Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwolnij się od pryszczy

Maria Zawała
Wiele osób w wieku dojrzewania skarży się na problemy z trądzikiem. Zwykły charakteryzuje się występowaniem wykwitów zapalnych i niezapalnych, szczególnie w obrębie twarzy, najczęściej w okolicach tzw.

Wiele osób w wieku dojrzewania skarży się na problemy z trądzikiem. Zwykły charakteryzuje się występowaniem wykwitów zapalnych i niezapalnych, szczególnie w obrębie twarzy, najczęściej w okolicach tzw. rynn łojotokowych na linii czoło, nos, broda oraz na dekolcie i okolicach pleców. U kobiet może się pojawiać nawet do 30. roku życia.


Dieta nie ma znaczenia

Obecnie uważa się, że podstawą tworzenia się zmian trądzikowych są zaburzenia w obrębie gruczołów łojowych, co związane jest z nadprodukcją łoju. Zależy to od ilości testosteronu. Trądzik mogą też powodować niektóre leki, m.in. przeciwpadaczkowe, witamina B-12, sole litu. Jak twierdzą dermatolodzy, współcześnie nie obwinia się już za zmiany na skórze pewnych pokarmów, np. ostrych przypraw. -To, co jemy, nie ma znaczenia dla pojawienia się lub nie zmian trądzikowych-wykazały najnowsze badania. Na pewno natomiast może mieć na to wpływ w niektórych przypadkach stres i wysiłek fizyczny. Naturalnie ze względu na wzmożoną produkcję łoju. Zaostrzenie objawów trądziku obserwuje się natomiast u kobiet w okresie przedmiesiączkowym — wyjaśnia dr n med. Grażyna Kamińska-Winciorek, dermatolog-wenerolog.


Chemiczna kosmetyczka

Uważa się, że u osób z trądzikiem występuje tzw. zwiększone zasiedlanie gruczołów łojowych przez beztlenowy dyfteroid Propionibacterium Acnes, odpowiedzialny za reakcje zapalne w gruczołach łojowych. Podstawową zmianą w trądziku są zaskórniki. Mogą być otwarte i zamknięte. W efekcie dalszych zaburzeń gruczołu łojowego dochodzi do tworzenia się grudek zapalnych, krost i torbieli. Zmiany zapalne mogą prowadzić do powstawania blizn zanikowych. Dlatego ważne jest szybkie podjęcie leczenia.

W leczeniu miejscowym powinno się stosować leki, które opróżniają gruczoły łojowe, zapobiegając tworzeniu się nowych zaskórników, działają przeciwłojotokowo. Do leków tych zalicza się retinoidy, nadtlenek benzoilu oraz kwas azelainowy.

Podstawowym lekiem w trądziku zwykłym są retinoidy stosowane miejscowo, które działają jak chemiczna kosmetyczka, występują w postaci kremów, żeli i maści. Mają na celu odblokowanie gruczołów łojowych i normalizację zaburzeń. — Mogą wywołać początkowo duże podrażnienia. W I fazie leczenia pieczenie a nawet zwiększać liczbę wykwitów -wyjaśnia dr Grażyna Kamińska-Winciorek.


Pod nadzorem lekarza

Zdaniem dermatologów, najlepiej łączyć terapię retinoidami z podawaniem miejscowo lub doustnie antybiotyków, w zależności od rodzaju trądziku.
- W szczególnie ciężkich przypadkach można włączyć izotretinoinę doustnie, ale tylko pod ścisłym nadzorem lekarskim. Leczenie wymaga stałej kontroli klinicznej i nadzoru procesów biochemicznych. Tak leczone kobiety np. muszą bezwzględnie stosować antykoncepcję podczas całego procesu podawania izotretinoiny, jak i po jego zakończeniu wg zaleceń lekarza. Zresztą u części kobiet antykoncepcja łącząca w sobie działanie androgenne jest jedną z metod leczenia trądziku — dodaje dr Kamińska-Winciorek.


Pielęgnacja skóry

1. Nawilżanie skóry wrażliwej
2. Mycie łagodnymi środkami myjącymi, a w wypadku nadmiernego łojotoku, preparatami do skóry trądzikowej
3. Delikatne osuszanie twarzy po myciu, nie trzeć ręcznikiem!
4. Można używać kremów
5. Można wykonywać makijaż- nie tylko że nie szkodzi, ale przez to, że tuszuje niedoskonałości twarzy, poprawia nasze samopoczucie.


Mówi dr n. med Grażyna Kamińska-Winciorek, dermatolog-wenerolog:

Leczenie trądziku jest skuteczne, ale trwa od trzech miesięcy nawet do dwóch lat. Efekt zależy od stanu klinicznego i cierpliwości pacjenta. Skutkiem nieleczonego trądziku są cysty, torbiele, krosty i powikłania w postaci blizn. Ważna jest antybiotykoterapia, trwająca od 3 do 6 miesięcy, w której przede wszystkim wykorzystuje się przeciwzapalne działania leków. Chciałabym też dodać, bo pacjenci często o to pytają, że obecnie z w leczeniu trądzików nie stosuje się już autoszczepionek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto