(© abcZdrowie)

Pracujesz przed monitorem komputera? Sprawdź, czy zespół suchego oka jest twoim udziałem.

Jeśli po kilku godzinach pracy przed komputerem czujesz, że twoje oczy są zmęczone, widzisz niewyraźnie i dokucza ci pieczenie gałki ocznej, uważaj. Być może pojawiły się u ciebie objawy syndromu oka biurowego. Na czym polega ta przypadłość i jak się przed nią uchronić?

Syndrom oka biurowego a zespół suchego oka

Mianem syndromu oka biurowego określa się objawy typowe dla zespołu suchego oka, które występują u osób spędzających długie godziny przed monitorem komputera w słabo oświetlonym, nierzadko klimatyzowanym pomieszczeniu biurowym. Ograniczony kontakt ze światłem dziennym, brak dostępu do świeżego powietrza i niska jego wilgotność to czynniki, które mają niekorzystny wpływ na narząd wzroku, przyczyniają się bowiem do wysychania powierzchni gałki ocznej.

Jak komputer wpływa na wzrok?

Praca przed komputerem, zwłaszcza wielogodzinna, nie jest obojętna dla narządu wzroku. Co dzieje się po kilku godzinach wytężania wzroku bez przerwy?
- Po kilku godzinach koncentrowania wzroku na monitorze mięśnie odpowiedzialne za akomodację i ruchy gałki ocznej ulegają zmęczeniu.
- Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że mrugamy rzadziej, niż powinniśmy – mniej niż 12 razy na minutę. Jeśli w tym czasie znajdujemy się w klimatyzowanym pomieszczeniu o zbyt niskiej wilgotności powietrza, dochodzi do nasilonego parowania łez z powierzchni oka, a co za tym idzie – do jego wysuszenia.
- Niedostateczne nawilżenie rogówki oka prowadzi do wystąpienia niepożądanych objawów: chwilowego zaburzenia ostrości wzroku, osłabienia czucia barw, nadwrażliwości na światło, pieczenia i swędzenia oczu, przekrwienia spojówek oraz bólu głowy i oczu.

Jak uchronić się przed syndromem oka biurowego?

W profilaktyce syndromu oka biurowego najlepsze efekty przynosi ograniczenie czasu, jaki spędzamy przed monitorem komputera. Jeśli z racji wykonywanego zawodu jest to niemożliwe, należy zastosować się do zaleceń okulistów:
- Co 15 minut rób chwilę przerwy od komputera – popatrz za okno lub na przedmiot znajdujący się kilka metrów od ciebie.
- Wyłącz klimatyzator i otwórz szeroko okno (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych). Jeśli nie masz możliwości wyłączenia nawiewu, siądź możliwie daleko od klimatyzatora.
- Do pracy z komputerem nakładaj okulary z antyrefleksem.
- Ustaw monitor komputera około 60–80 cm od swoich oczu i dobrze oświetl swoje miejsce pracy.
- Pamiętaj, że górna krawędź monitora powinna być na linii twojego spojrzenia lub około 5 cm niżej.
- Często wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz.
- W razie potrzeby stosuj preparaty nawilżające powierzchnię gałki ocznej, tak zwane „sztuczne łzy”. Środki tego typu oczyszczają przednią część rogówki z zanieczyszczeń i poprawiają stopień jej nawilżenia, łagodząc przykre objawy zespołu suchego oka. Ponadto chronią przed ponownym wystąpieniem uciążliwych dolegliwości.
- Jeśli cały dzień pracy spędzasz przed komputerem, co godzinę rób krótką przerwę – wstań od biurka, przejdź się do pokoju socjalnego lub łazienki, by od ciągłego siedzenia odpoczęły nie tylko oczy, ale także nogi i plecy. Rozruszaj stawy i popraw krążenie – wyjdzie ci to na zdrowie.

Praca w biurze uchodzi za lekką i przyjemną, ale godziny spędzane przed monitorem komputera nie pozostają bez wpływu na narząd wzroku. Jeśli – na domiar złego – korzystamy z komputera w niewietrzonych, klimatyzowanych pomieszczeniach, z czasem mogą pojawić się u nas przykre objawy zespołu suchego oka. Dolegliwości tych możemy uniknąć, dbając o higienę pracy i ograniczając (w miarę możliwości) czas przeznaczony na pisanie na komputerze.


Wsparcie redakcyjne od:


Czytaj także

  Komentarze (6)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  maksia (gość) (pepitka)

  no objawy mogą być baaaaardzo podobne właściwie prawie takie same. Poczytaj sobie. Podobno każdy je ma, ale nie u kazdego powodują pieczenie i świąd oczu

  faroswia

  Zespół suchego oka brzmi strasznie, ale aż taki straszny nie jest http://www.alejakobiet.pl/aktualnosci/3818.html Przy tej dolegliwości sprawdzają się sztuczne łzy, naprawdę polecam.

  barbarkaWWa (gość)

  ja mialam to samo... pol roku sie meczylam i zaczelam ostatnio brac gal na wzrok. wydaje mi sie ze jest lepiej...

  funia (gość)

  Ja mam generalnie problem z oczami, bo noszę soczewki i często są suche, a do tego praca przed komputerem. Dlatego na przesuszone, piekące i zaczerwienione oczy stosuję kroople starazolin hydrobalance, bo nawilżają oczy i dzięki temu uczucie zmęczenia błyskawicznie znika i mogę dalej pracować.