Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski ma nową Scenę Kameralną

Magdalena Czajkowska
Nowoczesne wnętrze Sceny Kameralnej Teatru Polskiego
Nowoczesne wnętrze Sceny Kameralnej Teatru Polskiego Materiały pasowe
Teatr Polski będzie miał wreszcie Scenę Kameralną. Powstała po 64 latach starań o jej wybudowanie, w nowym budynku na tyłach teatru (wejście na rogu ulic Sewerynów i Oboźnej).

Historia budowy Teatru Kameralnego sięga 1945 roku, kiedy to założyciel i długoletni dyrektor Teatru Polskiego Arnold Szyfman podjął pierwsze kroki w kierunku jego rozbudowy. Scena Kameralna miała być uzupełnieniem artystycznym i gospodarczym teatru. W 1948 roku udało się oddać do użytku jedną trzecią budynku, ale dalsze prace wstrzymano. Pojawiło się ryzyko, że zawali się przybudówka mieszkaniowa.

Dyrektor Szyfman wynajął więc tymczasowo od Związku Inwalidów Wojennych salę teatralną przy ul Foksal 16. W międzyczasie zmieniali się dyrektorzy teatru i prac nie wznawiano aż do 1955 roku, kiedy dyrektorem znowu został Szyfman. Jednak wtedy też nie udało się wybudować nowej sceny. Tym razem na przeszkodzie stanęły zmiany polityczne i trudna sytuacja finansowa w kraju.

- Zawsze trafialiśmy na paskudne okresy, a to rządy Gomułki, a to wybuch stanu wojennego. Stale coś uniemożliwiało dokończenie projektu dyrektora Szyfmana- opowiada obecny dyrektor teatru Jerzy Zaleski. - Z Teatrem Polskim jestem związany już 52 lata. Mimo zmian dyrektorów i licznych perypetii nigdy nie traciłem nadziei, że kiedyś wreszcie się uda i Scena Kameralna powstanie. Nie sądziłem jednak, że potrwa to tyle lat - mówi z uśmiechem dyrektor Zaleski.

Temat budowy powrócił, gdy dyrektorem Polskiego został Kazimierz Dejmek. W 1987 roku wykonano nawet nadbudowę nad magazynem dekoracji, kilka lat później pracownie stolarską i modelatorską. Mimo tych postępów teatr znów musiał przerwać budowę.

W 1994 roku Teatr Polski nabył prawo do wieczystego użytkowania działek przy ul. Oboźnej i ul. Sewerynów. - Wreszcie można było ruszyć z budową, której podjęła się spółdzielnia PAX w zamian za odstąpienie prawa wieczystego użytkowania części działek - tłumaczy Jerzy Zaleski.- Oczywiście znów nie obyło się bez kłopotów i przeszkód. Pojawiły się roszczenia spadkobierców dawnych właścicieli działek, a w Warszawie zmieniały się władze. Zmienił się także inwestor, gdyż poprzedni popadł w długi.

W 2001 roku, po 52 latach działalności, przestała istnieć scena na Foksal, tym bardziej więc zależało nam na jak najszybszym wybudowaniu Sceny Kameralnej - mówi Zaleski. Udało się to w końcu po ośmiu latach od wyprowadzki z Foksal. Budowa stanu surowego została ukończona przez spółdzielnię DEMBUD w 2006 roku. Ostateczny przetarg na aranżację wnętrz wygrało Biuro Architektoniczne ARKA, prace zakończono w październiku.

- Budowa trwała rekordowo długo, ale efekt robi wrażenie. Wnętrze jest bardzo nowoczesne dzięki oryginalnemu połączeniu elementów ze szkła, surowego betonu i szlachetnego piaskowca. Sufit pokrywa siatka miedziana, podłogę natomiast wykonano z dębu kanadyjskiego. Ale najbardziej niesamowita jest scena - symultaniczna, która daje mnóstwo możliwości. Może być sceną pudełkową albo otoczoną publicznością. Jest przygotowana do wystawienia klasyki jak i dramatów współczesnych. Mnie to wszystko bardzo się podoba - mówi dyrektor Zaleski.

Już 7 listopada będziemy mogli zobaczyć na nowej scenie "Szewców" Witkacego w reżyserii Macieja Prusa. - Cieszę się, że po tylu latach udało się spełnić marzenie dyrektora Szyfmana, by Scena Kameralna Teatru Polskiego była najpiękniejszą sceną w Polsce. Tym bardziej że to ja miałem zaszczyt złożenia w dniu 27 października 2009 roku podpisu na dokumencie potwierdzającym założenie Sceny Kameralnej - podsumowuje Zaleski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto