Tramwaj Różnorodności w Warszawie
Tramwaj Różnorodności to akcja, która będzie promować wśród pasażerów otwartości na ideę równości, bez względu na swoją płeć, rasę, wiek, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne. W czasie bezpłatnych kursów odbędzie się cykl debat poświęconych tolerancji, m.in. z Mahmoudem Khalifą, ambasadorem Palestyny w Polsce, Tomaszem Raczkiem, krytykiem filmowym i aktywistą społecznym czy Henryką Krzywonos, opozycjonistką z czasów PRL i posłanką na sejm RP. Akcja ma pokazać, że warszawskie tramwaje są miejscem, gdzie każdy pasażer, bez względu na swoją płeć, rasę, wiek, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne, ma się czuć dobrze i bezpiecznie.
Warszawiakom obiecałem stolicę dla wszystkich, miasto równych szans, wspierające najsłabszych. Słowa dotrzymam. Jak wcześniej informowałem działania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji są dla mnie priorytetowe.
- powiedział Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.
Prawie 1000 aktów przemocy
Pomysłodawcami akcji są warszawscy motorniczy, którzy każdego dnia spotykają się w tramwajach z problemami braku tolerancji i agresji. W ubiegłym roku w stołecznych składach doszło do prawie 1000 aktów przemocy i agresji. Z kolei według sprawozdania Prokuratury Krajowej, w 2017 roku, w Polsce prowadzono 1449 postępowań dotyczących przestępstw z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych.
ZOBACZ, JAK WYGLĄDA TRAMWAJ RÓŻNORODNOŚCI
Jak powiedział Wojciech Bartelski, prezes zarządu Tramwajów Warszawskich - “Przewodnim hasłem naszej akcji jest „Nic nie jest czarno-białe”. Niestety w ostatnich latach nasiliły się zachowania wymagające zdecydowanej reakcji, stąd nasza akcja. Chcemy się skupić na pokazaniu naszym pasażerom, że każdy człowiek powinien czuć się bezpiecznym i akceptowanym, bez względu na swoją płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawność czy religię”.
Szkolenia dla motorniczych
Jednocześnie warszawscy motorniczy zostali objęci cyklem szkoleń, które pomogą im lepiej radzić sobie w sytuacjach, gdy w tramwaju są osoby agresywne mogące być zagrożeniem dla innych. Niedługo w wagonach pojawią się też spoty, pokazujące warszawiakom, jak należy zareagować w takich sytuacjach.
Tramwaj Różnorodności: trasa i godziny kursowania
„Tramwaj Różnorodności” będzie kursował w sobotę i niedzielę, 15 i 16 grudnia. Trwające 50 minut przejazdy odbędą się o godz. 11.00 i 13.00.
Tramwaj przejedzie trasą: Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. ks. J. Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – L. Krzywickiego – Filtrowa.
Komentarze
Anonim
Wszyscy równi ...a bezdomni , miał być autobus dla bezdomnych a jest tramwaj ..tak jaki jest.To raczej Warszawiacy mogą nauczyć organizatorów łącznie z Panem Prezydentem jak należy traktować innych czyli osoby starsze , niepełnosprawne ,turystów...wy nas nie musicie niczego uczyć ,wystarczy że nie będziecie psuć młodych umysłów dziwnymi akcjami
Grażyna
Bardzo ciekawa i ważna inicjatywa. Gdzie jak gdzie, ale to właśnie w Warszawie spotkałam się z ogromną eskalacją agresji wobec przybyszów, czyli tzw. 'słoików' o cudzoziemcach nie wspominając. W 'sercu Polski', które podkreśla walkę o niepodległość i jest otwarte na cały świat (przez kontakty międzynarodowe, lotniska, itp) takie rzeczy są dla mnie niezrozumiałe.