Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Monika Krężel
Już wkrótce nie trzeba będzie przychodzić do urzędów, żeby załatwić sprawę. Wystarczy internet
Już wkrótce nie trzeba będzie przychodzić do urzędów, żeby załatwić sprawę. Wystarczy internet Fot. Mikołaj Suchan
Jeśli dzisiaj mieszkańcy chcą załatwić jakąś sprawę w urzędzie, muszą się do niego osobiście wybrać. To wszystko ma się już wkrótce zmienić.

W świętochłowickich urzędach wdrażany jest projekt, dzięki któremu wiele spraw będzie można załatwić przez internet. Chodzi m.in. o meldunek, formalności związane z zakładaniem firmy, występowanie o koncesje czy zezwolenia.

- To będzie na pewno krok naprzód - uważa Jacek Nowak, mieszkaniec Świętochłowic. - Mam rodzinę na Zachodzie, więc wiem, jak to tam wygląda, nikt nie musi się ruszać z domu, żeby załatwić urzędowe sprawy. Poza tym u nas coraz więcej osób ma dostęp do internetu, trzeba to wykorzystać. Lepiej kliknąć myszką niż tłuc się autobusem do urzędu.

Gmina na realizację projektu otrzymała ze środków unijnych 757 tys. zł, zaś sama musi wyłożyć zaledwie 133 tys. zł. O tym, jak będzie wyglądał i na czym polega elektroniczny obieg dokumentów, mieszkańcy już są informowani. Wydrukowano 3 tys. sztuk kolorowych ulotek, gotowe są też płyty CD z instrukcją postępowania.

Projekt będzie wdrażany w Urzędzie Miejskim oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej. Do obu instytucji trafiło już w sumie m.in. 45 zestawów komputerów z szybkimi skanerami, dwa potężne serwery. Z kolei pracownicy urzędów przechodzą intensywne szkolenia. Podzielono ich na trzy grupy, w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Urzędnicy biorą udział w szkoleniach grupowych i indywidualnych, na które przewidziano od sześciu do 20 godzin.

Gdy projekt wejdzie w życie, z internetu będzie można ściągnąć potrzebne formularze, wypełnić je, a nawet wysłać z powrotem drogą elektroniczną. Czasami dokumenty trzeba będzie, tak jak do tej pory, dostarczyć samemu, podobnie jak je odebrać. Co ciekawe, zainteresowani będą mogli kontrolować on-line przebieg załatwiania ich spraw przez urząd. Dla Urzędu Miejskiego czy Ośrodka Pomocy Społecznej wprowadzenie e-urzędu spowoduje obniżenie kosztów ich funkcjonowania. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, tak jak do tej pory, będzie mógł przyjść do konkretnej instytucji, żeby pobrać formularz, wypełnić go albo poprosić urzędnika o pomoc.

Moim zdaniem

Janusz Kalafarski, Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach

Nasze miasto realizuje projekt "Internetowa Platforma Usług Publicznych e-urząd w Świętochłowicach". Składa się on z 2 części: z systemu elektronicznego obiegu dokumentów i elektronicznego archiwizowania danych oraz - po przyłączeniu do platformy SEKAP (Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej) - z możliwości załatwiania spraw przez mieszkańców drogą elektroniczną.

Dzięki projektowi SEKAP w kwietniu 2008 roku do jednej sieci zostały podłączone 54 urzędy z terenu województwa śląskiego. W Świętochłowicach projekt zostanie zakończony w sierpniu, wtedy ma nastąpić ostateczne rozliczenie projektu w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Nie oznacza to oczywiście, że od razu wszystkie urzędowe sprawy będzie można od ręki zrealizować za pomocą internetu. Oceniamy, że na początku, czyli do końca tego roku, drogą elektroniczną będzie można załatwić około 10 spraw. Tymczasem w gminach, które wcześniej zdecydowały się na SEKAP - są najbardziej zaawansowane, jeśli chodzi o wdrożenie projektu e-urząd - drogą elektroniczną można załatwić nawet ponad 100 spraw. Taki jest też nasz cel.

Nie da się ukryć, że realizacja projektu oznacza dodatkowe obowiązki dla urzędników. Teraz przechodzą oni szkolenia, uczą się elektronicznego obsługiwania interesantów, ale równocześnie wykonują swoją normalną pracę, związaną ze standardowym, to znaczy papierowym obiegiem dokumentów.

Nie mam wątpliwości, że projekt poprawi komfort załatwiania urzędowych spraw. Najtrudniejsze są początki i pierwszy etap prac nad nim.

Nasze miasto bierze także udział w projekcie SilesiaNet. Jeśli się uda, to w kilkunastu gminach zostanie wprowadzony szerokopasmowy internet. Mają nim zostać objęte także instytucje administracji publicznej.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto