Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urlop wypoczynkowy. Kiedy pracodawca może nas z niego odwołać?

ezol
Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę, ma prawo do corocznego wypoczynku. Warto jednak wiedzieć, że zdarzają się sytuacje, przez które pracodawca ma prawo ten wypoczynek przerwać. Takie działanie zostało uregulowane w art. 167 Kodeksu pracy. Przejdź do tekstu poniżej i zobacz, w jakich przypadkach szef może odwołać Cię z urlopu.

Wakacje to czas, w którym wiele osób korzysta z długo wyczekiwanego urlopu. Zdarzają się niestety okoliczności, które powodują, że pracodawca może przerwać wypoczynek pracownika. Aby tak się stało, muszą zaistnieć poważne powody. Awaria, pożar, kontrola czy choroba osoby zastępującej to niektóre z nich. Jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby zakłócenia w procesie pracy, to znaczy, że zatrudniony musi przerwać urlop i zgłosić się do szefa bez względu na własną ocenę okoliczności.

Decyzja pracodawcy o odwołaniu pracownika z wypoczynku to nic innego jak polecenie służbowe, którego niewykonanie może zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych i doprowadzić nawet do rozwiązania umowy o pracę (art. 52 § 1 pkt. 1 Kodeksu pracy).

Procedury odwołania pracownika z urlopu

Nie ma określonej formy mówiącej, w jaki sposób pracodawca powinien się skontaktować z pracownikiem w celu przekazania mu niefortunnych wieści. Może to zrobić drogą telefoniczną, mailową lub za pomocą innych środków łączności - ważne, aby informacja dotarła do samego zainteresowanego i aby mógł się z nią zapoznać.

Pracodawca jedynie musi wziąć pod uwagę czas, jaki jest potrzebny pracownikowi do powrotu z urlopu, i poinformować go o wszystkim odpowiednio wcześniej. Niewykorzystaną część urlopu pracownik może zrealizować w terminie późniejszym.

Koszty powrotu z urlopu

Na szczęście kosztami związanymi z powrotem do pracy (zarówno pracownika jak i jego rodziny) zajmuje się pracodawca. Wydatki te muszą jednak być udokumentowane rachunkami lub innymi potwierdzeniami (np. biletami) czy niewykorzystaną częścią zaplanowanego wypoczynku (opłacony pobyt w hotelu, wykupione wycieczki).

Jeżeli pracodawca po powrocie nie pokryje tych wydatków, pracownik może odwołać się do sądu pracy.

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny jest udzielany przez pracodawcę tylko na pisemny wniosek pracownika. Istotą tego urlopu jest okresowe zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Za czas takiego urlopu nie przysługuje wynagrodzenie, mimo to pracownik nadal pozostaje w stosunku pracy. Artykuł 174, który reguluje udzielenie urlopu bezpłatnego, w paragrafie 3 przewiduje możliwość odwołania z urlopu.

Przy udzielaniu urlopu na termin dłuższy niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu, jeżeli pojawią się ku temu ważne przyczyny.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urlop wypoczynkowy. Kiedy pracodawca może nas z niego odwołać? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto