Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na wolne rodniki!

abcZdrowie.pl
by photophilde
Obecność wolnych rodników w organizmie jest jak najbardziej naturalna, jednak ich nadmiar może powodować trwałe uszkodzenia w budowie komórek, prowadzące do przyspieszenia starzenia się oraz powstawania groźnych dla człowieka chorób. Odpowiednia dieta, bogata w antyoksydanty, może nam jednak pomóc w zmniejszeniu ich ilości oraz ograniczeniu negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie.

Wolne rodniki to termin coraz częściej pojawiający się w kontekście dbania o zdrowie, ogólne samopoczucie oraz przeciwdziałania procesom starzenia się organizmu. Na rynku znajdziemy wiele publikacji dotyczących tego, jak z nimi walczyć, oraz produktów, które mają za zadanie pomóc nam w ograniczaniu ich ilości. Warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę są rodniki oraz jaki wpływ mają na stan zdrowia naszego organizmu.

Działanie wolnych rodników

Wolne rodniki to niesparowane atomy lub ich grupy, które posiadają w swoim składzie niesparowany elektron. Powstają w wyniku procesów metabolicznych, które mają miejsce w organizmie człowieka. Ich budowa wiąże się z tym, że są wysoce reaktywne, w wyniku czego dążą do połączenia się z innymi cząsteczkami, najczęściej białkami oraz DNA komórki. W konsekwencji tego procesu, czyli utleniania, powstają trwałe uszkodzenia komórek lub nawet ich obumieranie. Efektem działania wolnych rodników jest przyspieszenie procesów starzenia się organizmu. Mogą one również powodować niektóre choroby, w tym nowotwory. Rodniki atakują bardzo różne elementy naszego organizmu, jednak najczęściej jest to błona komórkowa, DNA, lizosomy oraz lipidy krwi i tkanek.

Rola antyoksydantów w organizmie człowieka

Określona ilość wolnych rodników jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są one wykorzystywane do niszczenia niekorzystnych dla człowieka bakterii oraz usuwania toksyn. Dopiero nadmierna ich ilość, niespożytkowana przez organizm, może prowadzić do niekorzystnych procesów. Przyczynami zwiększonego powstawania wolnych rodników są: nieprawidłowa dieta, przetworzona żywność, alkohol, nikotyna, farmaceutyki, zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV oraz stres i przemęczenie organizmu. Najprostszym rozwiązaniem byłoby zatem wyeliminowanie jak największej ilości tych niekorzystnych elementów z naszego życia.
W walce z wolnymi rodnikami pomóc nam mogą również antyoksydanty – związki chemiczne, które przeciwdziałają procesom utleniania. Ich działanie pozwala na wyeliminowanie negatywnych efektów działalności wolnych rodników. Antyoksydantów dostarczymy organizmowi, włączając do naszej diety dodatkowe porcje świeżych warzyw i owoców oraz orzechów, ryb i nieprzetworzonych produktów zbożowych. Znajdziemy w nich dobroczynne substancje, takie jak witaminy C, A, E, koenzym Q10, bioflawonoidy, likopen, mangan czy selen. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie świeżych, nieprzetworzonych warzyw i owoców. Istnieją suplementy diety zawierające antyoksydanty, jednak ich skuteczność jest dużo niższa niż tych pochodzenia naturalnego.

Wpływ wolnych rodników na organizm

Zwiększona ilość wolnych rodników w naszym organizmie może skutkować wieloma niekorzystnymi procesami. Przede wszystkim zwiększają one prawdopodobieństwo zachorowania na choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Uszkodzenia DNA, wywołane przez rodniki, mogą prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Zwiększone procesy utleniania powodują podwyższanie się poziomu cholesterolu LDL, a w rezultacie choroby układu krążenia. Są one powiązane również z bezpłodnością, ponieważ uszkadzają nasienie. Nadmierna ilość rodników wiąże się z obniżaniem odporności oraz wpływa na ogólny stan organizmu, powodując złe samopoczucie, przewlekłe zmęczenie oraz problemy z koncentracją. Uważa się także, że uszkadzanie komórek, na skutek procesów utleniania, ma związek z przyspieszeniem procesów starzenia się organizmu.
Wolne rodniki, mimo swojego pozytywnego wpływu na organizm człowieka, mogą w nadmiarze wyrządzić wiele szkód. Warto więc bardziej świadomie podejść do tego, w jaki sposób odżywiamy się i jaki może mieć to wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety na wiele elementów skutkujących nadprodukcją rodników nie mamy wpływu, dlatego dobrze jest wprowadzać do swojej diety jak najwięcej produktów zawierających dobroczynne antyoksydanty. Dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się zdrowiem oraz spowolnić procesy starzenia się organizmu.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto