Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targówek Fabryczny wypięknieje. Na miejscu ruin powstaną biura i mieszkania

Karolina Kowalska
targówek fabryczny
targówek fabryczny I nagroda - Brzozowski Grabowiecki i Dawos
Na miejscu dawnych Zakładów Tłuszczowych na Targówku Fabrycznym powstanie nowa infrastuktura. Ruiny przestaną straszyć, a okolica ulicy Radzymińskiej zapełni się mieszkaniami i biurami. Ogłoszony przez Ratusz konkurs na zagospodarowanie tej części Targówka wygrało konsorcjum architektoniczne Brzozowski Grabowiecki i Dawos, z prof. Krzysztofem Domaradzkim na czele, autorem m. in. przebudowy Krakowskiego Przedmieścia.

Od lat 50 nad tą częścią Warszawy dominowały potężne silosy, a jeszcze kilka lat temu nad ulicą unosił się silny, specyficzny zapach margaryny. Produkcja tłuszczów w stolicy uznana jednak została za nieopłacalną, zakład zamknięto, a większość budynków wyburzono.

Stołeczny magistrat długo zwlekał z nadaniem Targówkowi spójnego charakteru. W końcu, w grudniu, ogłosił konkurs na zagospodarowanie tego umierającego terenu. Zwyciężyła propozycja konsorcjum architektów Brzozowski-Grabowiecki i Dawos, oparta o wyrazisty układ przestrzeni publicznych, która jednocześnie podkreśla wartościowe obiekty zachowane na terenie dawnych Zakładów Tłuszczowych "Kruszwica".

- To jeden z mocnych punktów naszego projektu - wyjaśnia Wojciech Kotecki, z pracowni Brzozowski Grabowiecki. - Zaprojektowaliśmy wspólne przestrzenie - targ, plac, park - wokół charakterystycznych dla tego poprzemysłowego terenu ceglanych budowli, pozostałości po dawnych zakładach. Postanowiliśmy podkreślić korzenie, z których wyrasta ta część Targówka ale jednocześnie sprawić, by żyło się tam swobodnie. Nie chcieliśmy tworzyć oderwanej od reszty dzielnicy i miasta wyspy urbanistycznej tylko wpasować się w istniejącą tkankę miasta. Zero płotów, grodzeń, gett. Myślę, że warszawiacy to docenią - dodaje architekt, autor mi.in. zespołu mieszkaniowego 19 Dzielnica.

Jak tłumaczy z kolei swój wybór stołeczny magistrat, zwycięski projekt proponuje prostopadły kwartałowy układ zabudowy. - Ten klasyczny sposób myślenia o mieście został przedstawiony w sposób atrakcyjny i spójny oraz pozwolił stworzyć czytelną i możliwą do wdrożenia koncepcję planu miejscowego, co było podstawowym zadaniem konkursowym - czytamy w uzasadnieniu wyników konkursu.

Ratusz chciałby, aby ta poprzemysłowa przestrzeń dobrze wtopiła się w pozostają część osiedla - czyli tzw. Targówek Osiedlowy, dlatego urzędnicy zdecydowali się na ogłoszenie konkursu urbanistycznego. Pierwsze wizualizacje projektu są już dostępne w sieci.

Mieszkania i obiekty handlowe mają powstać na terenie ograniczonym ul. Radzymińską, gen. T. Rozwadowskiego, Księcia Ziemowita oraz Naczelnikowską, które zintegrują Targówek Fabryczny z Mieszkaniowym i umożliwią powstanie w tym rejonie lokalnego centrum. Nie ma mowy o zamkniętych, grodzonych osiedlach. Projektanci, według wytycznych przekazanych przez Ratusz, skupili się na tworzeniu otwartych przestrzeni, z wieloma częściami wspólnymi.

W ramach odbudowy tej części miasta powstaną na nowo ciągi komunikacyjne dla samochodów, ludzi i rowerów, zbudowane zostaną nowe ulice, w tym w południowo-wschodniej części obszaru będzie przebiegać na wiadukcie obwodnica śródmiejska.

Połączenia pieszo-rowerowe powstaną wzdłuż ulicy Bieżuńskiej, ulicy Gorzykowskiej i pożądane na przedłużeniu ulicy Handlowej. Obsłudze komunikacyjnej tego obszaru będzie służył także przystanek kolejowy Stalowa na przecięciu linii wołomińskiej i obwodowej. W przyszłości komunikacja rejonu z innymi dzielnicami Warszawy ma się poprawić dzięki rozbudowie drugiej linii metra.

Zobacz także: Architektoniczne perły w Warszawie. Zobacz je!

- Targówek ma tą olbrzymią zaletę, że tak naprawdę - w przeciwieństwie do Wilanowa, Kabat, czy Białołęki - znajduje się bardzo blisko centrum. To przecież raptem 4 km od Pałacu Kultury. Gdy druga linia metra urośnie, a dzieje się to na naszych oczach, do centrum dotrzemy w 10 min. podziemną kolejką. Albo na rowerze. To naprawdę stwarza wiele możliwości, które dla mieszkańców np. Józesławia są niedostępne, bo czas i pieniądze potrzebne na dojazdy uniemożliwia im pełną obecność w mieście, które powinno dostosowywać do mieszkania tereny w centrum, zamiast rozlewać się na przedmieścia. Dlatego zdecydowaliśmy się wpłynąć na wygląd Targówka - dodaje Wojciech Kotecki.

Zobaczcie na zdjęciach zwycięski projekt oraz te, które zajęły kolejne miejsca i także zostały wyróżnione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto