Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak martyrologii i zabytków Chełmna

Monika Smól
Na wyprawę szlakiem martyrologii ruszamy z rynku w Chełmnie
Na wyprawę szlakiem martyrologii ruszamy z rynku w Chełmnie Monika Smól
Szlak prowadzący z Chełmna do Kornatowa można pokonać pieszo lub na rowerze. A przy okazji poznać miejsca martyrologii w tym regionie.

Na trasie szlaku martyrologii można spotkać schrony piechoty, baterie dla armat oraz forty Twierdzy Chełmno, które wzniesione zostały w latach 1903-1914.

Fakty

Szlak: Chełmno-Papowo Biskupie-Lipieniek-Kornatowo liczy 38 km. Co to dla tych, którzy chcą poznać skrawek Ziemi Chełmińskiej i jej historią!

Zamierzeniem Krzyżaków było ustanowienie Chełmna stolicą państwa zakonnego. Od pocz. XIV do poł XV w. należało do Związku Miast Hanzeatyckich wyrastając na duże i bogate. Warto zobaczyć farę, Bramę Grudziądzką, najdłuższy odcinek murów obronnych w Europie, kościoły p.w.: św. Piotra i Pawła, św. Jakuba i Mikołaja, św. Ducha, klasztor cysterski, budynek Akademii Chełmińskiej z VII/VIII w. i koszar Korpusu Kadetów z XVII I/X IX w.

Pokonując 8 km docieramy do Klamer. W tzw. Piaskowni hitlerowcy rozstrzelali około 2 tys. osób, m.in. kobiety i dzieci. W 1944 r. chcąc zatrzeć ślady zbrodni wykopali zwłoki i je spalili. W miejscu kaźni wystawiony obelisk ku czci ofiar terroru.

Kolejny na trasie jest Rybie-niec. Znajduje się tam dwór dwukondygnacyjny z końca XIX w. z podjazdem przed frontem w otoczeniu parku krajobrazowego. W pobliżu są schrony i forty Twierdzy Chełmno z lat 1903-1914.

W Stolnie warto zobaczyć tzw. czworaki i park dworski z XIX w., które były częścią rozebranego pałacu Strubingów. Są tam schrony, bateria i fort Twierdzy Chełmno.

W Wielkie Czyste zobaczymy gotycki kościół p.w. św. Katarzyny wzniesiony około 1300 r. gotycki. Murowany z ociosanych kamieni polnych nadbudowany cegłą. Jest też Jezioro Wielkie Czyste (27,5 ha).

W Storlusie, na jeziorze Jeleniec, jest wyspa z grodziskiem stożkowym, późnośredniowieczna, tzw. kamerun, a także dwór z około poł. XIX w. z zabytkowym parkiem.

W Papowie Biskupim można dotrzeć do dworu z przełomu XIX/XX w. - na przeciw ruin zamku krzyżackiego. Zachowały się duże partie murów zamkowych znajdujące się w centrum wsi

Wrocławki mają dwór murowany wzniesiony w końcu XVIII w., z parkiem, zaś Dubielno - dwór z pocz. XX w.

Lipienek z ruinami zamku krzyżackiego założonego na wzgórzu, na którym znajduje się odsłonięta sklepiona kolebkowo piwnica skrzydła pn. zamku. Ruiny są zarośnięte. Dwór wzniesiony został w II poł. XIX w. może na fundamentach wcześniejszego. Otacza go park krajobrazowy.

W Kornatowie pozostały relikty parku z pocz. XX w. Dwór został rozebrany. Jest też Jezioro Kornatowskie mające 48,6 ha.

Szczyt motoryzacyjnej oszczędności? Koszt przejechania stu kilometrów tym autem to zaledwie... 8 złotych/TVN TURBO

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto