(© abcZdrowie)

Łzawienie i świąd oczu to objawy, które mogą oznaczać zapalenie spojówek. Co warto wiedzieć o tej przypadłości?

Zwężenie szpary powiekowej, świąd oczu, łzawienie, światłowstręt oraz uczucie „piasku” pod powiekami to objawy, które wskazują na obecność stanu zapalnego w obrębie spojówek. O zapaleniu spojówek świadczy także zaczerwienienie oczu – poszerzone naczynia krwionośne są szczególnie widoczne w obszarach peryferyjnych worka spojówkowego.

Jak objawia się alergiczne zapalenie spojówek?

Stan zapalny spojówek może mieć różne przyczyny, dlatego wyróżnia się kilka rodzajów tej przypadłości: alergiczne, autoimmunologiczne oraz zakaźne zapalenie spojówek. Najczęściej diagnozuje się zapalenie spojówek o podłożu alergicznym, przy czym stan ten może występować jako samodzielne schorzenie lub być częścią alergii układowej.

W przebiegu alergicznego typu zapalenia spojówek najczęstszym problemem jest świąd oczu oraz łzawienie. Świąd jest szczególnie dokuczliwy w przyśrodkowym kącie oka, ponieważ to właśnie tam gromadzą się alergeny odpowiedzialne za wystąpienie reakcji uczuleniowej. Pocieranie oczu przynosi alergikom chwilową ulgę, ale po chwili dolegliwości nawracają, nierzadko z większym nasileniem. Źródłem dyskomfortu jest także łzawienie, które pojawia się w wyniku podrażnienia spojówek lub śluzówki nosa.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Schemat leczenia stanu zapalnego spojówek zależy od rodzaju tej przypadłości:
- sezonowe zapalenie spojówek – występuje u osób dotkniętych alergią wziewną i objawia się zaczerwienieniem oraz świądem spojówek (u chorych nie dochodzi do spadku ostrości widzenia); w kwestii leczenia dobre efekty przynosi immunoterapia swoista (odczulanie) oraz doustne lub dooczne leki antyhistaminowe (dla optymalizacji efektów zaleca się stosowanie ich 7–10 dni przed rozpoczęciem pylenia rośliny wydzielającej konkretny alergen);

- ostre zapalenie spojówek – ma miejsce, gdy do worka spojówkowego dostają się alergeny w wysokim stężeniu, mogą to być pyłki lub substancje wchodzące w skład kosmetyków; zażycie leku antyhistaminowego lub usunięcie alergenu z reguły wystarczy do zwalczenia objawów alergicznych;

- wiosenne zapalenie spojówek i rogówki – to przewlekły stan zapalny z tendencją do nawracania, jego zaostrzenia mają miejsce w okresie wiosenno-letnim; ten typ zapalenia najczęściej rozpoznaje się u chłopców, a jego pierwsze objawy pojawiają się przed rozpoczęciem pokwitania; charakterystyczne symptomy wiosennego zapalenia spojówek i rogówki to lepka, gęsta wydzielina z oczu, która skleja powieki podczas snu; w leczeniu tego typu zapalenia stosuje się leki łagodzące objawy alergiczne, przy czym – co warte podkreślenia – po okresie dojrzewania przypadłość ta z reguły ustępuje samoistnie;

- atopowe zapalenie spojówek i rogówki – to przypadłość podobna do wiosennego zapalenia spojówek i rogówki, ale dotykająca osoby dorosłe (głównie mężczyzn), a nie dzieci; atopowy typ zapalenia występuje rzadko i może mieć poważne konsekwencje, ponieważ w przebiegu tej przypadłości może dochodzić do przerostu brodawek i nacieczenia w obrębie spojówek; u osób z zaawansowaną postacią zapalenia należy liczyć się z ryzykiem rogowacenia spojówek i wystąpienia zrostów pomiędzy nimi, a co za tym idzie – z zaburzeniami widzenia i infekcjami rogówki; ta postać zapalenia spojówek wymaga specjalistycznego leczenia i stanowi nie lada wyzwanie dla współczesnej medycyny.

Zapalenie spojówek może stać się udziałem każdego z nas, dlatego warto dbać o narząd wzroku i nie lekceważyć objawów wskazujących na proces chorobowy.


Wsparcie redakcyjne od:


Czytaj także

  Komentarze (3)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Vika (gość)

  Widzę, że nie tylko mi zostały przepisane te krople. Używałam ich 3 dni tego lata gdy dostałam silnego obrzęku i minęło jak ręką odjąć

  Tereska (gość)

  Pamiętam, że jak sama byłam mała to stosowałam jakieś (nie przypomnę sobie) krople, które łagodziły zaczerwienienie, łzawienie związane z zapalenie. Teraz dla mojego synka kupiłam na receptę krople starazolin (takie czerwone opakowanie) i przyznam, że zadziałały bardzo szybko. Synek już zdrowy :)

  Joanna (gość)

  Niestety i mnie dopadło alergiczne zapalenie spojówek. Dobrze, że wykryłam alergię i wiem jak się przygotować na pylenie roślin. Na wiosnę uratowały mnie krople starazolin, przepisane przez okulistkę, która prosiła zrobić testy w kierunku alergii. Nie myślałam, że po trzydziestce można zostać alergikiem.