Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symboliczny początek budowy stadionu narodowego

Natalia Bugalska
Monety, album ze zdjęciami, rysunki dzieci, flaga Polski i wczorajsze wydania gazet, włożono do specjalnej skrzynki, którą umieszczono w jednym z filarów Stadionu Narodowego. Znalazł się w niej także kamień węgielny i tym samym w sposób symboliczny, równo rok po rozpoczęciu prac rozbiórkowych, zainaugurowano budowę obiektu.

Symboliczny, bo gotowe fragmenty budowli wyrastają już na wysokość drugiego piętra. Tłum oficjeli nie zdołał ukryć nieobecności premiera Donalda Tuska (choć zapowiadał, że będzie) i Mirosława Drzewieckiego - byłego już ministra sportu i ojca całego przedsięwzięcia.

Punktualnie o 12.50 wszyscy zaproszeni goście, wśród nich prezes PZPN Grzegorz Lato, wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowski, projektanci stadionu i Juliusz Sikora ze spółki Alpine (generalny wykonawca stadionu) włożyli pamiątki do plastikowej kapsuły, która spoczęła wraz z kamieniem węgielnym w jednym z wydrążonych fundamentów. Później robotnicy pokryli ją warstwą betonu.

- Przedmioty ze skrzynki to świetny materiał dla przyszłych historyków - śmiał się Juliusz Sikora. Do skrzynki trafiły: zdjęcia ze Stadionu Dziesięciolecia, rysunki dzieci przedstawiające arenę, flagi Polski i godło Warszawy, monety i banknoty będące w obiegu, akt erekcyjny i wczorajsze wydania gazet.

Chwilę wcześniej budowę pobłogosławili przedstawiciele wszystkich najważniejszych wyznań w Polsce: m.in. prymas Józef Glemp, zwierzchnik kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Janusz Jagucki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i Mufti Nedal Abu Tabaq przedstawiciel Ligi Muzułmańskiej w Polsce.

- Rośnie nam nowy symbol stolicy - cieszył się szef Narodowego Centrum Sportu Rafał Kepler, który przemawiał podczas wczorajszej uroczystości. - Kiedy rok temu ekipy robotników wkraczały w nieckę po Stadionie Dziesięciolecia, patrzyłem na to z wielkim niepokojem. Bałem się, że nie zdążymy - opowiadał.

Prace na terenie stadionu rozpoczęły się 7 października 2008 roku. Rozbiórka Stadionu Dziesięciolecia, wywiezienie ton gruzu i palowanie terenu trwały do maja. Wtedy też Narodowe Centrum Sportu podpisało umowę na realizację drugiego etapu inwestycji z niemieckim konsorcjum, z firmą Alpine na czele. W czerwcu ustawiono dźwigi i rozpoczęto prace w niecce stadionu.

Roboty było w bród. Jeszcze w lutowym raporcie UEFA ostrzegała, że harmonogram prac na stadionie jest ściśnięty i niepewny, więc obiekt będzie gotowy dopiero na drugą połowę 2011 r. Jednak prace postępują tam tak szybko, że na kolorowych trybunach stadionu będzie można zasiąść już w maju 2011 r. Na 976 dni przed meczem otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy 2012 gotowe są już dwie kondygnacje stadionu i dwie klatki schodowe.

- To dzięki determinacji ministra Drzewieckiego powstaje ten stadion - podkreślali podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego szef NCS i wiceminister sportu Adam Giersz. A zdymisjonowany minister był wielkim nieobecnym ceremonii. Pojawił się tylko wirtualnie na zdjęciach przed wejściem do namiotu, w którym trwała uroczystość.

Bal urządzono w namiocie ustawionym na koronie Stadionu Narodowego, ale nad jego otoczeniem wiszą ciemne chmury: wiadomo już, że zapowiadane przez miasto hale sportowo-widowiskowe, basen, hotel, centrum konferencyjne nie powstaną do 2012 r.

Ratusz schował plany firmy JEMS Architekci do szuflady. Tłumaczy się brakiem pieniędzy i przekonuje, że tak naprawdę to nawet dobrze: UEFA zwiększyła bowiem wymagania związane z otoczeniem stadionu. Muszą się tam teraz zmieścić strefa dla VIP-ów, miejsca parkingowe dla autokarów podczas planowanych tam sześciu meczy. W czasie trwania Euro 2012 na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane: mecz otwarcia, trzy spotkania grupowe, jeden z meczy ćwierćfinałowych i półfinałowych.

Stadion Narodowy ma być najnowocześniejszą areną piłkarską w Europie. Unikalnym rozwiązaniem będzie ruchomy dach zawieszony na stalowych linach, ze zwisającą pośrodku metalową iglicą. Będziemy musieli za to słono zapłacić - ponad półtora miliarda złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto