Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targowa 44. W tej kamienicy bawiły się elity. Była prawdziwą perłą Pragi-Północ

SA
Targowa 44. Dzisiaj to jedna z wielu kamienic na Pradze Północ. Szara i niczym nie wyróżniająca się. Kiedyś była jedną z bardziej eleganckich w okolicy. Mogła pochwalić się piękną elewacją, modnymi sklepami z ciekawym designem i wystawnymi przyjęciami. Dalsza część artykułu poniżej.

Targowa 44 - perła Pragi Północ

Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale na początku XX stulecia czteropiętrowa kamienica przy ul. Targowej 44 była jedną z najbardziej eleganckich w okolicy. Ale po kolei. Posesja należała do Nauma Weinsteina. Budynek został wzniesiony ok. 1913 roku, najprawdopodobniej dla rodziny Kosanowiczów.

W 1922 roku nieruchomość nabyli Ignacy i Maria Kwasieborscy. W tamtym czasie mogła pochwalić się bogatymi zdobieniami. Elewacja łączyła elementy wczesnego modernizmu, renesansu, późnego baroku i wczesnego klasycyzmu. Budynek nie był co prawda tak okazały jak te, które można było podziwiać w centrum miasta, ale w okolicy niemal każdy go podziwiał.

Na działce przy ul. Targowej 44 znajdowały się dwa podwórka - pierwsze mieściło oficyny mieszkaniowe, drugie - budynki fabryczne i składy. Mieszkania były obszerne i dobrze wyposażone. W jednym z nich mieszkał Ferdynand Goetel prozaik i dziennikarz, przez krótki czas - naczelny "Kuriera Porannego".

W latach 30. głośno było o organizowanych przez niego wystawnych przyjęciach. Pojawiała się na nim elita warszawska (znani literaci czy politycy m.in. Bolesław Wieniawa-Długoszowski), a ci, którzy nie byli zapraszani, długo nie mogli się z tym pogodzić.

W budynku mieściły się nowoczesne sklepy. Aż do 1953 roku na parterze działał tu sklep z wytwornymi kapeluszami rodziny Mieszkowskich. Mieszkańcy Pragi (i nie tylko) chętnie odwiedzali też palarnię kawy - sklep Plutona. Ale to nie wszystko. Przed 1939 rokiem przy Targowej 44 mieścił się m.in. browar Nesta i fabryka membran gramofonowych Fajgelbauma.

Kamienica przetrwała II wojnę światową. Niszczeć zaczęła dopiero po 1945 roku. Niestety, w latach 60. w trakcie remontu elewacji zniszczono jej architektoniczny wystrój. W 1952 roku została odebrana właścicielom i przeszła na rzecz Skarbu Państwa. Patrząc na nią dzisiaj trudno uwierzyć, że w okolicy nie miała sobie równych.

POLECAMY TEŻ:


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto