Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tańcz, Klaszcz i Baw się!

Wanda Then
Gdzie tańczy cały świat? Oczywiście w Beskidach! Raz w roku podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, odbywającego się pod patronatem prasowym Dziennika Zachodniego.

Gdzie tańczy cały świat? Oczywiście w Beskidach! Raz w roku podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, odbywającego się pod patronatem prasowym Dziennika Zachodniego. Na pięciu estradach głównych i w czterech miejscowościach, gdzie odbywają się imprezy towarzyszące i prezentacje można nie tylko obejrzeć i posłuchać, ale nawet dotknąć górali i najbardziej egzotycznych tancerzy.

Nikt się nie dziwi, gdy w programie pojawi się grupa z Rapa Nui czy z Wysp Cooka. Mało kto jest zaskoczony, że w tym roku na estradach będą obrzędy chińskie czy egipskie. Każdy miłośnik folkloru i niezwykłych przeżyć nie przepuści natomiast okazji, by zobaczyć to niezwykłe widowisko.

W tym roku największa i najstarsza w Polsce i Europie impreza folklorystyczna potrwa od 28 lipca do 5 sierpnia. Na pięciu estradach w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu wystąpi 108 zespołów: 29 zagranicznych i 79 polskich. Folklor będzie królował również w Istebnej, Jabłonkowie i Ujsołach, gdzie odbędą się Festyn Istebniański, Gorolski Święto i Wawrzyńcowe Hudy. Jednocześnie we wszystkich tych miejscowościach nie zabraknie koncertów kapel, instrumentalistów i solistów ludowych, korowodów, kiermaszy sztuki ludowej, okazji do spotkań z twórcami, wystaw, targów. Kilka zespołów zagranicznych zobaczyć będzie można również w Bielsku-Białej.

Zespoły polskie, poza tymi beskidzkimi, przyjadą z Żukowa, Koźlic, Międzychodu, Kasiny Wielkiej, Łowicza, Lublina, Mietniowa, Mszalnicy, Nawojowej, Odrowąża Podhalańskiego, Stramnicy, Krakowa, Mordarki i innych rejonów kraju. Po raz pierwszy na estradach zobaczyć można będzie folklor egipski w wykonaniu Auc Folklore Troupe z Kairu, która pokaże jak nad Nilem tańczą, bawią się i flirtują młode Egipcjanki i ich rówieśnicy. Równie interesująco zapowiadają się występy Zespołu Chińskich Sztuk Tańca z Tajpej, Fal Bajkału z Buriacji, popisy mistrzów tańca glog z South Jordan w USA czy stepujący z ogromną wprawą tancerze z grupy Les Bons Diables z Kanady. Poza tym dominować będzie Europa, folklor Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Hiszpanii, Litwy, Macedonii, Mołdawii, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowacji, Węgier i Włoch.

Obie konkursowe części TKB odbywać się będą w tym roku w Żywcu w amfiteatrze Pod Grojcem i na Rynku. Festiwal Folkloru Górali Polskich potrwa od dziś do wtorku. W środę rozpoczną się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które swój finał będą miały w sobotę. Uczestnicy festiwalu górali ubiegają się o Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca. Zapraszamy do zabawy z góralami i folklorem z całego świata.


Wybrane zespoły

Polskie

BAZUNY z Żukowa

Bazuna to dwumetrowy kaszubski instrument ludowy bez otworów bocznych wydrążony z pnia olchy. Jest kaszubskim odpowiednikiem beskidzkiej trombity. Zespół prezentuje folklor kaszubski. Żukowo położone jest w dolinie rzeki Raduni, 20 km od Gdańska. W wykonaniu zespołu zobaczymy takie tańce, jak: koseder, maruszka, walc i polka. Wśród instrumentów warto też zwrócić uwagę na pełniące funkcję perkusji diabelskie skrzypce. W TKB zespół uczestniczy po raz pierwszy.

BESKID z Bielska-Białej

Powstał w 1954 r. Zalicza się do najstarszych i najbardziej zasłużonych zespołów w Beskidach. Prezentuje artystycznie opracowany folklor różnych regionów Polski. Jest zdobywcą Srebrnej Ciupagi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i nagrody regulaminowej 12. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Żywcu. W wykonaniu zespołu zobaczymy tańce narodowe oraz tańce górali żywieckich.

DĄBCZAKI z Międzychodu

prezentują folklor Wielkopolski. Na estradach TKB zespół wystąpi po raz pierwszy. Zobaczymy suitę tańców z Wielkopolski zachodniej i szamotulskiej. Będą m.in.: poniewierany, przodek szamotulski, polka od Szczuczyna.

DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika

Kultywuje gwarę, muzykę, pieśni, tańce, zwyczaje i obrzędy górali czadeckich. Działa od 1984 r. we wsi Złotnik, której niemal wszyscy mieszkańcy są potomkami przesiedleńców z rumuńskiej Bukowiny, głównie z Nowego Sołońca. Przedstawi program "Kłaka".

GROJCOWIANIE z Wieprza koło Żywca

Laureat wielu nagród, m.in. Brązowego Żywieckiego Serca na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Brązowej Ciupagi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Zaprezentuje program złożony z tańców i pieśni górali żywieckich. Pokaże obyrtkę, siustanego, hajduka, krzyżoka, koło i polkę.

HARNASIE z Suchego

Na scenie Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu grupa przedstawi program "Wesele góralskie", a dokładniej oczepiny. Obrzęd wesela jest na Podhalu pielęgnowany i każda panna młoda marzy o tradycyjnym weselu. Na tę uroczystość wyciąga się ze starych skrzyń najpiękniejsze stroje: portki, kierpce, gorsety, spódnice. Przy wielkim kołaczu i przy kieliszku, a także przy muzyce, nieokiełznany temperament góralski znajduje ujście w tańcu, improwizacji i dowcipnych przyśpiewkach.

KARPATY z Rzeszowa

Jedyny w Polsce studencki zespół folklorystyczny działający przy uczelni niepaństwowej. Na jego repertuar składają się tańce narodowe oraz suity tańców ludowych z różnych regionów Polski. Pokaże tańce rzeszowskie i lubelskie oraz kujawiaka z oberkiem, krakowiaka i mazura. Karpaty

są jednym z trzech polskich zespołów reprezentujących nasz kraj podczas 18. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Żywcu.

KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej

Podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu zespół przedstawi program "Na len, na konopie". Odtwarza on magiczne zachowania gospodarzy, próbujących zapewnić sobie dobre plony. Po zakończonych pracach polowych odbywały się zabawy, w domach i karczmach. Tańczono na wszelkie urodzaje: na len, na żyto, na pszenicę, na kapustę. Taniec na len, na konopie wykonywały tylko mężatki, a do tańca często włączał się Żyd. Panny i kawalerowie mogli przyłączyć się do zabawy dopiero po tym szczególnym tańcu.

KODERKI z Łowicza

Nazwa zespołu pochodzi od kodry - długiej, prostokątnej, kolorowej wycinanki łowickiej. W jego wykonaniu zobaczymy dwie wiązanki tańców łowickich zatytułowane "Stary Łowicz" i "Gdzie idziesz, Wojtek". Będą polki, oberki, kujony, klapoki i bańdurka. Uwagę zwracają piękne łowickie stroje ludowe.

LUBLIN z Lublina

Działa w nim 500 osób skupionych w 16 grupach wiekowych od 5 do 25 lat. Repertuar

ma imponujący. Obejmuje artystycznie opracowane ludowe tańce i pieśni niemal wszystkich regionów Polski, a także tańce narodowe. Od 1994 r. zespół jest jedynym organizatorem odbywających się w Lublinie Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. W TKB uczestniczy po raz drugi.

RYBARZOWICE z Rybarzowic

Zespół znacznie różniący się od innych grup beskidzkich. Uwagę zwracają zwłaszcza odmienne stroje. Kobiety występują w szerokich jednobarwnych spódnicach i tego samego koloru tzw. wcinkach. Mężczyźni są ubrani na czarno, a jedynym barwnym akcentem ich stroju są maśki, czyli krajki w kolorze sukni partnerki. W swoich programach Rybarzowice przedstawiają życie dawnych mieszkańców wsi. Na TKB przywieźli program złożony ze starych miejscowych pieśni i przyśpiewek oraz tańców, takich jak m.in: walce, polki i krakowiaki, chodzony.

WISŁA z Wisły

Na scenie Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu zespół przedstawi fragment wesela, podczas którego, po północy, odbywają się tradycyjne oczepiny. Wszyscy uczestnicy wesela ubrani są w tradycyjne stroje wiślańskie. Goście udekorowani są wońkami - zgodnie z przyjętą hierarchią. Panna młoda ma na głowie wianek z białych różyczek (w kształcie charakterystycznym dla wiślanek), a drużki wianki z różowych kwiatków. Po oczepinach zabawa trwa do białego rana. Na innych estradach TKB zespół pokaże wiązankę tańców wiślańskich.

ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca

W tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia działalności. Jest zdobywcą wielu znaczących nagród. Kierownik zespołu, muzyk i znawca muzyki ludowej Żywiecczyzny Jan Brodka jest kompozytorem i wykonawcą granego na trombitach hejnału TKB. Od wielu lat hejnał odtwarzany jest na wszystkich estradach TKB, ale tylko żywiecka publiczność ma corocznie przyjemność wysłuchania go na żywo.


Zagraniczne

AUSTRIA
ST. LEONHARD AM FORST z Sankt Leonhard am Forst

Przyjadą z liczącej około 3200 mieszkańców rolniczej wioski w Dolnej Austrii. Od ponad 40 lat działa tu Wspólnota Tańca Ludowego, która stara się zachować rodzimy folklor w możliwie niezmienionej formie. Wizytówką Wspólnoty jest zespół folklorystyczny. Jego programy artystyczne składają się z muzyki, tańców i inscenizacji zwyczajów, których rodowód sięga XVIII i XIX wieku. Tańce obrazują głównie życie rolników i drwali, ale nie brak także tańców dworskich. Warto zwrócić uwagę na popularny wśród alpejskich pasterzy zwyczaj strzelania z bata, który w czasach pogańskich służył wypędzaniu złych duchów.

CHORWACJA
TENA z Dakova

Podstawą jego repertuaru są tradycyjne tańce, pieśni, zwyczaje i obrzędy rodzimej Slawonii i okolic miasta Dakovo. Zespół pokaże korowody, jakie wędrują przez wioski w Zielone Świątki i dożynki oraz kończącą je zabawę. Zespół dokłada starań, aby prezentacje zawierały właściwe dla danego regionu tańce, zwyczaje, stroje, pieśni i instrumenty.

EGIPT
AUC FOLKLORE TROUPE z Kairu

Folklor Egiptu po raz pierwszy obecny jest na estradach TKB, a zespół po raz pierwszy gości w Polsce. Jego program składa się z najbardziej popularnych egipskich pieśni i obrazków tanecznych, takich jak: "Muoashah" - taniec i pieśń inspirowane pięknem pełni księżyca, wykonywane podczas islamskiego Fetouh, "Zeina" - taniec portretujący naturę Beduinów z Mersa Matrouh, "Gana el Hawa" - wiązanka różnych rodzajów kroków występujących w tańcach egipskich, począwszy od tych bardzo prostych, aż do najbardziej skomplikowanych, "Nasze piękne słońce" - jedna z najpopularniejszych pieśni egipskich, wyrażająca zachwyt nad pięknem słońca, pogody, Nilu i życia w Egipcie, "Dziewczęta Nilu" - niosąc naczynia na głowach dziewczęta idą po wodę i wtedy próbują z nimi flirtować chłopcy, a wszyscy zostają przyłapani przez urzędnika wioski, który stoi na straży prawa i dobrych obyczajów, "Al Tobool" - dziewczyna wykonuje taniec w rytm uderzeń w bębny.

FRANCJA
LOUS TCHANQUES CHALOSSE z Montfort en Chalosse

Zespół prezentuje folklor z okolic Chalosse. Najbardziej widowiskowe są tańce i popisy wykonywane na szczudłach. Dawniej szczudeł używali głównie pasterze, którym pomagały one w pokonywaniu bagnistych terenów Landes. Odpowiednie opanowanie sztuki chodzenia na nich pozwalało nie tylko na omijanie różnych przeszkód, ale i znacznie skracało czas wędrówki.

KANADA
LES BONS DIABLES z Laval

Połączenie radości tańczenia z artystyczną dyscypliną i ciężką pracą. Program zespołu składa się z kilku części. Suita miejska: tańce wykonywane przez wyższe warstwy społeczne Qu%E9becu. Zamożni mieszkańcy dużych miast podpatrywali tańce wykonywane na placach i adaptowali je do swoich potrzeb, to znaczy starali się uczynić je bardziej szlachetnymi i dostojnymi. Przykładem jest tutaj walc. "Set Beaudoin", "Myst%E9re", "R'viens chez nous": suity tańców pokazujące różne formy stepowania. Jig (stepowanie) jest podstawą tańca ludowego w Qu%E9becu. Tancerze wraz z muzykami wykonują wiele różnych kroków i rytmów. "A pied lev%E9": tradycyjne tańce w nowoczesnym opracowaniu. Mają charakter swobodnej zabawy.

PORTUGALIA
GAFANHA DA NAZAR%C9 z Gafanha da Nazar%E9

Prezentuje właściwe dla swojego regionu tańce i pieśni związane z pracą i zabawą miejscowej ludności. Zobaczymy pracę rolników, rybaków, marynarzy, handlarzy i hodowców bydła oraz kobiety zajmujące się przetwórstwem rybnym i mężczyzn pracujących w salinach przy osuszaniu soli. Obrazu dopełniają tańce przedstawiające zabawę i popularne rozrywki mieszkańców wsi. Zespół występuje zarówno w strojach codziennych, jak i odświętnych wykonanych na podstawie zachowanych wzorów z XVII wieku.

ROSJA
FALE BAJKAŁU z Ułan-Ude

Buriacja jest autonomiczną republiką wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej. Znajduje się w azjatyckiej części Rosji przy granicy z Mongolią. W stolicy Ułan-Ude ma swoją siedzibę Państwowy Uniwersytet Buriacki, którego artystyczną wizytówką są Fale Bajkału. Na jego repertuar składają się stare pieśni i tańce Buriatów oraz dawnych ludów pochodzących z Mongolii, Kałmucji i Jakucji. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na charakter i sposób wykonania buriackich pieśni, które stanowią uznane przez UNESCO światowe dziedzictwo kultury.

TAJPEJ
ZESPÓŁ CHIŃSKICH SZTUK TAŃCA z Tajpej

Chińska sztuka ludowa przedstawia głównie mity, legendy i inne popularne historie, które kiedyś się zdarzyły. Zamienione w pieśni i tańce stały się szczególnym wyrazem ludowej tradycji. Czasami wesołe i żwawe, a kiedy indziej dumne i dostojne. Na estradach TKB zespół zaprezentuje m.in. "Perfekcję" - pochodzącą z południowych Chin melodię na smyczki i instrumenty dęte, eksponującą specjalne tony chińskiego fletu.

USA
CLOG AMERICA z South Jordan

Popisową częścią każdego występu zespołu jest clogging (stepowanie). Clog to taniec, w którym tancerze palcami i piętami stóp wystukują rytm. Stopy traktowane są jak główny instrument, któremu prawdziwe instrumenty tylko towarzyszą. W uzupełnieniu do cloggingu zespół wykonuje także tańce wywodzące się z nowszych okresów amerykańskiej historii, takie jak: charleston, rock and roll i country.

WŁOCHY
CORALE RODODENDRO z Lanzo Torinese

Lanzo Torinese to miejscowość położona w prowincji Turyn. Geograficznie usytuowana jest w Piemoncie i właśnie folklor tego regionu prezentuje zespół Corale Rododendro. Zobaczymy takie tańce, jak: polka, mazurek, intrada (popularny taniec inaugurujący wiejskie święta i zabawy), corenta'd lans (taniec zalotny), corenta dij 7 saot (taniec z doliny Lanzo zbudowany na podstawie 7 kroków po szachownicy) oraz wiązankę typowych piemonckich kroków i figur tanecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto