(© fot. materiały promocyjne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Odbył się niezwykły projekt „LUSTRA” Janusza Bieleckiego! Podczas koncertu zabrzmi „Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę” Béli Bartóka oraz premierowe kompozycje Janusza Bieleckiego w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego.

Zaproszenie do współpracy przyjęli znakomici artyści: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Czesław Bartkowski oraz Adam Cegielski.

Kalendarium:
01.10 (czwartek) – Sala Filharmonii Krakowskiej,
02.10 (piątek) – Sala Koncertowa Górnośląskiego Centrum Kultury, Katowice
03.10 (sobota) – Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej,
19.10 (poniedziałek) – Scena Teatru Polskiego w Warszawie,
26.10 (poniedziałek) – Opera Wrocławska

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:00 i trwać będą ok. 80 min.

Zapraszam Państwa do wysłuchania projektu muzycznego „LUSTRA”. To wyjątkowe połączenie muzyki symfonicznej z docenianym na świecie jazzem w polskim wykonaniu. Muzyka Béli Bartóka zawsze była dla mnie ogromnym wyzwaniem. Z wielką przyjemnością przedstawię Państwu także moje kompozycje w pięknym i niecodziennym wykonaniu znakomitych muzyków. Mam szczerą nadzieję, że udało nam się połączyć te dwa światy, pozornie tak odległe, z dobrym efektem. Z wielką niecierpliwością czekam na premierowy koncert! - Janusz Bielecki, kompozytor.


Balansowanie na pograniczu klasyki i jazzu jest dla mnie zjawiskiem fascynującym i zawsze podchodziłem do takich zadań z nadzieją, że powstaje coś nowego i frapującego. Propozycja napisania aranżacji „Luster”, a następnie połączenia z „Muzyką na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę” Béli Bartóka trafiła więc na podatny grunt, lecz postawiła przede mną zadanie przed jakim jeszcze nie stałem. Praca nad zgrabnymi i pełnymi wdzięku kompozycjami Janusza Bieleckiego dała mi wiele satysfakcji, ale rezultat tych zmagań z Bartókiem w tle zależy przede wszystkim od reakcji publiczności, a to jest zawsze wielka niewiadoma. Polecam Państwu wspólne przeżywanie tej muzyki – Andrzej Jagodziński.

Producentem trasy koncertowej jest firma Super Krak, która w ostatnim roku zorganizowała osiem koncertów w największych salach w Polsce oraz wydała kilka płyt. Wiosną tego roku odbyło się tournee „Żądze”. Trasa koncertowa „LUSTRA” jest więc drugim projektem zainspirowanym przez kompozytora Janusza Bieleckiego. Szczegóły na HYPERLINK http://www.januszbielecki.pl

Bilety już w sprzedaży w kasach sal koncertowych oraz na eventim.pl, bileteria.pl, ticketonline.pl

Janusz Bielecki - niezwykle ciekawa postać, do niedawna był jedynie melomanem i fascynatem muzyki klasycznej, ale tej – jego zdaniem – obrazowej, harmonijnej, romantycznej. Jego upodobania muzyczne są bardzo szerokie, pociąga go różnorodność środków wyrazu poszczególnych gatunków muzycznych. Komponował, ale wyłącznie dla przyjemności. Wszystkie pomysły trafiały bezpośrednio na fortepian, a potem „do szuflady”. Choć muzyka zawsze była jego pasją, jemu samemu nigdy nie przyszło do głowy wydanie płyty czy organizacja koncertów, ponieważ na co dzień zajmuje się zarządzaniem dużym przedsiębiorstwem na krakowskim rynku nieruchomości. Pewnego dnia jednak postanowił podzielić się swoimi muzycznymi emocjami, nie tylko z bliskimi, chciał też „uchem słuchacza” ocenić siebie-kompozytora. I tak się zaczęło! Od tego momentu kolejno powstawały: pierwsza płyta pt. „Rozterka” (nagrana w sierpniu 2007); drugi album pt „Żądze” (zarejestrowany w lipcu 2008) oraz bazująca na utworach z albumu suita na fortepian i orkiestrę. Projekt „Żądze” był już efektem współpracy ze znakomitym pianistą i współautorem aranżacji – Ireneuszem Boczkiem. Przełomowym wydarzeniem w karierze muzycznej Janusza Bieleckiego było podjęcie współpracy z największymi indywidualnościami spośród młodych polskich artystów tj. Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Michałem Nesterowiczem. Tak powstała trasa koncertowa „Żądze”, której premierowy koncert miał miejsce w sali Filharmonii Krakowskiej, a wiosną w 2009 roku odbyło się tournee obejmujące sześć największych miast Polski. Pełne sale i dobre recenzje środowiska artystycznego, a nade wszystko możliwość zmierzenia się z nowymi projektami muzycznymi, łączenie klasyki ze współczesnością, odkrywanie nowych aspektów w znanych kompozycjach największych mistrzów, sprawiły, że przed Januszem Bieleckim kolejne wielkie przedsięwzięcie, wspomniane wyżej, „LUSTRA”.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
- jest najmłodszą orkiestrą symfoniczną 
w Polsce. Jej zalążek, złożony ze studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, powstał w sierpniu 2003 roku, działając pierwotnie w formule kameralnej. Pod aktualną nazwą działa od marca 2005 roku, z inicjatywy Elżbiety Pendereckiej. Oficjalnym promotorem orkiestry jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Orkiestra posiada opinię jednego z najciekawszych zespołów, grupującego najbardziej utalentowanych studentów i absolwentów europejskich wyższych szkół muzycznych. Artystyczne i organizacyjne kierownictwo nad zespołem sprawuje koncertmistrz Marcin Klejdysz.

Michał Nesterowicz – wyjątkowa postać, niezwykle wrażliwy i zdolny muzyk! Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1997 roku. Od 2000 roku występuje z orkiestrami polskich filharmonii oraz Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową i orkiestrami kameralnymi. Jest laureatem międzynarodowych i krajowych konkursów dyrygenckich – m.in. w czerwcu 2008 roku został zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Orkiestry Cadaques Concurso Internacional de Direccion de la Orquesta de Cadaques w Hiszpanii. Aktualnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Orquesta Sinfonica de Chile.

Andrzej Jagodziński Trio w obecnym składzie działa od roku 1993. Tworzą go Andrzej Jagodziński – jeden z najlepszych pianistów w Polsce, kompozytor i aranżer, w swym artystycznym dorobku ma nagrania i występy z wieloma zespołami jazzowymi na niemal całym świecie, Adam Cegielski – kontrabasista, absolwent Konserwatorium im. Fryderyka Szopena w Warszawie, zdobywca nagród na The Europe Jazz Competition w Belgii oraz The European Jazz Competition w Leverkusen – Niemcy oraz Czesław Bartkowski – perkusista jazzowy, jedna z największych osobowości na scenie polskiego jazzu, koncertujący nieprzerwanie od 45 lat.

Henryk Miśkiewicz
- saksofonista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest związany z wybitnymi polskimi muzykami jazzowym. Brał udział w licznych festiwalach, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jego charakterystyczne brzmienie saksofonu zostało zarejestrowane na licznych płytach muzyki rozrywkowej, filmowej i jazzowej. Nagrał także kilka płyt autorskich. W roku 2001 otrzymał statuetkę Fryderyka za płytę „Lyrics”, a w 2004 roku tą samą nagrodę jako jazzowy muzyk roku.

Robert Majewski - jest jedną z głównych postaci polskiej sceny jazzowej. Występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, niejednokrotnie z gwiazdami światowego jazzu (Clark Terry, Roy Hargrove i Nicolas Payton). Współpracuje z najlepszymi polskimi muzykami jazzowymi, nagrywa także muzykę filmową.

Wiadomości Warszawa, Wydarzenia Warszawa

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!