Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Mija 700 lat od kiedy na Odrze stanął Most Kłodny

Redakcja MM
Redakcja MM
Ciekawe ujęcie przedstawiające stary, drewniany i obok nowy Most Kłodny.
Ciekawe ujęcie przedstawiające stary, drewniany i obok nowy Most Kłodny. Archiwum
To była najważniejsza przeprawa Szczecina i taką pozostaje do dziś. Teraz obchodzi jubileusz.

Dziś w tym miejscu przebiega Trasa Zamkowa, 15 lat temu oddano do użytku drugą nitkę tej przeprawy.

To była jedna z najważniejszych przepraw dla Szczecina – tłumaczy Rober Abelite, szczeciński przewodnik. – Tędy wpływały do miasta statki kupieckie. Nazwa Most Kłodny wzięła się od kłody, która blokowała dostęp do Szczecina.

1 grosz od wpływającego statku

Na tej wodnej bramie miasta pobierano cło od zawijających do portu jednostek. Nie wpuszczano tych, które nie uiściły opłaty, a także tych, które miały wrogie zamiary. Za otwarcie przeprawy dla jednostek pływających pobierano opłatę – 1 grosz.

– Pierwsze wzmianki o istnieniu Mostu Kłodnego pochodzą z początku XIV wieku – mówi pan Robert. – Powstał między 1310 a 1312 rokiem, więc mija 700 lat od uruchomienia najważniejszej przeprawy Szczecina. Most był przedstawiany na najstarszych planach i mapach miasta, począwszy od XVI wieku.

Był wykonany z drewna i służył miastu przez następne 600 lat. W 1731 r. wybudowano nowy Most Kłodny, łączący Stare Miasto z Łasztownią. Był to już most przęsłowy z balustradą i portalami, szeroki, dla ruchu pieszego i konnego.

– Warto dodać, że most docenili także Francuzi, którzy weszli do miasta w 1806 roku – mówi pan Robert. – Przez siedem lat służył jako strategiczna przeprawa.


– Jedną z ciekawostek jest to, że szczecinianie mogą zobaczyć niemal identyczny most, jak drewniany Most Kłodny – mówi Robert Abelite, szczeciński przewodnik. – Wystarczy wybrać się do Ueckermunde nad zalewem. Podobna konstrukcja, choć znacznie mniejsza wznosi się w tym mieście.


Nadchodzi nowe

W latach 1907-1909 kilkadziesiąt metrów w dół rzeki  zniesiono nowoczesną, żelazną konstrukcję, a stary most rozebrano. Choć zachowały się zdjęcia, na których stary i nowy most Kłodny stoją jeszcze obok siebie. Dopiero po wybudowaniu żelaznej konstrukcji most uzyskał szerokość umożliwiającą wprowadzenie wygodnych chodników dla pieszych, jezdni i torów tramwajowych.

Projektantem architektonicznym był Wilhem Meyer. Zamierzenie wykonała firma Genchelt & Co z Zielonej Góry. Dekoracje balustrady zrealizowała szczecińska firma Schwarz i Schröder. Od 1910 roku jeździł tędy tramwaj linii 5. Most miał około 120 metrów długości i 15-18 metrów szerokości Kończył swój bieg na końcu półwyspu przy przeprawie promowej na Duńczycy. Tak jak na moście Długim, tramwaj przejeżdżał most siłą rozpędu. Dopiero w 1929 roku założono trakcję elektryczną.

Wysadzony w powietrze

W czasie drugiej wojny światowej most uniknął zniszczeń, dopiero na przełomie lutego i marca 1945 roku Niemcy wysadzili go w powietrze.

– Przez siedem lat szczątki przeprawy spoczywały na dnie – mówi To była najważniejsza przeprawa Szczecina i taką pozostaje do dziś . Teraz  bchodzą jubileusz. Bez mostu i trasy nie dalibyśmy rady Robert Abelite. – Były nawet plany odbudowy tej przeprawy, ale ostatecznie zrezygnowano z tego. Mało tego w czasie prac usuwania starego natrafiono na szczątki, starej drewnianej konstrukcji. Wydobyto wiele elementów i kto wie,czy nie także słynną kłodę, która dała nazwę konstrukcji.

Nowa przeprawa

W latach siedemdziesiątych XX wieku pojawiły się plany budowy Trasy Zamkowej. Jej budowę rozpoczęto w 1978 roku. Po dziewięciu latach, 26 października 1987 oddano do użytku nitkę wjazdową do centrum miasta, zaś 5 lipca 1996 roku, po kolejnych dziewięciu – nitkę  wyjazdową. Ma 2300 m długości.


MAREK JASZCZYŃSKI
[email protected]



Dziś bez Trasy Zamkowej nie wyobrażamy sobie komunikacji między prawym a lewym brzegiem miasta. Niemal w tym samym miejscu przebiegał Most Kłodny.



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto