Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 10 - najwyższe warszawskie biurowce

Joanna Lewandowska
1. Warsaw Trade Tower (WTT)
1. Warsaw Trade Tower (WTT) Joanna Lewandowska
W stolicy drapacze chmur wyrastają jak grzyby po deszczu. Poniżej prezentujemy 10 najwyższych biurowców, które na stałe wpisały się w krajobraz naszego miasta. Warszawiacy mogą być dumni - na ogólnopolskiej liście zdecydowanie pod tym względem przodujemy.

1. Warsaw Trade Tower (WTT)
Jeden z dwóch, obok Pałacu Kultury i Nauki, budynków w Warszawie i w Polsce o wysokości przekraczającej 200 metrów. Zbudowany w latach 1997 - 1999 przez koreański koncern Daewoo, który w 2002 sprzedał obiekt amerykańskiej firmie Apollo-Rida. Liczący 208 metrów wysokości i 43 kondygnacje wieżowiec był wielkim sukcesem konstrukcyjnym i architektonicznym. Oprócz biur pierwsze dwie naziemne kondygnacje zajmuje centrum handlowe, a trzy podziemne pełnią funkcje parkingu na 300 samochodów.

2. Rondo R1
Wieżowiec biurowy o łącznej wysokości 192 m znajdujący się w Warszawie przy Rondzie ONZ. Budynek zaprojektowała znana pracownia architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO. Generalnym wykonawcą obiektu była firma HOCHTIEF Polska. Bryłę budynku tworzą dwie części: niższa 10-piętrowa, pełniąca funkcje galerii handlowo-usługowej, której budowa została zakończona na początku 2005, oraz wyższa 40-piętrowa (przeszklona, a w nocy dodatkowo oświetlona).

3. Warsaw Financial Center (WFC)
Wieżowiec przy ulicy Emilii Plater 53 o wysokości 165 metrów, z czego maszt antenowy zajmuje prawie 21 m (do jego umieszczenia konieczne było użycie śmigłowca). Wybudowany w latach 1997-1998. Za projekt odpowiadają amerykańskie pracownie A. Epstein & Sons International i Kohn Pedersen Fox Associates, które współpracowały z polskimi architektami. Głównym wykonawcą wieży była firma PORR International AG, która zbudowała w Warszawie także Hotel Sheraton oraz nową siedzibę Giełdy Papierów Wartościowych.

4. Oxford Tower
Noszący dawniej nazwę Intraco II lub też zwany budynkiem Elektrimu, zlokalizowany przy ulicy Chałubińskiego 8. Liczy 150 metrów wysokości. Zbudowany został w 1979 roku, według projektu Jerzego Skrzypczaka, H. Świergockiej-Kaim oraz Wojciecha Grzybowskiego. Ten niebiesko-biały wieżowiec, wykonany w stylu międzynarodowym, wchodzi w skład tzw. Centrum Zachodniego, stworzonego m.in. w celu osłonięcia i osłabienia dominacji Pałacu Kultury.

5. Intraco I
Jeden z pierwszych wybudowanych w Warszawie typowych drapaczy chmur, który został zbudowany w 1975 roku przez szwedzką firmę Byggnadsproduktion AB. Budynek zlokalizowany jest przy ulicy Stawki 2 niedaleko granicy Śródmieścia i Żoliborza, tuż obok stacji metra Dworzec Gdański. Intraco mierzy 138 metrów i 39 kondygnacji.

6. TP S.A. Tower
Zbudowany został w 2003 roku przy ulicy Twardej 18. Projektantami są firmy Apar-Projekt i Arca A&C. Projekt techniczny elewacji wykonały firmy Alfa Planung Polska oraz Tempo. W budynku znajduje się przede wszystkim siedziba Telekomunikacji Polskiej, która zajmuje prawie wszystkie biura, jedynie niektóre z pomieszczeń wynajmuje. Na trzydziestym piętrze budynku w przyszłości ma zostać otwarty taras widokowy, który będzie konkurował z tarasem widokowym Pałacu Kultury.

7. Łucka City
Wieżowiec przy ulicy Łuckiej 15 o łącznej wysokości 120 metrów, wybudowany (2000-2005) przez firmę J.W.Construction Holding S.A. Znajdują się w nim 342 mieszkania, a ich powierzchnia wynosi od 37 do 243 m². Na wyższych piętrach położone są apartamenty z widokami na Warszawę. Był to najwyższy w Polsce budynek mieszkalny aż do czasu wybudowania Sea Towers w Gdyni (2009).

8. Błękitny Wieżowiec
Zlokalizowany przy placu Bankowym. Stoi w miejscu zajmowanym przed II wojną światową przez największą warszawską Wielką Synagogę, wysadzoną w powietrze przez Niemców w 1943. Powstały w 1991 roku wieżowiec liczy 120 metrów wysokości i 28 kondygnacji. Jego najbardziej eksponowanym najemcą jest polski oddział firmy motoryzacyjnej Peugeot.

9. Millennium Plaza
Znajduje się przy Placu Artura Zawiszy w zachodniej części Alej Jerozolimskich, został zbudowany pod koniec 1999 roku. Zaprojektowany i wzniesiony przez kontrowersyjnego tureckiego architekta i biznesmena Vahapa Toya. Liczy 116 metrów wysokości, ma 31 kondygnacji, z czego trzy pod powierzchnią ziemi.

10. ORCO Tower
Mierzy 115 metrów i jest położony przy Alejach Jerozolimskich 81, na rogu ul. Tytusa Chałubińskiego. Zbudowany przez włoskiego inwestora w latach 1992-1996, pierwotnie nosił nazwę "FIM Tower". W 2006 r. nowym właścicielem budynku został fundusz inwestycyjny Endurance Found należący do luksemburskiej firmy deweloperskiej ORCO Property Group, wobec czego zmieniono nazwę biurowca na ORCO Tower i zmodernizowano go w roku 2008.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto