Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzynastu polskich "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata"

Karolina Kowalska
Trzynastu Polaków odebrało w czwartek z rąk ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Swoje drzewka w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu "Yad Vashem" w Jerozolimie będzie miało kilkoro warszawiaków.

Wyniesiona w plecaku

W imieniu swoich nieżyjących rodziców Agnieszki i Józefa Ślązaków medale odebrała Danuta Ślązak, sama również odznaczona. Ślązakowie, rodzina tramwajarza z warszawskiej Pragi, podczas okupacji ukrywali półtoraroczną dziewczynkę wyniesioną z getta w plecaku. Gizela Alterwajn, która dziś mieszka z rodziną w Urugwaju, tak mówiła o swoich wybawcach: - Państwo Ślązakowie mieli sześcioro własnych dzieci, ratując mnie, podejmowali więc ogromne ryzyko. Ich najstarsza córka Danusia troszczyła się o mnie jak o własną siostrę. Po latach dowiedziałam się, że uczestniczyła też w polskim ruchu oporu.

Swoje drzewka w Yad Vashem będą mieli też warszawiacy Magdalena i Józef Jakubowscy, którzy podczas okupacji ukrywali w swoim domu Celinę Frumkin, oraz Leokadia i Michał Jaskułowscy z Czerska pod Górą Kalwarią, którzy udzielili schronienia uciekinierce z warszawskiego getta, dwunastolatce Hanie Goldstein.

Drzewko Ireny Sendlerowej

- Spośród 23 tys. uhonorowanych medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" największa grupa - 6,3 tys. osób - to Polacy. Wiemy, że niestety nie wszyscy pomagali i ratowali Żydów. To jest prawda i trzeba o tym rozmawiać. Ale dla nas, dla przyszłości najważniejsze jest honorowanie tych, którzy w trudnych czasach okazali się bohaterami - mówił ambasador Zvi Rav-Ner .

Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne. Przyznawane jest za ratowanie Żydów przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu "Yad Vashem" od 1963 roku. Odznaczonych upamiętniają też drzewka zasadzone na terenie instytutu. Od drzewek zaczęła się historia medalu. W 1962 r. na wzgórzu w Jerozolimie stworzono aleję drzewek upamiętniających takie osoby. Dopiero rok później rozpoczęła prace komisja analizująca wszystkie zgłoszone przypadki ratowania Żydów z Holokaustu.

Jedną z najsłynniejszych odznaczonych jest zmarła w 2008 r. Irena Sendlerowa, która wyprowadziła z getta ponad 2,5 tys. dzieci, umieszczając je w podwarszawskich sierocińcach franciszkanek.

Czytaj także:
Order Orła Białego dla Wajdy. Prezydent odznaczy reżysera w poniedziałek
Atlantic pokaże film hitlerowców o warszawskim getcie

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzynastu polskich "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto