Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych

Redakcja
- Wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyzdrowienie - zachęca dr Janusz Meder. W sobotę możemy przebadać się w pięciu placówkach.

» Maria Kaczyńska: jutro jest za późno [wywiad]
» Rak to nie wyrok – profilaktyka ratuje życie


Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem stołeczne kliniki związane z onkologią otwierają się na warszawiaków, którzy chcą zrobić badania. - Już po raz jedenasty organizujemy akcję Dzień Otwartych Drzwi. Ma to być dzień świadomości i informacja, że badania kontrolne są niezmiernie ważne - mówi Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Gdzie i o której na badanie?

Podobnie jak w latach ubiegłych, do akcji przystępują ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne w Warszawie. W tym roku będzie to pięć placówek, m.in. Centrum Onkologii, Instytut Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka, otwarte od samego rana do godzin popołudniowych. Na badania nie trzeba się wcześniej rejestrować.

- Każda placówka ma swój własny program na ten dzień. Głównie chodzi nam o proste konsultacje onkologiczne, bezpłatne badania mamograficzne dla kobiet oraz cytologię. Będziemy prowadzić też zapisy na dodatkowe badania - dodaje Meder.

Lekarzom zależy, aby zachęcić szczególnie do profilaktyki. Każdy ze szpitali biorących udział w akcji prowadzi w tym dniu także wykłady i pogadanki, jak wykryć raka oraz prowadzić zdrowy tryb życia.

Lista placówek, w której można wykonać badania, spotkać się z onkologiem:

1. Centrum Onkologii, Instytut w Warszawie,
ul. W.K. Roentgena 5, Godz. 10.00 - 14.00, tel. 509 779 624

2. Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka",
Al. Dzieci Polskich 20, Godz. 11.00 - 14.00, tel. 22 815 11 65

3. Instytut Matki i Dziecka,
ul. Kasprzaka 17a, Godz. 9.00 - 13.00, tel 22 32 77 205

4. Instytut Hematologii i Transfuzjologii,
ul. Indiry Gandhi 14,Godz. 12:00-16:00, tel. 22 34 96-100

5. Mazowiecki Szpital Onkologiczny Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Kościelna 61, Godz. 10.00 – 15.00, tel. (22) 766-15-00

Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

- Objawy zależą od tego, z jakim nowotworem mamy doczynienia. Ważne jest, aby obserwować swój organizm. Szczególnie zwrócić uwagę na węzły chłonne, czy nie są powiększone, zmiany na skórze, w jamie ustnej. Czy nie występuje krwawienie. Kobiety powinny zwrócić uwagę na pojawiające się zgrubienia i guzki na piersiach - radzi dr Meder.

W przypadku nowotworów mózgu warto zwrócić uwagę na takie objawy, jak zaburzenia widzenia, sztywność karku, drgawki, nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy. Mocz z krwią może wskazywać na rzadko występującego guza nerki. Z kolei młodzi mężczyźni, u których najczęściej pojawia się nowotwór jądra, powinni po 15. roku życia badać się co miesiąc pod prysznicem - podobnie jak kobiety, które przy samobadaniu obserwują zmiany na swoich piersiach i sutkach. Niektóre rodzaje raka złośliwego nie wykazują odczuwalnych zmian na ciele czy w organizmie. Np. guza jajnika można wykryć przede wszystkim podczas rutynowego badania ginekologicznego.

Informacje na temat objawów, ich rozpoznania i leczenia można znaleźć na stronie internetowej pokonamyraka.pl. Osoby chore lub ich bliscy mogą szukać wsparcia i rad na polecanym forum onkologicznym Dum Spiro-Spero.

- Głosimy złotą zasadę trzech tygodni. Jeżeli leczenie u lekarza rodzinnego nie przynosi efektów w okresie do trzech tygodni, zachęcamy pacjentów do szczegółowych badań. Trzeba drążyć, aby wykluczyć nowotwór lub szybko go zdiagnozować i rozpocząć leczenie - podsumowuje prezes Polskiej Unii Onkologii.

Nowotwór jedną z najczęstszych przyczyn śmierci

W Polsce, co roku przybywa 60 tysięcy nowych zachorowań za raka. Przez lekarzy już teraz jest nazywany głównym zabójcą ludzi XXI wieku. Dane prognostyczne Światowej Organizacji Zdrowia przewidują, że w najbliższym dwudziestoleciu liczba zachorowań na nowotwór wzrośnie nawet dwukrotnie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania kontrolne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto