
the Italian voice
Jak zostać dawcą narządów? 26 października, po raz dziewiąty, obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Celem obchodów jest promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa polskiego na temat procedur związanych z przeszczepami, a także przekazywaniem organów po śmierci.

26 października: Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Święto, jako wspólna inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy, obchodzone jest w Polsce i na świecie od 2005 roku. Co roku przy okazji obchodów specjaliści podejmują dyskusję dotyczącą procedur przekazywania komórek, tkanek i narządów oraz jakości życia pacjentów po przeszczepach.

W 2012 roku wykonano w Polsce rekordową liczbę ponad 1500 przeszczepów, w tym przede wszystkim nerek, serca, wątroby i trzustki. Nadal jednak blisko 2,5 tys. pacjentów czeka na nowe organy. Najczęściej jest to ich jedyna szansa na przedłużenie życia.

Nadzieję na odmianę losu chorych niesie procedura przeszczepu komórek i narządów - nerek, fragmentów wątroby, a także szpiku i krwi - od żywych dawców. Niestety, w porównaniu z innymi państwami europejskimi, odsetek tego typu operacji w Polsce póki co jest stosunkowo niski.

Czytaj także: 45 mln zł rocznie na polską transplantologię

Światowy Dzień Donacji i Tranplantacji stanowi doskonałą okazję do podniesienia świadomości Polaków w zakresie wiedzy o możliwosciach przeszczepu.

Dawcą żywym może zostać krewny w linii prostej lub rodzeństwo po wyrażeniu pisemnej zgody przed lekarzem. W przypadku przeszczepienia od osoby niespokrewnionej wymagana jest dodatkowo zgoda sądu rejonowego.

Zgodnie z literą prawa, narządy można również pobrać od zmarłego, jeśli tylko uprzednio nie zastrzegł, że sobie tego nie życzy. Przyjęło się jednak, iż lekarze rozmawiają wcześniej w takich przypadkach z najbliższą rodziną. Ewentualne wątpliwości rozwiewa „oświadczenie woli”, które potencjalny dawca powinien zawsze nosić przy sobie. Po dwukrotnym zbadaniu przez komisję lekarską i stwierdzeniu śmierci pnia mózgu można w takiej sytuacji dokonać pobrania organów.

- Przeszczepu jednak by nie było, gdyby nie osoba, która za życia wyraziła chęć oddania swoich narządów do przeszczepu. To przede wszystkim dzięki niej cieszę się drugim, lepszym życiem. Żyję normalnie i nie narzekam, że czasem wiatr wieje mi prosto w oczy. Los nas stawia w różnych sytuacjach. Mnie uczynił – biorcą. Chłopaka, którego serce noszę w sobie – dawcą. A przecież mogłoby być odwrotnie - mówił Sławek Bugajczyk z klubu Dawca.pl.

Przy okazji kolejnego Światowego Dnia Donacji i Transplantacji ekperci przypominają o ogromnym znaczeniu świadomego dawstwa tkanek i narządów, otwierającego drzwi przed tysiącami chorych. W Polsce wciąż podejmowane są nowe działania promocyjne i edukacyjne mające na celu poszerzenie zakresu wiedzy dotyczącej przeszczepów, a także podniesienie społecznej akceptacji dla związanych z nimi procedur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto