Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TISZ, Festiwal Żydowskiego Jedzenia. Współczesna odsłona kuchni tradycyjnej już we wrześniu w Warszawie

Gabi Kowalska
TISZ, Festiwal Żydowskiego Jedzenia. Współczesna odsłona kuchni tradycyjnej już we wrześniu w Warszawie
TISZ, Festiwal Żydowskiego Jedzenia. Współczesna odsłona kuchni tradycyjnej już we wrześniu w Warszawie Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
TISZ, Festiwal Żydowskiego Jedzenia odbędzie się w dniach 26-30 września w Warszawie. To pierwsza odsłona tego wydarzenia. Organizatorzy chcą pokazać współczesną odsłonę kulinarnej tradycji, natomiast jedzenie ma być punktem wyjścia do dobrze podanej opowieści o żydowskich mieszkańcach Polski, zarówno kiedyś jak i teraz. Festiwal zostanie oficjalnie rozpoczęty w Audytorium Muzeum POLIN. Szczegóły w artykule poniżej.

TISZ, tłumaczony z jidysz to stół, w tradycji żydowskiej radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole. Od 26 do 30 września można będzie poznać i odkryć inną, nową odsłonę tradycyjnej żydowskiej kuchni. Uczestników czekają spacery, warsztaty, debaty, projekcje filmowe i spotkania przy wspólnym stole, aby razem gotować, rozmawiać i przede wszystkim próbować żydowskiego jedzenia.

Kuchnia wegańska i wegetariańska
Za sprawą Fani Lewando, wielbiciele - festiwal upłynie pod znakiem żydowskiej kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. - Jej dania chwalił Marc Chagall, a ona sama popularyzując dietę wegetariańską rewolucjonizowała koszerną kuchnię aszkenazyjskich Żydów. Już 100 lat temu, jak wiele naszych babć, Fania była zwolenniczką filozofii dziś nazywaną „zero waste”, a napisana przez nią książka kucharska hołdowała idei „Tikkun Olam” – czynienia świata lepszym nie tylko dla ludzi, ale dla wszystkich żyjących na nim istot - piszą organizatorzy.

Co się będzie działo?
Odbędą się warsztaty kulinarne w Menorze Info, podczas których można będzie się dowiedzieć czym jest kuchnia żydowska i wspólnie z prowadzącymi przywrócić smak i zapach cymesu a także szabatowej chałki. Podczas spacerów zaplanowane jest poszukiwanie koszernych sklepów, eleganckich restauracji i gwarnych targów przedwojennej żydowskiej Warszawy. Przekonacie się także, gdzie można było zjeść najlepszą gefilte fisz, a gdzie kupić słodkie wino „Karmel”, o którego smaku przypominającym aperitif pisał Józef Hen. Dostępny będzie food tour - spacer połączony z degustacją. W poszczególnych restauracjach i barach będzie można spróbować specjalnie wprowadzonych do menu żydowskich smaków, które będą dostępne tylko podczas wydarzenia.

Festiwal zostanie uroczyście zainaugurowany w środę, 26 września, w Audytorium Muzeum POLIN. Wieczorem 28 września natomiast odbędzie się wyjątkowa szabatowa kolacja, którą stworzą świetni szefowie kuchni:
Aleksander Baron, Alessia Di Donato, Sabina Francuz, Malka Kafka, Laurel Kratochvila.

Szczegółowy program wydarzeń oraz bilety na wybrane wydarzenia już wkrótce.


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto