Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uratują „wolskie koloseum”? Dzielnica zrywa umowę i chce odzyskać budynki! [ZDJĘCIA]

Redakcja
Uratują „wolskie koloseum”? Dzielnica zrywa umowę i chce odzyskać budynki! [ZDJĘCIA]
Uratują „wolskie koloseum”? Dzielnica zrywa umowę i chce odzyskać budynki! [ZDJĘCIA] Ewelina Wójcik
Zabytkowe zbiorniki gazu na Woli odzyskają dawny blask? Dzielnica walczy o odzyskanie „wolskiego koloseum”

Wielkie zbiorniki gazu, jednej z pierwszych elektrowni w Warszawie, są w opłakanym stanie. Ogromne okrągłe budynki, nazwane „wolskim koloseum” powstały w 1888 roku. Przez lata służyły mieszkańcom, a w latach 70. zostały wpisane na stołeczną listę zabytków. Był pomysł, żeby przekazać je Muzeum Powstania Warszawskiego. Ostatecznie teren przy ul. Prądzyńskiego 14A przeszedł w prywatne ręce. Od tego czasu budynek popada w ruinę. Teraz może się to zmienić.

Zobacz też: Warszawskie koloseum. Gazownia na Woli czeka na drugą młodość [ZDJĘCIA]

Dziwne losy zabytku

W 1991 roku zabytkowe budynki przejęła na 99 lat fundacja "Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945". Pięć lat później obiekt został ponownie sprzedany Od tego czasu nikt nie interesował się budynkiem. - Umowa użytkowania wieczystego nakładała na właścicieli obowiązek utrzymania terenu w należytym porządku oraz modernizacji zabytkowych zbiorników gazu - tłumaczy Adam Hać, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola.

Problem w tym, że zbiorniki popadają w ruinę. Dzielnica Wola postanowiła sprawdzić, dlaczego tak się dzieje i podjąć odpowiednie kroki. W zeszłym roku gazownię odwiedziła kontrola sprawdzająca czy właściciel wywiązuje się z umowy. - Kontrola wykazała, że użytkownik wieczysty nie przeprowadził adaptacji budynków, a na terenie nieruchomości nie są prowadzone żadne prace modernizacyjne - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola. Na miejscu był także przedstawiciel Stołecznego Konserwatora Zabytków, który potwierdził że nie wykonano prac konserwatorskich i robót budowlanych nakazanych jeszcze w 2013 roku.

Co dalej? Dzielnica wezwała do rozwiązania umowy. Właściciele mają 30 dni na odpowiedź, w przeciwnym razie sprawa trafi do sądu. - Użytkownicy wieczyści przez ostatnie 25 lat nie wywiązali się z obowiązku adaptacji i modernizacji zabytkowych zbiorników gazu. Ponadto nie realizowane były decyzje Stołecznego Konserwatora Zabytków w zakresie odpowiedniego zabezpieczenia zbiorników przed dalszą degradacją - mówi Adam Hać. – W związku z tym uważamy, że obecny użytkownik korzysta z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie - dodaje.

To pierwszy krok do uratowania zabytkowej gazowni. Mamy nadzieję, że jeżeli dzielnica odzyska tereny, uda się przeprowadzić remont. W tej chwili „wolskie koloseum” jest w opłakanym stanie. Wielkie zbiorniki gazowe straszą powybijanymi szybami oraz niepewną konstrukcją, która kusi poszukiwaczy wrażeń. Klika miesięcy temu doszło tam do wypadku. Pechowiec spadł z wysokości i przeleżał na dnie zbiornika całą noc.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto