Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego i park Akcji "Burza". Zobacz zwycięski projekt [WIZUALIZACJE]

Marek Majewski
Marek Majewski
fot. materiały konkursowe
Kopiec Powstania Warszawskiego i park Akcji "Burza" czekają duże zmiany! Warszawski Zarząd Zieleni wybrał nową koncepcję zagospodarowania tego miejsca. Szczegóły w artykule poniżej. Przejdźcie do galerii zdjęć, aby zobaczyć wizualizacje.

Spośród 13 nadesłanych prac, jury pod kierownictwem Grzegorza Stiasnego wybrało koncepcję przygotowaną przez pracownie topoScape i Archigrest. Architekci Magdalena Wnęk, Justyna Dziedziejko, Marcin Maraszek, Maciej Kaufman i Natalia Trochonowicz nagrodzeni zostali za „konsekwentną narrację historyczną nawiązującą do tożsamości miejsca z poszanowaniem zasobów przyrodniczych, szczególną dbałość o oprawę placu przy wejściu na Kopiec Powstania Warszawskiego, dbałość o zarządzanie krajobrazem, rozwiązania realizujące potrzeby społeczne w zakresie rekreacji i wypoczynku oraz zastosowanie form architektonicznych budujących nastrój miejsca”. Oprócz nagrody w wysokości 90 tys. zł, zostaną teraz zaproszeni do negocjacji, które doprowadzić mają do powstania dokumentacji projektowej.

Jak zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego? Zobacz wizualizacje:

Tak zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego i park Akcji "...

Sport i rekreacja w parku Akcji "Burza"

Zwycięska koncepcja zakłada, że w otaczającym Kopiec Powstania Warszawskiego parku Akcji "Burza" powstanie 8 pawilonów, w których znajdzie się miejsce m.in. na sklep i klub rowerowy, siłownię z klubem fitness, sale zabaw dla dzieci, bar/kawiarnię i szatnie. Zadaszona przestrzeń ma umożliwić korzystanie z parku także w niesprzyjających warunkach pogodowych. Same dachy pawilonów, pokryte jasną blachą lub roślinnością, będą przystosowane do produkcji energii. Staną się też schronieniem dla owadów i ptaków.

Obecny płaski teren usługowo-magazynowy na tzw. tarasie nasypowym ma zostać przekształcony w Gimnazjon i stać się miejscem aktywności fizycznej i rekreacji.

"Wzorem antycznych gimnazjonów, będzie to przestrzeń publiczna umożliwiająca oglądanie sportowców, śledzenie rozgrywek, spędzanie czasu w otoczeniu ludzi o odmiennych zainteresowaniach, różnej sprawności (i niepełnosprawności) fizycznej oraz w każdym wieku" - czytamy.

Kopiec Powstania Warszawskiego. Zdekonstruowane schody i platforma widokowa

Centralnym miejscem parku pozostaje oczywiście Kopiec Powstania Warszawskiego. Zlokalizowany u jego podnóża, równolegle do ulicy Bartyckiej, plac Wejściowy ma być miejscem oficjalnych uroczystości państwowych, a także imprez o charakterze sportowych. Wokół Kopca powstać ma mur oporowy, a wbudowany w cokół jeden z pawilonów zostanie przeznaczony na propagowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim.

Na szczyt Kopca Powstania Warszawskiego prowadzić mają zdekonstruowane, nieregularne stopnie schodów, nawiązujące do powstańczych barykad.

"Załamania i zmiany kierunku utrudniają automatyczne wchodzenie/schodzenie, stymulują do świadomego poruszania. [...] Wzdłuż schodów rozmieszczony będzie również gruz wydobyty przy przebudowie szczytu — ujęty w geometrycznej formie koszy siatkowych może stanowić sam w sobie element pamięci lub być postumentem dla czasowych instalacji (np. dla drewnianych krzyży)" - czytamy w opisie koncepcji.

Przewidziana w zwycięskiej koncepcji platforma widokowa ma mieć dwa poziomy, przy czym dopiero z górnego poziomu będzie można oglądać panoramę Warszawy.

"Dolny poziom kończy się ślepo ścianą z odsłoniętego gruzu kopca. To niespodziewane zamknięcie widoku w sposób symboliczny nawiązuje do upadku Powstania" - zapisano w dokumentacji konkursowej.

Przywrócić nieistniejące jezioro

Ostatnia część koncepcji zmian w przestrzeni otaczającej Kopiec Powstania Warszawskiego zakłada utworzenie w najniżej położonej części otwartego zbiornika z systemem biologicznego oczyszczania wody. Ma być to próba odtworzenia jeziora, które do lat 30. XX istniało między ulicą Czerniakowską a zachodnią granicą parku (obecnie w tym miejscu znajduje się szkoła podstawowa). W przyszłości we wschodniej części tego zbiornika wodnego może powstać komercyjne kąpielisko.

Część parku, która w koncepcji pracowni topoScape i Archigrest figuruje jako Starorzecze, uzupełnia łąka, zalewana w czasie ulewnych deszczów, na co dzień jednak otwarta dla mieszkańców stolicy, która ma być miejscem rekreacji, spacerów, kontaktu z naturą oraz ognisk (w wyznaczonych miejscach).

Jak zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego? Zobacz wizualizacje:

Tak zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego i park Akcji "...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto