Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Waliców w Warszawie. Jaka przyszłość czeka zabytkowy kompleks? [ZDJĘCIA]

SA
Chyba nie ma warszawiaka, który nie słyszałby o ul. Waliców w Warszawie. To tutaj mieści się zabytkowy, słynny kompleks trzech kamienic. Naznaczony wielką historią, od lat opustoszały, popadający w ruinę. Walczyli o niego aktywiści, środowiska miejskie i mieszkańcy. Wciąż nie wiadomo, jaka czeka go przyszłość. Dalsza część artykułu poniżej.

Tragiczna historia Waliców

XIX wieczne kamienice przy ul. Waliców 10, 12 i 14 w czasie wojny stanowiły część getta warszawskiego. Wciąż naprzeciwko budynków możemy zobaczyć ocalały fragment jego muru. Podczas Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej obronili kamienice przed atakiem piechoty wspieranej przez dwa czołgi. I choć, w trakcie walk spora część budynków uległa zniszczeniu, przetrwały wojnę.

Dzisiaj widzimy je w towarzystwie biurowców, bloków mieszkalnych, hoteli. Został w nich już tylko jeden lokator. Niedawno - po wielkiej batalii - środowisk miejskich, arywistów oraz mieszkańców - kompleks wpisano do rejestru zabytków. Pytanie - co dalej z wolskimi ostańcami?

Na to pytanie próbowali odpowiedź zebrani w Muzeum Żydów Polskich (POLIN) w Warszawie eksperci, władze Warszawy i środowiska miejskie. Wszyscy byli zgodni - w budynkach przy ul. Waliców zapisane jest DNA przedwojennego miasta.

- Mam nadzieję, że władze Warszawy przyjmą wskazówki ekspertów, oraz że zostanie ogłoszony konkurs dla młodych architektów na renowacje obiektów. Świadectwo o przeszłości musi być przekazane kolejnym pokoleniom - mówił podczas debaty w POLIN mediolański architekt, prof. Guido Morpurgo. Wraz z prof. Annalisa de Curtis stworzył on na Politechnice Mediolańskiej cykl zajęć „Waliców Project. W ich ramach młodzi architekci z Politechniki Mediolańskiej i Warszawskiej wykonują własne projekty odnoszące się do rewitalizacji budynków na ul. Waliców.

Zobaczcie też:

Warszawskie kamienice, które przetrwały wojnę. Już niedługo może ich zabraknąć [PRZEGLĄD]

Kamienica przy Wroniej 52 znajduje się na terenie byłych zakładów piwowarskich Haberbusch i Schiele tzw. "Browary Warszawskie". Na tej samej ulicy znajdziemy jeszcze kilka podobnych budynków,  zapomnianych od lat. Mocno zniszczone podczas II wojny światowej coraz bardziej niszczeją. Aktywiści bez skutku walczą o ich los.

Warszawskie kamienice, które przetrwały wojnę. Już niedługo ...

Polska i europejska tożsamość Waliców

Morpurgo przekonywał o wyjątkowości tego miejsca. Podkreślał, że historia Waliców jest elementem nie tylko polskiej, ale i warszawskiej tożsamości. Niczym cenne znaleziono archeologiczne przypomina o tragicznym losie mieszkańców stolicy. Jego zdaniem - chociaż na ul. Waliców widać ząb czasu - tkwi w nim dawny duch.

Prof. Christopher Whitehead z Uniwersytetu w Newcastle, specjalizujący się w badaniach nad dziedzictwem europejskim, tożsamością miejsca i współczesną kulturą podkreślał, że nigdy nie wolno nam przekreślać historii Waliców. - Musimy zastanowić się jak odnowić ten budynek zachowując jego dawne walory. Należy przywołać historię mieszkańców ul. Waliców, których życie było narażone podczas wojny. Budynki powinny nawiązywać do historii - mówił.

Podobnego zdania jest dr Tom Schofield z Uniwersytetu w Newcastle, badający sztukę i dziedzictwo w dobie digitalizacji kultury. - Ul. Waliców musi zachować swój charakter. Być hubem pomiędzy przeszłością, przyszłością, a teraźniejszością - podkreślał.

Beata Chomątowska, pisarka i dziennikarka, badaczka historii Warszawy, założycielka i prezeska Stacji Muranów mówiła, że dla niej kamienice nr 10, 12 i 14 wyglądają dokładnie tak, jakby właśnie skończyła się wojna. - Ważne jest, aby zachować oryginalny wygląd tego miejsca i żeby ono żyło. Dobrym pomysłem byłoby umieszczenie tam mini-muzeum, wielofunkcyjnego kompleksu, ale też postawienie na kamienicę wielopokoleniową- mówiła Chomątowska.

Kosztowna rewitalizacja Waliców

Głos w sprawie zabrał również prof. Jacek Leociak, historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów. - Traktuję ocalenie tych kamienic jako dar. Mam nadzieję, że tego nie zmarnujemy. Czeka nas wyzwanie urbanistyczne i memorialne. To trudna i kosztowana inwestycja, ale i zobowiązanie moralne, aby budować przyszłą Warszawę w oparciu o jej tragiczne dziedzictwo. Nie ma przyszłości bez przeszłości - mówił Leociak dodając:

Właśnie dlatego uważam, że program Waliców powinien stawiać na edukację. Widzę tam centrum edukacyjne , w którym uczylibyśmy się nie tylko historii, ale też fundamentalnych zasad demokracji.

Dobrych wiadomości nie ma niestety Paweł Nowakowski, ze Szkoły Głównej Handlowej, badający rozwój i rewitalizację miast, m.in. od strony inwestycyjnej i ekologii. Koszt rewitalizacji kompleksu - w zależności od tego jaki jest zakres prac -to ok. 82 mln złotych. - Dobrym pomysłem byłoby umieszczenie tu hostelu czy domu studenckiego. Czegoś, co sprawiałoby, że kompleks żyłby przez cały czas. Do tego lokale gastronomiczne, powierzchnie biurowe, funkcja mieszkalna. Ale to ogromnie kosztowna inwestycja, budynki są w bardzo kiepskim stanie technicznym -przekonywał Nowakowski.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto