Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Lecha Kaczyńskiego znika. Wraca Trasa Łazienkowska oraz 11 innych zdekomunizowanych ulic. Zadecydował sąd

red
Ulica Lecha Kaczyńskiego znika. Wraca Trasa Łazienkowska oraz 11 innych zdekomunizowanych ulic. Zadecydował sąd
Ulica Lecha Kaczyńskiego znika. Wraca Trasa Łazienkowska oraz 11 innych zdekomunizowanych ulic. Zadecydował sąd naszemiasto.pl
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podjął pierwsze decyzje w sprawie dokonanych w listopadzie ubiegłego roku zmian nazw kilkudziesięciu stołecznych ulic, które zostały objęte dekomunizacją. Na razie wszystkie decyzje wojewody mazowieckiego zostały uchylone, a to oznacza, że znika m.in. ulica Lecha Kaczyńskiego. Szczegóły w artykule poniżej.

W poniedziałek 28 maja od rana WSA rozpatrywał wnioski zaskarżające decyzję wojewody Zdzisława Sipery, który w listopadzie ogłosił, że w ramach procesu dekomunizacji 48 stołecznych ulic zmienia swoje nazwy. Działania Sipery były prowadzone w konsultacji z Jarosławem Szarkiem, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Ich stanowisko w sprawie patronów warszawskich ulic zostało przedstawione podczas wspólnej konferencji prasowej i weszło w życie ze skutkiem natychmiastowym.

Zobacz też: Prawie 50 ulic od dzisiaj ma nową nazwę. Zmiany dotyczą niemal wszystkich dzielnic[PEŁNA LISTA ULIC]

Zmieniło się wszystko - od nazewnictwa na mapach po tabliczki wyznaczające miejskie ulice. Warszawscy radni nie byli zadowoleni z takiego rozwiązania i działanie wojewody zaskarżyli. Każda zmiana ulicy jest rozpatrywana indywidualnie. W poniedziałek zakończyło się 12 postępowań, w tym to, które wzbudza największe emocje, czyli zmiana nazwy z Al. Armii Ludowej na Trasę Łazienkowską, a później na ul. Lecha Kaczyńskiego. Sąd uchylił tę oraz 11 innych decyzji, co oznacza, że ulica Kaczyńskiego znika, a oficjalnie będzie teraz używana do tej pory potoczna nazwa - Trasa Łazienkowska. Taką nazwę dawnej Al. Armii Ludowej nadała Rada Warszawy, chcąc uniknąć kontrowersji związanych z wprowadzeniem ul. Kaczyńskiego. Do tej pory nadrzędną nad decyzją rady, była dyspozycja wojewody. Ostatecznie została ona jednak uchylona.

W poniedziałek sąd podjął takie same decyzje dotyczące m.in. ul. Komitetu Obrony Robotników (dawna 17 Stycznia) czy gen. Urbanowicza (gen. Kaliskiego). Do swoich dawnych nazw wróciły także ul. Wasilkowskiego, Wrońskiego, Bartosika, Bartoszka, Duracza, Szymczaka Służby Polsce, Kulczyńskiego oraz Szadkowskiego. Sąd podjął swoją decyzją, uzasadniając, że opinie IPN, które były podstawą w procesie dekomunizacji, były zbyt słabo uzasadnione, a wojewoda podejmując się zmiany nazw patronów ulic, nie wykazał wystarczająco precyzyjnie, w jaki sposób propagowały one komunizm.

Kolejne wnioski zaskarżające dekomunizację sąd będzie rozpatrywał we wtorek 29 maja oraz środę 30 maja. Oznacza to, że w środę popołudniu prawdopodobnie cała ubiegłoroczna dekomunizacja zostanie decyzją sądu uchylona.


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto