T-Mobile Ekstraklasa: Śląsk przegrywa z Legią 0:4 [RELACJA, DUŻO ZDJĘĆ]

Łukasz Trybulski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Paweł Relikowski
W poprzedniej kolejce T-Mobile Ekstraklasy piłkarze Macieja Skorży niespodziewanie przegrali z Górnikiem Zabrze 0:2 i stracili pozycję wicelidera tabeli. W sobotę znokautowali jednak pierwszą ekipę ligi na wyjeździe 4:0 po bramkach Janusza Gola - dwa trafienia, Ljuboji i Astiza i tym samym wrócili na poważnie do walki o mistrzostwo kraju. Do lidera z Wrocławia piłkarze ze stolicy tracą już tylko dwa punkty.

Do niedzielnego spotkania wrocławianie przystąpili w najmocniejszym składzie. Trener Śląska Orest Lenczyk zaskoczył jednak ustawieniem, wystawiając na szpicy powracającego po zawieszeniu za kartki nominalnego pomocnika Waldemara Sobotę. Legia przyjechała do Wrocławia bez Macieja Rybusa i Marcina Komorowskiego, którzy przeszli do Tereka Grozny, ale za to z Hiszpanem Nacho Novo i powracającym po kontuzji Serbem Miroslavem Radovicem.

Początek meczu należał do gości, którzy już w 40. sekundzie meczu cieszyli się ze zdobycia bramki. Po błędzie Dariusza Pietrasiaka w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Janusz Gol, który bez większych kłopotów pokonał Mariana Kelemena.

Po stracie gola Śląsk rzucił się do ataku i w 11. minucie był bliski wyrównania, ale po uderzeniu Jarosława Fojuta piłkę z linii bramkowej wybił Rafał Wolski. Niewykorzystana sytuacja zemściła się już dwie minuty później. Po rzucie rożnym i błędzie Kelemena w sporym zamieszaniu drugą bramkę dla Legii zdobył Gol.

Wicemistrzowie Polski nie zrezygnowali z ataków, ale nie mieli pomysłu na wykończenie akcji, które najczęściej kończyły się stratą piłki. W 34. minucie musieli przełknąć kolejną gorzką pigułkę - Pietrasiak sfaulował na 30. metrze wychodzącego na czystą pozycję Danijela Ljuboję i został ukarany czerwoną kartką. Rzut wolny Serb zamienił na bramkę znakomitym strzałem pod poprzeczkę.

Legia jeszcze przed przerwą mogła zdobyć kolejne dwie bramki, ale dobrych sytuacji nie wykorzystali debiutujący w polskiej lidze Novo i Michał Kucharczyk.

Po zmianie stron tempo meczu znacznie spadło, a emocji nie było już aż tak wiele. Goście kontrolowali przebieg gry. Czwartą, jak się okazało ostatnią w tym meczu, bramkę podopieczni trenera Macieja Skorży zdobyli w 69. minucie. Po rzucie rożnym z prawej strony boiska najwyżej w polu karnym wyskoczył Inaki Astiz i głową pokonał bezradnego Kelemena.

Śląsk w dwóch wiosennych meczach, przed własną publicznością, wywalczył tylko punkt. Ciągle jest liderem, ale jego przewaga nad Legią stopniała do dwóch punktów. Wszystko wskazuje na to, że walka o mistrzostwo dopiero nabierze rumieńców.

Czytaj relację na kolejnej stronie

90 min.**Koniec spotkania! Legia miażdży Śląsk 4:0 i wraca do gry o mistrzostwo!**

90 min. Serb nawet chce wykonywać rzuty rożne.

90 min. Dawno nie widzieliśmy Ljuboji, który w końcówce meczu miał tyle siły i ochoty do gry.

90 min. Żyro przerywa groźną akcję Śląska i dostaje żółty kartonik.

89 min. Ljuboja fauluje Fojuta.

88 min. Żurek z rożnego do Jędrzejczyka. Piłka jednak mija bramkę Śląska.

87 min. Jędrzejczyk wpada w pole karne i wywalczył rzut rożny.

85 min. Widać, że gospodarze wyczekują już końcowego gwizdka.

84 min. Ależ piękna akcja Legii! Radovic piętką do Żurka. Corner dla Legii.

83 min. Nieprzepisowe zagranie legionistów w środku boiska.

82 min. Z boiska schodzi Wolski. W jego miejsce młody zawodnik - 18-letni Bartosz Żurek. To jego debiut.

81 min. Mila katastrofalnie dośrodkowuje.

80 min. Faul Astiza. Rzut wolny dla drużyny Lenczyka. Żółty kartonik dla legionisty.

78 min. Posiadanie piłki: Legia 57 proc., Śląsk 43 proc.

77 min. Ljuboja minimalnie na poprzeczką bramki Kelemena.

75 min. Mraz dostaje żółtą kartkę za faul na Jędrzejczyku. Wolny z niebezpiecznej odległości. Przy piłce Ljuboja.

74 min. Piłkarze z Warszawy szanują piłkę. Grają krótkimi i dokładnymi podaniami.

72 min. Druga zmiana w Legii. Na boisko wchodzi Radovic. Wcześniej Wolski ukarany żółtą kartką.

69 min. Gospodarze szukają swojej szansy przy stałych fragmentach gry.

68 min.**GOOOOOOL! Astiz z główki pokonuje bramkarza Śląska! Wolski zalicza asystę. Śląsk-Legia 0:4**

67 min. Ljuboja bawi się z piłką. Zawodnicy Śląska wybijają ją za linię końcową. Corner dla Legii.

66 min. Pomimo osłabienia Śląsk potrafi wyprowadzić groźną akcję. Brakuje jednak dobrego wykończenia.

65 min. Kucharczyk przegrywa pojedynek jeden na jeden z Kelemenem.

65 min. Za Elsnera wchodzi Dudek.

64 min. Ljuboja za bardzo koleżeński w polu karnym. Zamiast strzelać, szukał Michała Żyro.

63 min. Szykuje się kolejna zmiana w ekipie gospodarzy.

62 min. Sebastian Mila wrzuca piłkę, a ta ląduje prosto ręce Kuciaka.

61 min. Rzut rożny dla Śląska.

60 min. Dokładne podanie Rzeźniczaka do Wolskiego. Ten mija jednego obrońcę, ale oddaje niecelny strzał.

58 min. Hiszpan Novo opuszcza plac gry. W jego miejsce pojawia się Michał Żyro.

55 min. Do wejścia szykuje się Michał Żyro.

51 min. Rzut wolny dla Śląska.

50 min. Nacho Novo na pozycji spalonej.

49 min. Elsner dostaje żółtą kartkę za faul na Januszu Golu.

47 min. Fojuk świetnie podaje do Mili, reprezentant Polski minimalnie przestrzelił.

46 min. Śląsk wychodził z dobrą akcją, ale brak jednego zawodnika jest bardzo odczuwalny dla gospodarzy.

45 min. Zaczynamy relację z drugiej odsłony spotkania Śląsk-Legia. Goście prowadzą 3:0.

45 min. Druga zamiana w ekipie Śląska. Socha za Cetnarskiego.

45 min. Zawodnicy Śląska i Legii już na boisku.

45 min. +2 Arbiter kończy pierwszą część spotkania. Śląsk przegrywa u siebie z Legią 0:3 i na dodatek gra w dziesiątkę.

45 min. +2 Sędzia dolicza dwie minuty. Kelemen ma pełne ręce roboty.

45 min. Zawodnicy praktycznie nie opuszczają pola karnego Śląska.

44 min. Wrzutka Jędrzejczyka zablokowana. Corner dla Legii.

43 min. Dobre dośrodkowanie Novo do Kucharczyka. Świetnie broni Kelemen.

41 min. Legioniści ponownie przed okazją do podwyższenia wyniku. Novo szarżował na prawej flance. Zamiast podawać, oddał niecelny strzał.

39 min. Pierwsza zmiana w meczu. Stevanović opuszcza boisko, pojawi się na nim Voskamp