Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuką w stwardnienie rozsiane

gonzo19
gonzo19
Jest ich w Polsce około 60 tys. Chorzy na stwardnienie rozsiane chcą być traktowani jak normalni ludzie. Od środy w Centrum Sztuki Współczesnej można podziwiać wystawę ich prac.

W CSW przy Parku Łazienkowskim rozpoczęła się w środę ogólnopolska kampania „Jesienna SyMfonia Serc”. – SyMfonia Serc to odpowiedź na niską wiedzę społeczeństwa o stwardnieniu rozsianym – mówi Scholastyka Śniegowska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. – Chodzi nam o uświadomienie, że chorzy na SM, to są ludzie, których nie należy lekceważyć – dodaje.

W kampanię, która organizowana jest po raz drugi, włączyli się znani sportowcy, muzycy i politycy. Na środowej gali w CSW pojawił się m.in. mistrz zapasów Andrzej Supron, który przekonywał, że stwardnienie rozsiane to nie wyrok.

Można było zobaczyć m.in. pokaz specjalnej gry komputerowej „Spróbuj”, która pozwala się wcielić graczowi w osobę chorą na SM. W galerii otwarto też wystawę zdjęć i wierszy nagrodzonych w konkursie. – Nie jestem chora na stwardnienie rozsiane, ale pracowałam jako rehabilitantka i wiem jak ta choroba wpływa na życie – mówi Anna Kowalik z Krakowa, której wiersz „To jest Życie” zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Jesiennej SyMfonii Serc”.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego ogłosiło wrzesień miesiącem stwardnienia rozsianego. W ramach kampanii w Multikinach przed seansami filmowymi można oglądać spoty informujące o chorobie.

Z kolei na ulicach Warszawy pojawi się specjalny tramwaj z logo kampanii. W środku mają się odbywać happeningi pokazujące czym jest choroba. Powstał również specjalny portal www.mamsm.pl, który od miesiąca swojego istnienia odnotował blisko 50 tys. odsłon.

Ludzie z SM mogą żyć normalnie

Stwardnienie rozsiane jest nieuleczalne. Szacuje się, że Polsce choruje na nie od 45 do 60 tys. osób. Nie ma dokładnych danych, bo chorzy na SM nigdy nie byli liczeni. Stwardnienie rozsiane pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego wokół nerwów, tzw. mieliny. Układ odpornościowy ciała atakuje własną tkankę sądząc, że jest to obce ciało.

Choroba objawia się zaburzeniami ruchu, czucia, widzenia, a także bólami. Chorzy na Sm odczuwają przewlekłe zmęczenie.

Spotkaj się z chorymi

13 września na Krakowskim Przedmieściu przy placu Zamkowym odbędzie się festyn „Jesiennej SyMfonii Serc”. Od 11.00 do 21.00 będzie można zobaczyć pokazy szermierki, koncerty, happeningi artystyczne, pokazy zwierząt, a także wziąć udział w darmowych badaniach profilaktycznych (mierzenie ciśnienia krwi, okulistyczne, ortopedyczne).

W imprezie wezmą udział m.in. sportowcy Andrzej Supron, mistrzyni szabli Aleksandra Socha, muzycy Grażyna Łobaszewska, Georgina Tarasiuk i Marek Siwek. Pojawią się też motocykliści, medaliści paraolimpiad i tańca na wózkach.

Więcej informacji na stronie kampanii „Jesienna SyMfonia Serc”


Zobacz również:
Serwis specjalny: Zdrowie i uroda z MM
Rak to nie wyrok – profilaktyka ratuje życie
Palisz papierosy? Idź na darmowe badania

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto