Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuka herbacianych inspiracji i smaków egzotyki

Redakcja
Październik już po raz trzeci ogłoszony został miesiącem herbaty. Z tej okazji firma Dilmah organizuje Dni Herbaty. Przez cały miesiąc w wielu warszawskich restauracjach zamówić będzie można dania z dobraną przez sommeliera herbatą.

Dodatkowo w menu pojawi się oferta "Herbata w kolorze", czyli taca czterech czarnych herbat z różnych regionów świata pozwalająca porównać smaki i aromaty.

Jak mówi stare kaukaskie przysłowie: gdy masz dobrą żonę, barszcz i mocną herbatę, możesz być całkowicie zadowolony z życia. Gdy dwa pierwsze warunki są spełnione, trzeba zrobić wszystko, aby napar był równie udany. Szczególnie w chłodne jesienne wieczory.

Istnieje wiele rodzajów herbat, jednak wszystkie zebrane liście pochodzą z krzewu herbacianego. Różnice pomiędzy nimi wynikają jedynie z różnego sposobu ich przetwarzania. Dlatego kolory herbat nie zależą od krzewu, lecz sposobu suszenia i obrabiania liści: np. herbata czarna otrzymywana jest poprzez więdnięcie, biała natomiast jest osuszana. Z kolei zielona herbata poddawana jest specjalnej obróbce, która uniemożliwia utlenianie się listków.

Aby uzyskać obecnie tak popularną czerwoną herbatę, należy poddać liście podwójnej fermentacji, dzięki czemu zyskają one taki kolor. Natomiast herbata ulung po zerwaniu jest układana na stołach, aby promienie słońca naturalnie mogły osuszać jej liście. Dodatkowo wśród herbat znaleźć można wiele aromatycznych mieszanek owocowych lub ziołowych.

Sposób zyskiwania herbacianego suszu wpływa z kolei na jej smak. Na przykład zielona jest lekko cierpka i dopiero w połączeniu z niektórymi ziołami (np. miętą) i kwiatami (choćby płatkami jaśminu) staje się nieco łagodniejsza. Dla wielbicieli delikatniejszych aromatów idealna jest biała herbata, która charakteryzuje się przyjemnym, miękkim smakiem z ledwie wyczuwalną cierpkością i niezwykle subtelnym aromatem.

Tak szeroki wybór różnych smaków nasuwa pytanie: do jakich dań pić odpowiednie herbaty? W tym pomóc mogą nam herbaciani sommelierzy. Ich rolą jest odpowiednie dobranie rodzaju herbaty do zamówionej przez klienta potrawy. Musi on wiedzieć, jaki napar np. podkreśli aromat dania, a która przystawka nie zdominuje delikatnego smaku białej herbaty. Za granicą coraz częściej określa się to food matching, czyli sztuką łączenia potraw z określonym rodzajem i smakiem herbaty.

Sommelier odpowiada również za odpowiednie przygotowanie naparu. Jest to ważne, ponieważ źle zaparzony napar traci swoje właściwości (np. witaminy A, B, E i minerały). Dlatego warto pamiętać, że czarną herbatę można zalewać wrzątkiem (90 st.), natomiast białą i zieloną wodą o niższej temperaturze (75 st.). Aby wydobyć całą esencję, należy zaparzać listki wodą zagotowaną tylko raz.

Tak przygotowaną herbatę otrzymamy w restauracjach, w których zatrudniony jest herbaciany sommelier. Niestety, jest to wciąż bardzo mało popularny zawód w Polsce, dlatego ich funkcję zwykle pełnią bariści.

Podczas Dni Herbaty przygotowano również konkurs fotograficzny pt. "Herbata wokół nas". Do wygrania jest cenna nagroda: dwutygodniowa wyprawa na Sri Lankę.

Główną atrakcją Dni Herbaty będzie konkurs dla herbacianych sommelierów. Finaliści otrzymają nagrody, natomiast widzowie będą mogli podejrzeć, jak w praktyce wygląda sztuka parzenia herbaty i "podkraść" interesujące przepisy na napoje.

Znana herbata w nieznanym stylu:

Jaśminowa herbata na słodko
- Przygotuj mrożoną herbatę jaśminową (bez cukru!)
- Dodaj odrobinę syropu jabłkowego do smaku

Herbata jaśminowa na zimno
- Przygotuj dużo kostek lodu
- Zaparz w czajniczku zieloną herbatę jaśminową (2 torebki lub 4 gr suszu)
- Przez 3 min parz je w 220 ml przestudzonej wody
- Odczekaj minutę i zamieszaj napar
- Wypełnij dwie wysokie szklanki kostkami lodu
- Przelej świeży napar bezpośrednio do szklanek: herbata zostanie natychmiast schłodzona (skieruj gorący strumień na lód, a uchronisz szklankę przed pęknięciem)
- Osłodź napar do smaku (jeśli trzeba, rozpuść cukier lub miód w odrobinie gorącej wody, przelej do szklanki i wymieszaj)

Herbata jaśminowa z pomarańczą

- Zaparz herbatę jaśminową
- Dodaj do naparu 2-3 łyżeczki miodu
- Dodaj plastry pomarańczy
- Całość podgrzej, ale nie gotuj
- Dodaj kilka kropel cytryny

Egzotyczna herbata z dodatkami

- Zaparz trzy łyżeczki czarnej herbaty w 600 ml wrzącej wody
- Odcedź i wlej do garnka
- Zetrzyj skórkę jednej cytryny z jedną kostką cukru
- Wyciśnij sok z cytryny
- Sok oraz kostkę cukru ze skórką i sok ananasowy dodaj do herbaty
- Wymieszaj i podgrzej
- Cukier waniliowy wymieszaj z cynamonem, miodem i gałką muszkatołową
- Wymieszaj wszystko w garnku i znów podgrzej

Sorbet herbaciany o smaku czarnej porzeczki
- Zagotuj pół litra wody i zalej herbatkę (4 saszetki) o smaku czarnej porzeczki wrzątkiem
- Pół litra wody wlej do rondelka i zagotuj
- Dodaj cukier i miód
- Gotuj przez kilka minut, cały czas mieszając
- Syrop ostudź i dolej herbatkę, dokładnie wymieszaj
- Umieścić napój na 2-3 godz. w zamrażalniku, co jakiś czas mieszaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto