Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu było, tu stało: Zobacz mapę znikającej architektury Warszawy!

Justyna Koszewska
Dawny terminal na Okęciu można oglądać dziś tylko na zdjęciach
Dawny terminal na Okęciu można oglądać dziś tylko na zdjęciach Fot. Zbyszko Siemaszko (zdj. od NAC)
Fabryka Braci Łopieńskich, Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie czy Zakład Odzieżowy „Cora” to tylko niektóre z budynków, które zniknęły z mapy stolicy w ciągu ostatnich 20 lat. Teraz będzie można je zobaczyć na nietypowym planie nieistniejącej Warszawy. Premiera mapy „Tu było, tu stało” już 28 listopada.

To już druga odsłona mapy znikającej architektury Warszawy po 1989 roku tworzonej w ramach projektu „Tu było, tu stało”. Mapa ma udokumentować wybrane budynki, które zostały wyburzone albo przekształcone po 1989 roku. Znalazło się na niej dwadzieścia kolejnych stołecznych obiektów, w tym nieistniejący już Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, Koszary Grodzieńskiego Pułku Huzarów, Fabryka Braci Łopieńskich czy Zakład Przemysłu Odzieżowego „Cora”, oraz obiekty, które co prawda fizycznie istnieją, ale zostały w sposób znaczący przekształcone z zatarciem ich wysokiej klasy architektonicznych wartości: zespół SKS „Warszawianka”, wnętrza Dworca Śródmieście czy bar „Wenecja”.

Tu było, tu stało: Zobacz mapę znikającej architektury Warszawy!

- W ramach projektu "Tu było, tu stało" Prezentujemy zarówno te budynki, które były cenne ze względu na swoją wartość artystyczną bądź historyczną, jak i te, których znaczenia należy upatrywać w społecznym wymiarze – utrwaliły się w sposób szczególny w pamięci warszawiaków, często współtworzyły kulturowy kontekst, stanowiąc o charakterze danego miejsca. Są to niejednokrotnie przykłady interesującej myśli architektonicznej swego czasu – wyjaśniają pomysłodawcy projektu „Tu było, tu stało” ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław.

Czytaj także: Dawna Warszawa na mapach i pocztówkach w "Ilustrowanym atlasie dawnej Warszawy".

Tu było, tu stało: Premiera mapy 28 listopada w DSH

Mapa "Tu było, tu stało" ma charakter bezpłatny, przygotowana została również w wersji dwujęzycznej, polsko-angielskiej. Premiera mapy odbędzie się w czwartek, 28 listopada, o godz. 18 w Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Podczas uroczystego przedstawienia nowego projektu „Tu było, tu stało” będzie miała miejsce także debata o współczesnej i minionej architekturze Warszawy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto