Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świątynia Opatrzności Bożej. Jesienią otworzą budowlę zaplanowaną ponad 200 lat temu?

red
Wygląda na to, że w końcu, po wielu latach od rozpoczęcia budowy, jest szansa, aby jesienią w pełni oddać do użytku Świątynię Opatrzności Bożej na Wilanowie. Kardynał Kazimierz Nycz zapowiedział, że może to nastąpić w listopadzie.
Wygląda na to, że w końcu, po wielu latach od rozpoczęcia budowy, jest szansa, aby jesienią w pełni oddać do użytku Świątynię Opatrzności Bożej na Wilanowie. Kardynał Kazimierz Nycz zapowiedział, że może to nastąpić w listopadzie. Piotr Smoliński
Świątynia Opatrzności Bożej. Wygląda na to, że w końcu, po wielu latach od rozpoczęcia budowy, jest szansa, aby jesienią w pełni oddać do użytku Świątynię Opatrzności Bożej na Wilanowie. Kardynał Kazimierz Nycz zapowiedział, że może to nastąpić w listopadzie.

Pomysł na wyjątkową budowlę powstał w czasach, gdy głównym środkiem transportu był koń, a stolica Polski była w Krakowie. Pierwsze plany sięgają aż 250 lat wstecz. Przez wiele lat ze względu na zamieszanie, niefortunne zdarzenia i wielkie wydarzenia historyczne zmieniano plany budowli, która miała być podziękowaniem za uchwalenie Konstytucji 3 maja.

- Dziś na naszych oczach spełnia się zobowiązanie naszych przodków wobec Boga i narodu, jakim było wybudowanie Świątyni Opatrzności Bożej. Jeśli Bóg pozwoli to 11 listopada za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych świątyni. W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy też dziękować za Konstytucję 3 Maja, za wielkie wydarzenia w historii naszej ojczyzny, a także za wielkich Polaków, którzy tę historię tworzyli - powiedział Nycz na konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano postęp prac związanych z wykańczaniem obiektu.

Zobacz też: Świątynia Opatrzności Bożej powstaje już od ponad 200 lat

W ostatnim czasie zrealizowano pierwsze inwestycje akustyczne w świątyni, co pozwoli na podniesienie walorów dźwiękowych obiektu. W najbliższych latach praca nad doskonaleniem akustyki będzie jednym z najważniejszych punktów. Wykonano także elewację i ocieplenie Świątyni Opatrzności Bożej oraz zakończono montaż szyb we wszystkich portalach i wylano podłogę prezbiterium. W trakcie realizacji są prace związane z ogrzewaniem budynku oraz zapewnieniem pełnej wentylacji wewnątrz świątyni.

- Dzięki unikatowym w skali europejskiej rozwiązaniom akustycznym, świątynia zyska możliwość organizowania kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie, z udziałem światowej klasy muzyków. Będziemy zatem mogli słuchać oratoriów, kolęd i pieśni patriotycznych, a dzięki swojej przestrzeni świątynia będzie mogła pomieścić nawet 3 tysiące osób - zakomunikował z kolei Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Pierwotny projekt zakładał, że budynek będzie kosztował 20 mln zł. Do tej pory przeznaczono na niego już ponad 120 mln i nie jest to ostateczna suma. Termin otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej przekładany był już tak wiele razy, że kolejne przedłużanie się prac remontowych nikogo już nie zdziwi.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto