Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarowa 22. Miasto przyszłości w centrum stolicy. Z parkiem na dachu i przeszkloną ulicą. To najdroższy projekt w Polsce

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Towarowa 22. "Downtown" na Woli, z parkiem na dachu, kinem festiwalowym i przeszkloną ulicą. To najdroższy projekt w Polsce
Towarowa 22. "Downtown" na Woli, z parkiem na dachu, kinem festiwalowym i przeszkloną ulicą. To najdroższy projekt w Polsce mat. pras.
Towarowa 22. Na Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego wyrośnie nowe centrum. Będą tam mieszkania, biura, sklepy, a także kino festiwalowe. Czerwony dywan ma rozkładać się na miejski plac, który znajdzie się częściowo na dachach budynków. Takiego projektu Warszawa jeszcze nie miała. Szczegóły poniżej.

Ostatnią "gorącą" działkę przy Towarowej zajmie największy projekt komercyjny w historii Polski. Warta trzy miliardy złotych inwestycja – Towarowa 22 stworzy nowe "Downtown" w środku biznesowej Woli. Liczby robią wrażenie. Zespół budynków zaoferuje aż 240 tys. mkw. powierzchni. To dwa razy więcej niż Pałac Kultury. Inwestorzy szacują, że rocznie to miejsce odwiedzać będzie ponad 25 milionów osób.

- Chcieliśmy stworzyć nowy fragment miasta. Miejsce, które polubią mieszkańcy. Nie będzie to jedynie przestrzeń dla osób zamożnych. Oczekujemy tutaj rodzin z dziećmi, znajomych – mówi nam Mikael Andersson, kierownik projektu z Echo Investment. - Towarowa 22 to projekt w "ludzkiej skali". Chcemy, żeby mieszkańcy nie mieli wrażenia, że budynki ich przytłaczają - dodaje.

Plac na dachu i dawna siatka ulic

Do realizacji Towarowej 22 zatrudniono jednego z najsłynniejszych architektów świata - Bjarke Ingelsa - odpowiedzialnego m.in. za strefę ground zero w Nowym Jorku. Projektanci w nietypowy sposób odwołują się do historii dzielnicy. Na ogromnej działce (6,5-hektara) powróciła dawna, gęsta siatka ulic. Między szlakami komunikacyjnymi staną nowe budynki ze szklaną fasadą. Odbudowana zostanie również przedwojenna Wronia, która obecnie urywa się tuż za Prostą.

Towarowa 22. "Downtown" na Woli, z parkiem na dachu, kinem festiwalowym i przeszkloną ulicą. To najdroższy projekt w Polsce

Towarowa 22. Miasto przyszłości w centrum stolicy. Z parkiem...

Ulica stanie się główną arterią "nowego miasta". Eleganckim pasażem przejdziemy, od Pańskiej, z północy na południe mijając wszystkie najważniejsze elementy na poziomie zero. Będą tu knajpki, butiki i drobne sklepy, składniki handlowej ulicy. Inwestor zapowiada, że pojawią się tu także marki, których w Warszawie do tej pory nie ma. Nowa Wronia będzie swoistą nowoczesną wersją mediolańskiej galerii Wiktora Emanuela II.

Odbijając w bok znajdziemy się na placu Kazimierza Wielkiego. Będzie on niejako "wrastał" w całą inwestycję. Zielona przestrzeń z ławkami, drzewami i małą architekturą zaczyna się na poziomie ulicy, a następnie rośnie w kierunku Towarowej. W pewnym momencie plac wspina się na budynek. Zielone ścieżki będą wiły się na dachach oraz między budynkami. Całość sprawia wrażenie ogromnego (aż dwa hektary) ogrodu do którego dobudowano budynki.

- Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni - mówi Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG, który zaprojektował Towarową 22.

Sklepy, biura i... zieleń

Kwartał Towarowa, Srebrna, Miedziana, Pańska to dziś przede wszystkim stare centrum handlowe Jupiter. Najemcy spodziewają się, że wkrótce będą musieli poszukać innego miejsca na swój biznes. Prawdopodobnie już w przyszłym roku pojawią się buldożery. Następnie zacznie się wielka budowa.

Patrząc od strony ulicy Miedzianej, wejdziemy do miejskiego parku oraz na plac Kazimierza Wielkiego. Na wprost zobaczymy odremontowany modernistyczny pawilon – Dom Słowa Polskiego. W środku prawdopodobnie będzie muzeum. Mikael Andersson optuje za Muzeum Druku pokazującym przemiany m.in. prasy. Po prawej znajduje się teren innego inwestora – firmy Penta, która planuje tam biura. Po lewej Echo Investment postawi kaskadowe osiedle z 600 mieszkaniami. Wyglądem przypomina nieco nałożone na siebie kostki o różnej wysokości.

Plac wznosi się w pewnym momencie nad ziemię, na dach jednego z budynków. Pod spodem znajdą się punkty gastronomiczne, w kimacie przypominającym Halę Koszyki. Spacerując po placu-dachu przechodzimy nad przeszkloną Wronią i innymi uliczkami. Będziemy mogli też wejść na podium budynków.

Najwyższe obiekty znajdą się w pierzei ulicy Towarowej. Podzielono je na dwie części. Na parterze oraz na -1 zaplanowano sklepy wystawowe oraz wejście do nowego tunelu połączonego ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Część handlowa zajmie całe podium o wysokości 20 metrów. Powyżej, na dachu, architekci przewidzieli kontynuację zielonego placu. Stąd, podparte na potężnych kolumnach, nad placem, wyrosną kolejne budynki – biura – które sięgną 55 metrów wysokości. To wciąż "ludzka skala" w porównaniu z drapaczami chmur w okolicy pnącymi się ponad 150 metrów w górę.

Kino festiwalowe i teatr

- Żadna funkcja nie będzie dominować – wyjaśnia Andersson. Połowę Towarowej 22 zajmą biura oraz handel. Pozostałą część podzielono na mieszkania – 16 proc. oraz część gastronomiczną – 10 proc. Na parkingi zaplanowano dwie kondygnacje podziemne. Nie znajdą się pod całym kompleksem, ponieważ deweloper przewiduje, że głównym środkiem transportu w okolicy będzie komunikacja miejska.

Ciekawie zapowiada się środkowa część kompleksu. Zapowiedziano tu – od strony Pańskiej – kino festiwalowe oraz hotel. Przeszklony budynek złożony z kilku elementów ma być "oknem wystawowym" przeznaczonym na prestiżowe eventy, festiwale itp. Zgodnie z założeniem czerwony dywan miałyby rozwijać się wprost na plac. Vis a vis ma znaleźć się teatr. Deweloper podpisał już wstępną umowę z jedną z grup teatralnych. Nad podium (podobnym jak w przypadku części handlowej) planowane są mieszkania na wynajem – Resi4Rent.

Projekt Towarowej 22 realizuje Echo Investment wraz z EPP. Inwestor ma nadzieję, że całość będzie realizowana według planu zagospodarowania przestrzennego. Ten jest na razie opracowywany przez miasto. W ciągu pół roku – o ile nie będzie sprzeciwów – powinien zostać przyjęty. Miasto przychylnie patrzy na Towarową. Na premierze projektu, która odbyła się podczas prestiżowych targów MIPIM 2019 w Cannes pojawił się prezydent Rafał Trzaskowski.

- Chcielibyśmy, żeby Towarowa 22 była gotowa 5-6 lat – słyszymy od przedstawicieli inwestora. To jednak zależy od uchwalenia planu, a także wydania pozwolenia na budowę. Warto jednak patrzeć na projekt Towarowej 22. To niezwykle miastotwórcza inwestycja, która wypełni biurową dzielnicę komponentem gastronomicznym, mieszkaniowym i rozrywkowym. A może - biorąc pod uwagę, że premiera projektu odbyła się w Cannes - Towarowa stanie się stołecznym centrum filmowym.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto