18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Używane książki wracają do szkół. Przyszłość to i tak e-podręczniki

Justyna Krzyśków
Lucyna Nenow
Koniec z corocznym kupowaniem nowych podręczników szkolnych. Ulgę w portfelu mają odczuć zwłaszcza rodzice. Komplet nowych książek dla ucznia pierwszej klasy gimnazjum czy liceum to koszt rzędu nawet 600-700 zł.

W nowym rozporządzeniu minister edukacji Krystyny Szumilas, m.in. o dopuszczaniu do użytku szkolnego podręczników znalazł się zapis według którego, mogą być one modyfikowane nie częściej niż co trzy lata.

Dodatkowo nowe książki muszą zawierać co najmniej 20 proc. zmian w porównaniu z poprzednimi. Rozporządzenie ma zapobiegać sytuacji, kiedy wydawnictwa wypuszczają co rok nowe edycje książek z drobnymi zaledwie modyfikacjami. Nauczyciele mimo tego zalecali jego kupno.

Nowe rozporządzenie da rodzicom pewność, że wrzesień nie przyniesie dodatkowych wydatków na nowe podręczniki oraz to, że książki będą dłużej aktualne.

Nauczyciele mają prawo wybrać ich zdaniem najlepszy podręcznik, ale dyrektorzy szkół do 15 czerwca muszą ogłosić zestaw podręczników obwiązujący w nowym roku szkolnym.

Rozporządzenie o dopuszczaniu do użytku szkolnego podręczników wprowadza również regulacje odnośnie zasad dołączania do wydań papierowych ich elektronicznych odpowiedników. Ministerstwo przystało na protesty wydawnictw i tworzenie elektronicznych wydań podręczników nie będzie obowiązkowe.

Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty nie ma jednak wątpliwości, że e-podręczniki to przyszłość nauki w szkołach.

- Dzięki e-podręcznikom wzrasta atrakcyjność zajęć lekcyjnych. Elektroniczne nowinki takie jak cyfrowe rzutniki, interaktywne tablice, coraz częściej wykorzystywane są w szkołach, zatem e-podręczniki to naturalna kolej rzeczy. Warto zwrócić uwagę, że e-podręcznik łatwo można wzbogacać o nowe treści i uaktualniać. To ważne, szczególnie kiedy wprowadzana jest nowa podstawa programowa - komentuje Faber.

Co kraj to inny cyfrowy obyczaj

Podejście do cyfrowego nauczania w krajach Unii Europejskiej znacznie się różni. E-podręczniki dostępne na wolnych licencjach lub cyfrowa edukacja wprowadzana jest za pomocą programów rządowych i samorządowych.

Włochy - planują przeprowadzenie eksperymentu oświatowego, w ramach którego do użytku szkolnego mają zostać wprowadzone e-podręczniki. Nie można będzie wydać podręcznika wyłącznie w formie papierowej - będzie musiał również posiadać swój cyfrowy odpowiednik.

Niemcy - ich plany zakładają od 2013 roku uruchomienie komercyjnej platformy dostępu do cyfrowych podręczników. Dostęp do e-podręczników nie będzie darmowy jak w Polsce czy Włoszech.

Szwecja - tam gminy są odpowiedzialne za edukację i to one w ramach prowadzenia pilotażowych programów cyfryzacji zajmują się wyposażaniem uczniów podległych im szkół w tablety i e-podręczniki.

Wielka Brytania - stosowane są równolegle tradycyjne książki oraz komputery i e-po- dręczniki ale to nie inicjatywa rządowa a decyzja oddolna.

MEN: Nie, dla kosmetycznych zmian w książkach

Rozmowa z Bożeną Skomorowską z biura prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej
Podręczniki szkolne mają być zgodnie z rozporządzeniem pani minister ważne co najmniej przez trzy lata. To koniec kosmetycznych zmian w treści, które dyskwalifikowały książkę w nastepnym roku szkolnym?
Minister Krystyna Szumilas dzięki podjetej decyzji ograniczyła wydawcom o możliwość składania wniosku o dopuszczenie do użytku szkolnego kolejnych wydań podręcznika zmienionych w części stanowiącej nie więcej niż 20 proc. częściej niż co 3 lata. Dzięki temu zapisowi więcej uczniów będzie mogło korzystać z używanych podręczników, których ceny są znacznie niższe w porównaniu z cenami nowych książek.

Ubiegłoroczne podręczniki zatem nie wylądują na śmietniku?
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej docierały sygnały o praktykach niektórych wydawców, polegające na przygotowywaniu co roku nowych wydań podręczników, które różniły się w nieznaczący sposób od wydań poprzednich (np. inna numeracja ilustracji, rozdziałów czy ćwiczeń). Przez te praktyki rodzice zmuszani byli do kupowania nowych wydań podręczników co roku.

A co z podręcznikami elektronicznymi? To jest przyszłość nauki tym bardziej, że niezwykle łatwo jest odnowić wersje.
E- podręczniki powstają w ramach rządowego programu Cyfrowa Szkoła. W ramach projektu współfinansowanego ze środków UE, w ciągu 3 lat powstanie co najmniej 18 podręczników do 14 przedmiotów oraz około 2500 uzupełniających je zasobów edukacyjnych. Będą przeznaczone dla wszystkich etapów edukacji od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej.


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto