Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie wyższe naruszają prawa studentów

abc
abc
Na podstawie negatywnych wyników kontroli przeprowadzonej w 2007 roku, dot. szkolnictwa wyższego, Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, nałożyła karę pieniężną na Politechnikę Warszawską w wysokości 53 tys. zł.

Według ustawy o szkolnictwie wyższym, od września 2006 roku, wszystkie uczelnie wyższe mają obowiązek zawierania umowy pisemnej w sprawie odpłatnego kształcenia swoich studentów.

 

Wyniki przeprowadzonej w 2007 roku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów**kontroli w sprawie praw studenckich są szokujące. Z raportu wynika bowiem, że w ponad 100 uczelniach wyższych zaobserwowano praktyki nagminnego łamania przepisów i postanowień zawartych w umowach ze studentami.

 

Biznes na Politechnice

 

Najcięższe zarzutu postanowiono Politechnice Warszawskiej, która jak podaje UOKiK: „naruszyła prawo nie zamieszczając w umowach informacji na temat wysokości opłat za powtarzanie zajęć, semestru lub roku, za wydawanie legitymacji studenckiej, indeksu oraz dyplomu ukończenia studiów, a także duplikatu tych dokumentów”.

 

Student, który zawarł umowę z Politechniką, nie miał również możliwości zerwania kontaktu w przypadku wzrostu wysokości opłat.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z polskimi przepisami, uczelnie wyższe mają obowiązek poinformowania studentów jeszcze przed podpisaniem umowy o ewentualnych kosztach, które może on ponieść w trakcie nauki.

 

Prezes Urzędu postanowiła nałożyć karę finansową w wysokości 53 tys. złotych, oskarżając Politechnikę Warszawską o narażanie na „dotkliwą szkodę ekonomiczną” swoich studentów.

 

Przedstawiciele Politechniki, nie chcą komentować całej sprawy.

 

Uczelnie wyższe na kontrolowanym

 

Z raportu przeprowadzonego przez UOKiK wynika również, że inne warszawskie uczelnie nagminne łamią prawa swoich konsumentów. Przeciwko takim szkołom jak Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Medyczny i Akademia Wychowania Fizycznego, zostały wszczęte postępowania karne.

 

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwierania umowy z uczelnią?

 

Warto pamiętać, że w umowie powinny być zawarte jasno przedstawione zasady odpłatności za studia, a w szczególności: wysokość oraz konkretne terminy uiszczania czesnego, wraz z innymi opłatami, np. za powtarzanie zajęć, czy za a wydanie duplikatu dokumentów.

 

Pamiętaj! Jeśli kiedykolwiek stwierdzisz, że umowa przygotowana przez Twoją uczelnie narusza w jakimś stopniu prawo, lub jest źle skonstruowana, zgłoś się po bezpłatną konsultację do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto