Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto-Elbląg. Umowa o swobodnej żegludze została podpisana wczoraj

Anna Szałkowska
Wizyta premiera Rosji Władimira Putina w Trójmieście i wczorajsze podpisanie umowy o swobodnej żegludze po całym Zalewie Wiślanym kończy ponadtrzyletnią batalię o jej przywrócenie. Rozmowy na temat podpisania umowy trwały długo, jednak zdecydowane przyspieszenie nastąpiło w ostatnich miesiącach. Podczas majowej wizyty ministra Sikorskiego w Moskwie, rosyjski szef dyplomacji Ławrow informował, że niezbędne są zmiany legislacyjne w ich prawie. Najpierw zrobiło się głośno, że po rosyjskiej części akwenu będą mogły pływać statki Litwy i Polski, potem tylko statki trzecich bander. Ostatecznie jednak, strona rosyjska ogłosiła, że swoboda jest pełna, a po wodach zalewu będą mogły się poruszać wszystkie jednostki.

Pozytywna decyzja strony rosyjskiej polskim i litewskim statkom stworzy możliwość wpływania na Zalew Wiślany z morza. Jedyna droga wiedzie bowiem przez znajdującą się w Rosji Cieśninę Pilawską.
- Udrożnienie żeglugi jest niezwykle istotne dla przyszłości portu w Elblągu i innych portów, a także dla żeglarzy – mówi Marszałek Jacek Protas. - W kontekście tzw. programu okołokanałowego, gdzie do zainwestowania w teren wokół Kanału Elbląskiego mamy 70 mln euro, ta część Warmii i Mazur może stać się prężna ekonomicznie i w pełni wykorzystana turystycznie.
Decyzja o swobodzie żeglugi zapadła praktycznie już w lipcu br. Czekano tylko na odpowiedni moment. A takim stały się tegoroczne obchody II wojny światowej i związana z tym wizyta Putina.
Na zakazie swobodnej żeglugi straciły porty Zatoki Gdańskiej i Elbląg – największy port Zalewu Wiślanego, a także obwód kaliningradzki. W polskiej części Zalewu Wiślanego znajduje się 10 portów i 5 przystani. W Elblągu i Fromborku znajdują się przejścia graniczne. Zalew Wiślany jest również elementem Europejskiej Drogi Wodnej E 70. Do tego dochodziło zablokowanie pełnego wykorzystywania atrakcji turystycznych i żeglarskich tych terenów. Każdy dzień postoju to ogromne straty.
– Wracamy na rynek – mówi z zadowoleniem Juliusz Kołtoński, szef portu morskiego w Elblągu. Na razie podpisaliśmy umowę z polsko-rosyjską firmą na transport węgla. W przygotowaniu są też inne, między innymi związane z transportem węgla. Startujemy praktycznie od początku, ale myślę że nam się uda. Rozwój portu oznacza pracę nie tylko w porcie, ale również dla firm związanych z transportem, logistyką, ubezpieczeniami. Odżyje sfera, która niemal zanikła po zablokowaniu żeglugi na zalewie.
Decyzja o wznowieniu żeglugi, zdaniem samorządowców Warmii i Mazur, szczególnie dla Elbląga bardzo ważna i długo oczekiwana. Swobodna żegluga daje bowiem szansę na rozwój gospodarczy i turystyczny nie tylko naszego miasta, ale i całego regionu. Chodzi przede wszystkim o ożywienie portu morskiego, nastawionego głownie na współpracę z Kaliningradem, który od 2006 roku nie ma możliwości rozwoju.
– Porozumienie umożliwi wznowienie rejsów na trasie Elbląg – Kaliningrad, a także przyciągnie żeglarzy na ten akwen – mówi Henryk Słonina, prezydent Elbląga. – Spowoduje to jeszcze większe ożywienie turystyczne miasta. Mamy przecież nowoczesny punkt odpraw granicznych i odpowiednią infrastrukturę do obsługi międzynarodowych i krajowych jednostek turystycznych i pasażerskich.
Ale na rozwój liczą też mniejsze samorządy nadzalewowe.
– Odblokowanie żeglugi na całym zalewie dla nas ma efekt wymierny – tłumaczy Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka. – To oznacza chociażby fakt, że Zalew Wiślany stanie się atrakcyjniejszy, a żeglarze będą mogli wpływać nie tylko do polskich, ale i rosyjskich portów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto