Taksówkarze nie zgadzają się na poszerzenie I strefy Taksówkarze nie zgadzają się na poszerzenie I strefy

Taksówkarze nie zgadzają się na poszerzenie I strefy. Zapowiadają blokady ulic (© Mateusz Wróblewski )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do siedmiu dzielnic pojedziemy taksówką według jednej taryfy - tak zadecydowali stołeczni radni. Rozporządzenie wejdzie w życie od 1 grudnia.

Na ich decyzji zyskają mieszkańcy nowych osiedli na Białołęce, Bielanach, Bemowie, Ursynowie, Ursusie, Wawrze, Wilanowie i Wesołej. - Nie będzie już lepszych i gorszych dzielnic - zapowiadają urzędnicy ratusza. Taksówkarze narzekają, że drastycznie zmniejszą im się zarobki. Poza tym miasto ma wydać 500 nowych licencji, więc zwiększy się w tej branży konkurencja.

Od 1 grudnia taniej pojedziemy na osiedla: Aleksandrów, Brzeziny, Grodzisk na Białołęce, na Młociny i okolice ul. Estrady na Bielanach, Boernerowo i Jelonki Zachodnie na Bemowie, Kabaty na Ursynowie, Gołąbki i Niedźwiadek w Ursusie, Las, Stary i Nowy Anin oraz Zerzeń w Wawrze, Powsin i Powsinek w Wilanowie i osiedla przy ul. Brata Alberta oraz Stara Miłosna w Wesołej. - Poszerzenie tej strefy o kolejne osiedla było dla nas naturalne - twierdzi Kinga Ciesielska z biura prasowego stołecznego ratusza. Do radnych i urzędników zgłaszali się przedstawiciele dzielnic i mieszkańców. Nie chcieli dyskryminacji ze względu na miejsce zamieszkania. W drugiej strefie bowiem muszą płacić o 50 proc. więcej za kilometr.

Takie rozwiązanie nie podoba się oczywiście taksówkarzom i miasto ze związkami zawodowymi toczyło długie batalie. - Na tych osiedlach mieszka po kilkadziesiąt, góra kilkaset osób - mówi pan Henryk z postoju przy Galerii Mokotów. - Poza tym są to głównie osiedla willowe, gdzie ludzie mają własne samochody - dodaje. Pan Henryk zwraca też uwagę, że jego zarobki spadną, a miasto nic dla taksówkarzy nie robi.

Nie do końca ma jednak rację. Miasto wprawdzie nie wybuduje nowych postojów wraz z toaletami, czego domagali się taksówkarze, ale uporządkuje rynek tzw. "przewozów okazjonalnych". Od nowego roku prywatnych przewoźników ma być mniej. Zwiększy się natomiast o 500 liczba licencji dla nowych taksówkarzy. Nie przekroczy ona jednak 9462 sztuk (obecnie jest ich ok. 9 tys.), bo takie są przepisy ustawy o transporcie drogowym. Do tej pory w Warszawie nową licencję można było dostać tylko wtedy, kiedy wygasła inna, np. ktoś z niej zrezygnował.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!