Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczyt NATO w Warszawie. Co się właściwie wydarzyło? [PODSUMOWANIE]

AIP
Szczyt NATO w Warszawie. Co się właściwie wydarzyło? [PODSUMOWANIE]
Szczyt NATO w Warszawie. Co się właściwie wydarzyło? [PODSUMOWANIE] Piotr Smoliński
Podczas szczytu NATO w Warszawie prezydent USA Barack Obama m.in. przypomniał Polsce o znaczeniu Trybunału Konstytucyjnego, zatwierdził wysłanie amerykańskich wojsk na terytorium Polski i zaapelował o przyjmowanie imigrantów. Petro Poroszenko zwracał uwagę na nierozwiązaną wciąż kwestię aneksji Krymu przez Rosję. - Ostateczne konkluzje są korzystne i dla Polski. Cieszę się, że te dążenia, które mieliśmy, zostały zrealizowane. To jest realny zysk dla Polski, dla każdego Polaka - tak szczyt NATO w Warszawie podsumował prezydent Andrzej Duda.

- Dziękuję warszawiakom za cudowną gościnność - powiedział prezydent USA Barack Obama na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu NATO w polskiej stolicy. Amerykański przywódca przypomniał też ustalenia z warszawskiego szczytu, m.in. zatwierdzenie decyzji o wysłaniu amerykańskich wojsk na polskie terytorium, pomoc Ukrainie, trenowanie irackich służb bezpieczeństwa czy przeznaczenie przez każdy kraj co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Obama wspomniał także o Brexicie i zaznaczał, że USA będzie "partnerem, sojusznikiem i przyjacielem" zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Unii Europejskiej. Amerykański prezydent pochwalił również postawę Niemiec w obliczu kryzysu uchodźczego i zaapelował do innych państw o przyjmowanie imigrantów „z krajów biedniejszych i pogrążonych w wojnie”.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślał, że kluczowym zadaniem stojącym przed Sojuszem jest sprawienie, by Rosja opuściła Krym. – Uważam, że symbolicznym jest, że 61 lat po podpisaniu utworzeniu Układu Warszawskiego spotykamy się w tym samym miejscu na szczycie NATO – oceniał prezydent Ukrainy, zauważając, że podjęte decyzje jednoznacznie pokazują, że Sojusz i jego kraj zacieśniają wzajemne relacje. – Doświadczyliśmy atmosfery transatlantyckiej solidarności i zrozumienia. NATO stoi murem za Ukrainą – powiedział Poroszenko. Zapytany o to, czy podpisane porozumienia oznaczają starania o włączenie w struktury Sojuszu, polityk zaprzeczył. – Zdecydowaliśmy, że potrzebujemy reform w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Podejmiemy odpowiednie kroki, by być gotowi do przystąpienia do NATO, ale na razie o tym nie myślimy. Kiedy przyjdzie czas, ludzie zdecydują, co robić – wyjaśnił.

Sekretarz generalny NATO zadeklarował wsparcie Sojuszu dla Ukrainy oraz zaapelował do Rosji, aby zaprzestała agresji na wschodniej Ukrainie. - Potępiamy działania Rosji na wschodzie Ukrainy, gdzie codziennie mają miejsce walki i naruszenia punktów porozumienia w Mińsku - powiedział w sobotę po południu Jens Stoltenberg na swojej ostatniej konferencji prasowej podczas kończącego się szczytu NATO w Warszawie. Sekretarz generalny podsumował ustalenia zawarte podczas obrad komisji NATO - Ukraina i poinformował, że Sojusz będzie wspierał Ukrainę, m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa, logistyki czy rehabilitacji żołnierzy, którzy odnieśli rany podczas walk z prorosyjskimi separatystami, a także zwiększenia obronności wschodnioeuropejskiego kraju.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że szczyt miał charakter wszechstronny i dotyczył terytorium NATO jako jedności, a nie tylko wzmacniania wschodniej czy południowej flanki.– Rozmawialiśmy o wszystkich mających nam zapewnić bezpieczeństwo kwestiach – powiedział Duda, którego zdaniem podjęte decyzje pokazały jedność, spójność, solidarność i zrozumienie Sojuszu dla interesów wszystkich państw go tworzących, a także tych, którzy z nim współpracują. – Za to jestem wdzięczny wszystkim przywódcom, którzy przyjechali do Warszawy – zaznaczył prezydent, podkreślając szczególnie dobrą współpracę z Jensem Stoltenbergiem i jego ekipą, a także dziękując za wyrozumiałość mieszkańcom stolicy. – Ostateczne konkluzje są korzystne i dla Polski. Cieszę się, że te dążenia, które mieliśmy, zostały zrealizowane. To jest realny zysk dla Polski, dla każdego Polaka – przekonywał Duda, mając na myśli wzmocnioną obecność sił NATO na terytorium naszego kraju.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto