Monety, album ze zdjęciami, rysunki dzieci, flaga Polski i wczorajsze wydania gazet, włożono do specjalnej skrzynki, którą umieszczono w jednym z filarów Stadionu Narodowego. Znalazł się w niej także kamień węgielny i tym samym w sposób symboliczny, równo rok po rozpoczęciu prac rozbiórkowych, zainaugurowano budowę obiektu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Symboliczny, bo gotowe fragmenty budowli wyrastają już na wysokość drugiego piętra. Tłum oficjeli nie zdołał ukryć nieobecności premiera Donalda Tuska (choć zapowiadał, że będzie) i Mirosława Drzewieckiego - byłego już ministra sportu i ojca całego przedsięwzięcia.

Punktualnie o 12.50 wszyscy zaproszeni goście, wśród nich prezes PZPN Grzegorz Lato, wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowski, projektanci stadionu i Juliusz Sikora ze spółki Alpine (generalny wykonawca stadionu) włożyli pamiątki do plastikowej kapsuły, która spoczęła wraz z kamieniem węgielnym w jednym z wydrążonych fundamentów. Później robotnicy pokryli ją warstwą betonu.

- Przedmioty ze skrzynki to świetny materiał dla przyszłych historyków - śmiał się Juliusz Sikora. Do skrzynki trafiły: zdjęcia ze Stadionu Dziesięciolecia, rysunki dzieci przedstawiające arenę, flagi Polski i godło Warszawy, monety i banknoty będące w obiegu, akt erekcyjny i wczorajsze wydania gazet.

Chwilę wcześniej budowę pobłogosławili przedstawiciele wszystkich najważniejszych wyznań w Polsce: m.in. prymas Józef Glemp, zwierzchnik kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Janusz Jagucki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i Mufti Nedal Abu Tabaq przedstawiciel Ligi Muzułmańskiej w Polsce.

- Rośnie nam nowy symbol stolicy - cieszył się szef Narodowego Centrum Sportu Rafał Kepler, który przemawiał podczas wczorajszej uroczystości. - Kiedy rok temu ekipy robotników wkraczały w nieckę po Stadionie Dziesięciolecia, patrzyłem na to z wielkim niepokojem. Bałem się, że nie zdążymy - opowiadał.

Prace na terenie stadionu rozpoczęły się 7 października 2008 roku. Rozbiórka Stadionu Dziesięciolecia, wywiezienie ton gruzu i palowanie terenu trwały do maja. Wtedy też Narodowe Centrum Sportu podpisało umowę na realizację drugiego etapu inwestycji z niemieckim konsorcjum, z firmą Alpine na czele. W czerwcu ustawiono dźwigi i rozpoczęto prace w niecce stadionu.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!