Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasa Łazienkowska schowana w tunelu. Zielona przestrzeń w centrum Warszawy

baw
Trasa Łazienkowska schowana w tunelu. Zielona przestrzeń w centrum Warszawy
Trasa Łazienkowska schowana w tunelu. Zielona przestrzeń w centrum Warszawy Sylwia Dąbrowa
Pomysł schowania Trasy Łazienkowskiej w tunelu nie jest nowy i powraca co kilka lat. Tym razem, przy okazji kampanii samorządowej, powrócili do niego przedstawiciele ruchów miejskich i Nowoczesnej. Dzięki temu trasa zyskalibyśmy zieloną przestrzeń. Dalsza część artykułu poniżej.

Politycy Nowoczesnej zaproponowali by przykryć dachem Trasę Łazienkowską na odcinku od kładki na wysokości ulicy Jazdów do ronda Jazdy Polskiej. W ten sposób chcą stworzyć pasaż ciągnący się na kilometr.
Projekt ma przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza i hałasowi. Jezdnie miałyby zostać przykryte, a na górze znalazłaby się trawa, leżaki, ławki i ścieżki.

Intencją autorów koncepcji jest odtworzenie historycznej Osi Stanisławowskiej i rozwiązanie szeregu bieżących problemów występujących w tej części miasta. To przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza i hałas. – Dostępne analizy wskazują, że każdego dnia przejeżdża tędy ponad 100 tysięcy samochodów. Mieszkańcy okolicznych budynków, pracownicy biur oraz przechodnie wdychają spaliny oraz wystawieni są na negatywne oddziaływanie hałasu, którego normy są w tym miejscu stale przekraczane – mówi Piotr Żabicki, architekt i autor koncepcji pasażu. – Prezentowana przez nas inwestycja rozwiązuje oba te problemy.

Nowoczesna szacuje, że inwestycja przykrycie kilometrowego odcinka Trasy Łazienkowskiej tunelem będzie kosztować 100 milionów złotych. Koszt zwróciłby się z przychodów z czynszu za wynajem przewidzianych w koncepcji lokali handlowych, usługowych i gastronomicznych.

Justyna Glusman, kandydatka ruchów miejskich również zaprezentowała pomysł schowania trasy w tunelu. Kandydatka zaproponowała stworzenie z Trasy Łazienkowskiej zielonej osi Warszawy i pokazała wizualizacje, na której trasa i ulica Wawelska wyglądają jak zielony, zadrzewiony korytarz. Zieleń miałby się pojawić na odcinku od Alej Jerozolimskich szlakiem Trasy Łazienkowskiej aż do Wisły.

Dzięki takiemu rozwiązaniu udałoby się połączyć rozdzielone trasą dzielnice - Śródmieście i Ochotę. Zielona oś połączyłaby też pobliskie parki, tj. Zachodni, Marii Skłodowskiej-Curie, Zieleniec Wielkopolski, Pole Mokotowskie, Park Ujazdowski, Łazienki, Jazdów i tereny nad Wisłą.

Pomysły na przykrycie Trasy Łazienkowskiej pojawiają się od 20 lat. W 2014 roku rozważany był pomysł, by nad trasą w okolicy Jazdowa wybudować Muzeum Historii Polski.


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto