Telewizor – coraz bardziej zaawansowane urządzenie

Materiał informacyjny
Telewizor już dawno przestał być urządzeniem przeznaczonym tylko do oglądania programów telewizyjnych. Nowoczesne modele odbiorników TV nie tylko zapewniają doskonałą jakość obrazu i dźwięku, ale także często stają się smart. Wtedy udostępniają wiele dodatkowych funkcji.

 

Po czasach PRL-u Polacy odczuwali ogromny niedosyt produktów konsumpcyjnych. Przekładało się to na rosnące od lat 90. XX wieku zapotrzebowanie na dokonywanie zakupu różnych dóbr, a szczególnie elektroniki. W tym segmencie największą popularnością cieszyły się oczywiście telewizory i to zainteresowanie wcale się nie zmniejszyło – w 2017 roku nasi rodacy wydadzą na ich zakup nawet 6 mld zł, a ten segment rynku elektroniki użytkowej urośnie o 2,1%. Odbiorniki TV przeszły jednak ogromną drogę rozwoju technologicznego od lat 90. XX wieku. Analitycy szacują, że ponad połowa egzemplarzy sprzedanych do 2019 roku na świecie (również w Polsce) będzie posiadało funkcje smart. Nieustannie rośnie zapotrzebowanie na rozdzielczość 4K i technologię High Dynamic Range (HDR), które stają się coraz łatwiej dostępne w sklepach, a to nie wszystkie innowacyjne rozwiązania. Warto sprawdzić, jakie możliwości oferują coraz bardziej zaawansowane telewizory.

 

Duże jest piękne

 

Ostatnie trendy na rynku pokazują, że nowoczesny telewizor powinien być… jak największy. Polacy kupują odbiorniki z coraz większą przekątną ekranu. Jeszcze kilka lat temu sklepy AGD/RTV promowały przede wszystkim urządzenia 32-calowe, obecnie w reklamach pojawiają się głównie modele z 55-calowymi ekranami. 5 lat temu ich sprzedaż nie przekraczała 9% wszystkich sprzedanych odbiorników TV, a dziś wynosi ona już ponad 32%. Wzrost zainteresowania tak dużymi telewizorami wynika z jednej strony ze spadku ich cen, a z drugiej – z przekonaniem, że tylko taki sprzęt zapewni jego użytkownikom najwyższy komfort oglądania i będzie wyposażony w najbardziej zaawansowane technologie.Ta ostatnia kwestia dotyczy zarówno obrazu, jak i dźwięku oraz funkcji smart.

 

Obraz i dźwięk czystsze niż łza

 

Jeszcze kilka lat temu telewizor musiał być HD, a potem Full HD. Dziś taka technologia to o wiele za mało. Producenci stawiają na najwyższą jakość obrazu, proponując przede wszystkim 4K HDR. Dobrym przykładem jest tutaj model SONY Bravia KD-55XE7077, dostępny choćby w sklepach MediaMarkt. To przykład tego, co potrafi w tej dziedzinie elektroniki współczesna, najnowsza technologia. Niezwykła wyrazistość 4K łączy się tu z doskonałą głębią kolorów i ogromną szczegółowością, zapewnianą przez technologię HDR (High Dynamic Range). Ta ostatnia jest najnowszym standardem w jakości obrazu. Opcja ta dostarcza widzowi znacznie szerszego zakresu kolorów i kontrastów niż we wcześniej proponowanych modelach TV. W rezultacie wyświetlany obraz zyskuje wysoki poziom realizmu. Jeśli dodamy do tego stosowaną w najlepszych modelach interpolację każdego piksela, zapewniającą idealną czystość obrazu, widz może się poczuć, jakby znajdował się w samym środku sceny.

 

W zaawansowanym telewizorze nie może również zabraknąć realistycznego, czystego dźwięku. Dzięki temu lepiej brzmi muzyka, a także dialogi w filmach, nie wspominając już o efektach dźwiękowych. To jest możliwe dlatego, że producenci ciągle opracowują nowe sposoby przetwarzania i emisji dźwięków. Jako przykład można znowu podać koncern Sony. Ten producent w niektórych modelach swoich telewizorów odszedł od wykorzystania tradycyjnych membran w głośnikach przy generowaniu dźwięków na rzecz układu tzw. wzbudników, umieszczonych w ramkach przymocowanych do panelu. Wzbudniki powodują drgania panelu i staje się on głośnikiem, który pracuje w technice modów rozproszonych.

 

Telewizory coraz bardziej smart

 

Nowoczesne odbiorniki TV stają się coraz bardziej smart, ponieważ dla dzisiejszych użytkowników funkcja domowego telewizora to zbyt mało. Dlatego normą staje się już podłączanie odbiorników TV do Internetu, a nawet możliwość łączenia się za pomocą jednego przycisku na pilocie z ulubioną witryną WWW (np. YouTube). Dzięki temu urządzenie staje się prawdziwym centrum domowej rozrywki, ale również źródłem informacji o świecie za sprawą dostępu do portali internetowych. Natomiast modele wyposażone w system Android umożliwiają korzystanie z wielu przydatnych aplikacji, znacznie poszerzając funkcjonalność odbiorników TV. Nie można także zapominać, że wiele osób wykorzystuje telewizory najnowszej generacji do grania, podłączając do nich konsole (np. PlayStation 4). Dzięki temu mogą się one cieszyć z najlepszej jakości obrazu i dźwięku.

 

Właściwie w każdym sezonie pojawiają się w tej dziedzinie nowe rozwiązania i technologie. Producenci pragną uzyskać jeszcze bardziej krystaliczny obraz, najwyższej jakości dźwięk, proponują użytkownikom telewizorów dostęp do zaawansowanych funkcji online. Dzięki temu odbiorcy mogą korzystać z coraz bardziej nowoczesnych modeli odbiorników.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane