W Teatrze Polskim w Warszawie 28 marca odbędzie się premiera nowego spektaklu "Óf jer wełt". Nie będzie to jednak sztuka taka sama jak wszystkie - przedstawienie zostanie wystawione w języku wilamowskim, którym posługują się mieszkańcy wsi Wilamowice na Śląsku.

Teatr Polski wystawi spektakl w języku... wilamowskimW warszawskim Teatrze Polskim pod koniec miesiąca będzie miała miejsce nietypowa premiera. 28 marca o godz. 12:00 zobaczymy tam przedstawienie wystawiane w języku wilamowskim, czyli takim, jaki używany jest we wsi Wilamowice na Śląsku. W spektaklu wystąpią młodzi aktorzy pochodzący właśnie z tamtej miejscowości.

Sztuka nosi tytuł "Of jer wełt - Na tamtym świecie" i została napisana w 1921 roku przez wilamowianina Floriana Biesika. Wcześniej dosłużył się wysokiej rangi jako urzędnik kolejowy w Trieście, największym porcie Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Właśnie przebywając w tym mieście, otwartym na wpływ kultury włoskiej, a jednocześnie tęskniąc do rodzinnych stron, znalazł inspirację dla swego utworu. Była nią „Boska komedia” Dantego. Biesik zaludnił niebo, czyściec i piekło ówczesnymi mieszkańcami Wilamowic. Sztuka przygotowana przez Wilamowian ukazuje epizody z życia autora oraz zabiera widza w podróż w zaświaty.

To nie pierwszy raz, kiedy wilamowiania wystawiają spektakl w swoim języku. Wcześniej zrealizowane zostały już dwa inne projekty teatralne: "Der Kliny Fjyśt” („Mały książę”) oraz „Hobbit. Hejn ȧn cyryk” („Hobbit. Tam i z powrotem”). Hobbita również mogliśmy oglądać na deskach Teatru Polskiego w ramach Dnia Języka Ojczystego, który odbył się 26 lutego 2016 roku.

Czytaj też: Warszawskie Spotkania Teatralne 2017. Zobaczymy spektakle nigdy dotąd niepokazywane w stolicy

Spektakl, który zobaczymy 28 marca, jest też częścią warsztatów organizowanych na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Język wilamowski funkcjonował od XIII wieku, ale po II wojnie światowej jego używanie zostało zakazane, co doprowadziło praktycznie do jego zniknięcia. W ostatnich latach jednak mieszkańcy Wilamowic powracają do swojego języka dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, działaniom Stowarzyszenia „Wilamowanie” oraz wsparciu ze strony projektów i programów akademickich. Patronat nad nauczaniem i rewitalizacją języka sprawuje Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, a działalność teatralna mieszkańców ma na celu ocalić język i przywrócić mu prestiż.


Zobaczcie też: Perfumy "Warszawa". Powstał zapach, który ma kojarzyć się z naszym miastem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Teatry w Warszawie

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!