Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikalne zdjęcia z 1939 roku

Anna Rokicińska
Nieznany dotychczas zbiór fotografii z sierpnia i września 1939 r. autorstwa amerykańskiego fotografa i dziennikarza można oglądać dzięki Bibliotece Narodowej. Zdjęcia przedstawiają głównie Warszawę, ale nie tylko. Prezentują też zupełnie inne spojrzenie na II wojnę światową niż to, do którego przywykliśmy.

Ponad 90 fotografii ilustrujących wojnę obronną Polski we wrześniu 1939 r. zamieszczonych zostało na portalu biblioteki Uniwersytetu w Milwaukee (USA). Dzięki współpracy, którą nawiązała z nią Biblioteka Narodowa, na stronie Cyfrowej Biblioteki Narodowej "Polona" można znaleźć aktywny link umożliwiający obejrzenie tej niezwykłej kolekcji. Jest to uzupełnienie prezentowanej przez BN i cieszącej się już ogromną popularnością kolekcji polskiej prasy i druków ulotnych "Wrzesień 1939". Kolekcja BN jest dostępna także dla odwiedzających portal biblioteki Uniwersytetu w Milwaukee.

Odnalezienie tak ciekawego zbioru fotografii było dziełem przypadku. - Na konferencji w Mediolanie prezentowaliśmy m.in. właśnie kolekcję polskiej prasy i druków z 1939 r. - relacjonuje Katarzyna Ślaska, dyrektor CBN Polona. - Po prezentacji zgłosiła się do nas Polka mieszkająca w Milwaukee, która odpowiada w miejscowej bibliotece uniwersyteckiej za dygitalizację zbiorów - dodaje. Kobieta zaproponowała współpracę, bo odkryła niedawno zbiór fotografii z tego okresu wykonanych przez amerykańskiego fotoreportera i dziennikarza. - Była bardzo przejęta i bardzo zaangażowała się we współpracę - dodaje Ślaska.

Prezentowane fotografie zostały wykonane przez Harrisona Formana, znanego amerykańskiego dziennikarza, dokumentalistę i podróżnika, korespondenta wielu amerykańskich pism, jednego z nielicznych zachodnich dziennikarzy, którzy pozostali w Polsce w pierwszych tygodniach II wojny światowej. W drugiej połowie września 1939 r. Forman przez Rumunię ewakuował się z Polski, wywożąc negatywy fotograficzne, na których utrwalił życie codzienne i przygotowania do wojny oraz obronę Warszawy we wrześniu 1939 r.

Cześć zdjęć ukazała się jesienią 1939 r. w amerykańskiej prasie m.in. w "The New York Post", "The New York Daily News" oraz magazynie "Travel". Część publikowana jest po raz pierwszy. Kolekcja fotografii została przekazana przez autora do Biblioteki Amerykańskiego Towarzystwa Geograficznego, która obecnie znajduje się właśnie na Uniwersytecie w Milwaukee.- Te zdjęcia zostały niejako na nowo odkryte, bo przeprowadzano tam inwentaryzację i dygitalizację zbiorów - mówi Ślaska.

Kolekcja ma zupełnie wyjątkowy charakter. - Zdjęcia pokazują codzienną Warszawę z tych dni - mówi Ślaska. - Bardzo wymowna jest fotografia z nadlatującymi bombowcami zrobiona na pl. Unii Lubelskiej, gdzie w kadrze widać małe samoloty i charakterystyczny półokrągły dach - dodaje.

Na zdjęciach są też cywile, którzy przygotowują się do ataku ale też sprzątają po nalotach. - Rzadkością są fotografie niemieckich jeńców z czasów wojny, a tu je możemy znaleźć - mówi dyrektor. Zdjęcia są bardzo dobrej jakości, jak na ówczesne możliwości.

Zdjęcia można oglądać na stronie: www.polona.pl, w kolekcji tematycznej "Wrzesień 1939".

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto