Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

''Sztuka to wartość'' w Muzeum Narodowym. Do końca czerwca można oglądać dzieła ze zbioru PKO Banku Polskiego [ZDJĘCIA]

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
Od piątku (5 kwietnia) w Muzeum Narodowym można oglądać nową wystawę. Ekspozycja ,,Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego'' to ponad 30 prac ze zbioru sztuki współczesnej Banku. Z okazji jubileuszu 100-lecia placówki po raz pierwszy kolekcja prezentowana jest szerszej publiczności. Na wystawie znalazły się obrazy i rzeźby takich twórców jak Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Edward Dwurnik czy Stefan Gierowski. Szczegóły w artykule poniżej.

Kolekcja PKO Banku Polskiego

​PKO Bank Polski jest jedną z niewielu instytucji w kraju, posiadających tak bogatą kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Wszystko zaczęło się w 1998 roku - wtedy zakupiono ponad 70 dzieł 33 twórców reprezentujących trzy pokolenia w powojennej sztuce polskiej. Na prośbę placówki wyboru obrazów, fotografii, rysunków, grafik i rzeźb dokonała wybitna kuratorka, Anda Rottenberg. Z okazji jubileuszu 100-lecia PKO Banku Polskiego, po raz pierwszy część kolekcji prezentowana jest szerszej publiczności.

''Sztuka to wartość''

Wystawa podzielona jest na trzy części. Centralna skupia nestorów, w większości profesorów akademickich, którzy kształtowali kolejne pokolenia twórców. Kolejną część tworzą dzieła artystów, którzy dyplomy otrzymali w latach 70. m.in. Teresa Murak i Mikołaj Smoczyński. Ostatnia część skupia prace twórców, którzy kończyli studia w stanie wojennym lub tuż po nim. Zaznaczamy, że na ekspozycji jest pokazana tylko część kolekcji Banku.

- Wybrano takie prace dlatego, że pozostałe dzieła w kolekcji są dziełami delikatniejszymi, przykładowo na papierze. Często, jak w przypadku prac Jana Tarasina, zdecydowaliśmy się na jeden bardzo reprezentacyjny obraz, podczas gdy jego grafiki są równie ciekawe, aczkolwiek prace na papierze wymagają trochę innej dbałości, bardzo wyrównanych warunków, innego oświetlenia, w związku z czym nie chcieliśmy ich eksponować za bardzo - powiedziała Katarzyna Szydłowska-Schiller, kurator muzealnego pokazu.

Sztuka to wartość

Dzieła jakich artystów możemy podziwiać na wystawie?

Na wystawie znajdują się obrazy i rzeźby takich twórców jak Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz czy Zofia Kulik. Odwiedzający Muzeum Narodowe będą również mieli okazję zobaczyć prace Teresy Murak - ręcznie czerpane papiery, fotografie Mikołaja Smoczyńskiego, płótna Edwarda Dwurnika z cyklu „Błękitny” oraz zdjęcia Zofii Kulik z serii „Desenie”.

Ponadto na ekspozycji umieszczono trzy bardzo ciekawe rzeźby. Pierwsza praca, której autorem jest Krzysztof Bednarski, to klasyczna rzeźba z brązu. Dwa następne dzieła - autorstwa Marka Chlandy i Joanny Przybyły - są drewniane.

Zobaczcie też: Darmowe dni w muzeach w Warszawie 2019 [wstęp bezpłatny, godziny otwarcia]

Zamek Królewski w Warszawie
Wstęp za darmo w środę
Plac Zamkowy 4
Czynne w godz. 11.00-18.00 (sezon letni)

Muzea darmowe Warszawa 2019. W te dni wstęp jest darmowy

Wystawa jest czynna w Muzeum Narodowym w Warszawie od 5 kwietnia do 30 czerwca. Warto wspomnieć, że z okazji ekspozycji wydano także katalog dokumentujący całą kolekcję PKO Banku Polskiego. Zawiera on teksty Andy Rottenberg, dr Lidii Stefanowskiej, dyrektora Zbiorów Bankowych w PKO BP oraz Katarzyny Szydłowskiej-Schiller, kurator muzealnego pokazu.

POLECAMY TEŻ:


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto