Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolny Budżet Partycypacyjny. Uczniowie zadecydują jak zagospodarować pieniądze z funduszy szkoły

Konrad Dąbrowski
pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Budżet partycypacyjny to idea dobrze znana warszawiakom. Dzielnicowi aktywiści zgłaszają projekty, które mają ulepszyć życie w ich okolicy. Najciekawszy z nich wybierany jest na podstawie głosowania, a miasto finansuje jego realizację. Identyczną inicjatywę na zasadzie programu pilotażowego wprowadzono w warszawskich szkołach. Szczegóły w artykule poniżej.

Szkolny Budżet Partycypacyjny. Kasa szkoły w rękach uczniów

Szkolny Budżet Partycypacyjny to zainicjowany w tym roku program pilotażowy, nad którym pieczę pełni warszawskie Centrum Komunikacji Społecznej. Program będzie działać w taki sam sposób, jak znany mieszkańcom stolicy klasyczny budżet partycypacyjny. Uczniowie mają okazję, by wykazać się zgłaszając ciekawe projekty, które potencjalnie mogą poprawić jakość życia i nauczania w ich placówkach edukacyjnych. Na realizację wygranego projektu budżet przewiduje kwotę w wysokości 4 tysięcy złotych.

Nam bardzo zależy na tym, żeby edukować uczniów o tym, że mogą decydować o swojej przestrzeni szkolnej - powiedział na antenie Radia Eska Michał Jezierski ze stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej.

Jezierski zwrócił także uwagę, że Szkolny Budżet Partycypacyjny może zaowocować w przyszłości. Jego zdaniem uczniowie pozytywnie odbiorą ideę programu i w przyszłości chętnie będą uczestniczyć w jego pierwotnej wersji - warszawskiego budżetu partycypacyjnego.

Szkolny Budżet Partycypacyjny w Warszawie

W warszawskiej edycji Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego udział bierze 8 placówek. Mowa zarówno o szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Eska ujawniła jakie projekty zgłaszają uczniowie z warszawskich szkół. Wśród nich znalazły się takie pomysły jak nowy dom dla szkolnej żółwicy, wygodne pufy dla uczniów, ogródek warzywny czy remont łazienek. Szkoła podstawowa nr 140 w Wawrze wybrała już rozstrzygające projekty. W tamtejszej placówce 4 tysiące złotych wydane zostaną na zaadaptowanie jednego ze szkolnych, podziemnych korytarzy, który obecnie wygląda dosyć ponuro, a także na papierowe wydanie szkolnej gazetki. Ta do tej pory ukazywała się jedynie w internecie. Teraz uczniowie tworzący szkolną prasę będą mogli namacalnie doświadczyć swojej efektów swojej pracy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto