Nowe pokolenie świętowało dziś w Warszawie obalenie muru

Nowe pokolenie świętowało dziś w Warszawie obalenie muru (© fot. Marcin Obara)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Młodzi ludzie z całej Europy spotkali się wczoraj na skwerze u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej, by w dwudziestą rocznicę symbolicznie obalić mur berliński. Jego replikę zbudowali studenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

Już od rana można było się przyłączyć do wspólnego malowania. Jakub Słodkowski z ASP wypisał na murze liczby symbolizujące ofiary, ludzi którzy zginęli podczas prób przedarcia się na drugą stronę.

- Co mogę powiedzieć młodym ludziom w dwadzieścia lat po obaleniu muru berlińskiego. Walka o wolność dotyczy przecież pokolenia ich dziadków - mówiła Danuta Kuroń, żona działacza opozycyjnego Jacka Kuronia. - Chyba to, by nigdy nie stawiali murów między narodami, między biednymi a bogatymi, między Polską a Ukrainą.

Prezes Fundacji Roberta Schumana Anna Radwan dopisała na replice muru hasło "Wolna Białoruś". - Musimy pamiętać, że istnieją jeszcze takie miejsca, gdzie łamane są prawa człowieka - powiedziała podczas happeningu. Ambasador Niemiec wspominał, kiedy w Bonn będąc asystentem Hansa Dietricha Genschera, który 9 listopada 1989 r. był w Warszawie wraz z Helmutem Kohlem, przekazywał obu na bieżąco relację z tego, co dzieje się w Berlinie.- Pierwszy krok postawiony został w Polsce, potem fala wolności rozlała się na Europę. Dla nas to więcej niż symbol.

- Mur berliński wpisał się już silnie w naszą historię, integruje szczególnie Niemców i Polaków - podkreślała Anna Radwan.

Młodzież z Niemiec, Rumunii, Łotwy, Bułgarii, Holandii, Włoch i Węgier uczestnicząca w happeningu brała jednocześnie udział w projekcie "Europa +/- 20", w ramach którego spotykała się ze świadkami tamtych wydarzeń.

Na koniec styropianowy mur runął przy dźwiękach bębnów i ogólnym entuzjazmie.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!