Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Techno w muzeum: tak wyglądały elektroniczne imprezy lat 90! [WIDEO]

Redakcja
screenshot/Maksym Boldashev
Tematem wystawy „140 uderzeń na minutę” w Muzeum Nad Wisłą są powiązania między kulturą rave i sztuką współczesną w Polsce w latach 90. Kuratorzy wystawy opowiedzieli nam więcej o tym projekcie.

Tytuł wystawy, którą podziwiać będzie można już od 22 lipca, nawiązuje do liczby uderzeń na minutę w klasycznym techno. Pokazane na niej będą prace artystów zainspirowanych rodzącą się w czasach transformacji ustrojowej sceny elektronicznej w Polsce. Wtedy po raz pierwszy impreza taneczna stała się kolejnym równoprawnym medium artystów wizualnych. Galerie zamieniały się w kluby taneczne, a wystawy w imprezy rave.

- Na wystawie pokażemy prace, które oddają naiwny optymizm tamtych czasów i fascynację nowym ustrojem, ale też lęki związane z przyśpieszeniem technologicznym - mówi Łukasz Ronduda, kurator wystawy.

Szymon Maliborski, kolejny z kuratorów, zwraca też uwagę na potrzebę bycia razem i cielesnego wyzwolenia obecną w kulturze techno, którą udało się uchwycić artystom.

Wystawa „140 uderzeń na minutę” ma też obalić stereotypy, którymi obarczona była kultura rave w Polsce. - Krytycy muzyczni zupełnie ją lekceważyli, wrzucali do jednego worka z disco polo, skupiając się na muzyce instrumentalnej, rockowej. Techno uważane było za muzykę gorszą - zauważa Zofia Krawiec, kuratorka wystawy. - Bardzo nam zależało, żeby techno, które było lekceważone i traktowane jako niskich lotów rozrywka, zostało potraktowane poważnie, chcemy pokazać jego polityczny i społeczny wymiar - dodaje.

Czytaj więcej na temat wystawy 140 uderzeń na minutę

Na wystawę składać się będą między innymi instalacje i dokumentacje akcji trójmiejskiej grupy CUKT, cykl lightboxów Marty Deskur zatytułowany „Rodzina”, poświęcony wspólnocie raverów, głównie DJ-ów i VJ-ów do której należała artystka w Krakowie lat 90. Pojawią się też rzeźby Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej (Kocur), którzy fascynując się figurą DJ-a samplującego swój utwór z wielu różnych gotowych materiałów, w swoich dziełach łączyli bardzo zróżnicowane motywy i skrajnie różnie konteksty.

Tematyka wystawy może zaostrzyć apetyt na elektroniczne brzmienia. Dlatego poprosiliśmy Zofię Krawiec o muzyczną rekomendację. Oto ona:

Wystawę "140 uderzeń na minutę" będzie można podziwiać od 22 lipca. Wstęp jest darmowy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto