Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądać Rotunda po remoncie

Redakcja
Świetlista, z przestrzenią publiczną dla warszawiaków. Konkurs ...
Świetlista, z przestrzenią publiczną dla warszawiaków. Konkurs ... mat. prasowe
Świetlista, z przestrzenią publiczną dla warszawiaków. Konkurs na renowację Rotundy wygrali krakowscy architekci.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

Konkurs na nowe oblicze rotundy zorganizował PKO BP. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy. Do organizatorów napłynęło 214 prac, spośród których palma pierwszeństwa przypadła pracowni Gowin - Siuta z Krakowa. Co ciekawe realizacja projektu pociągnie za sobą wybudowanie rotundy właściwie od nowa przy użyciu nowoczesnych technologii. Bo właśnie z powodu przestarzałych rozwiązań technicznych budynek ma przejść remont.

W odnowiony, a właściwie nowym, budynku na parterze, tak jak do tej pory, ma działać oddział PKO BP. Bank zdecydował się na dość odważny krok: przeznaczenie przestrzeni na pierwszym piętrze dla mieszkańców Warszawy. Ma to być otwarte miejsce publiczne. Będą się tam odbywać spotkania, debaty, konsultacje, pojawią się wystawy. Dzisiaj w tym miejscu są biura.

Nowością będzie również świetlik w suficie. Dzięki niemu przestrzeń będzie jaśniejsza i nabierze lekkości. Zostanie oczywiście zachowany "harmonijkowy" dach konstrukcji.

Zmieni się również otoczenie Rotundy. Wokół budynku powstanie rozległy plac z nową, elegancką nawierzchnią. Na cienkich linach nad placem powieszone będą również lampy. Ten element będzie nieco przypominał "sufit". Projekt zakłada, że między Domami Centrum a Rotundą powstanie zagłębienie, które będzie mogło posłużyć za amfiteatr lub letnie kino. Nie jest jednak pewne, że ten element powstanie.

Wartość inwestycji oceniana jest na 15 mln złotych.

Rotunda jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie. Poszczególne elementy konstrukcji projektowane były przez różnych architektów. Prace koordynował Zbigniew Karpiński. Budynek został oddany do użytku w 1966 roku. Z rotundką łączy się jedna z najtragiczniejszych historii powojennej Warszawy. W 1979 roku pod budynkiem wybuchł gaz. Zginęło wtedy 49 osób. Budynek został odbudowany w nieco zmienionej formie: nowe szyby były przyciemnione, co pozbawiło budynek lekkości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto